Zavrieť

Porady

Materska 2009

Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/t90094-seminar-...08-2009-a.html
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

Dobrý deň .
Poprosil by som od vás pomoc pri zvýšení materskej? Chcel by som vedieť ,či budem postupovať správne ,keď pri výpočte DPO sčítam hrubé prijmi manželky v roku 2008 vydelím 12 a odpočítam od 30200 a na tu výslednú sumu ju aj pripoistim? A bude ešte potom treba ísť znovu do SP,ked sa bude žiadať o materské? A ešte jedna otázka na zaver Nebude si musieť podať sama daňové priznanie z roku 2009? Ďakujem za odpovede? S úctou nádejný ocino.
0 0
Slavka B. Slavka B.

Slavka B. je offline (nepripojený) Slavka B.

Ahojte, velmi pekne Vas prosim o radu. Od septembra 2005 do augusta 2008 som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.
8.9.2008 som nastupila spat k tomu istemu zamestnavatelovi. Som tehotna a termin porodu je 2.5.2009.
Budem mat narok na matersku? V zákone sa spomina 270 dni, ale to nestihnem splnit. Nebude od januara 2009 nejaka novelizacia, ktora zapocita do 270 dni aj opateru o dieta pocas RD ak pokracujem u toho isteho zamestnavatela? Dakujem za kazdu radu.
Slavka
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

petko31 Pozri príspevok
Dobrý deň .
Poprosil by som od vás pomoc pri zvýšení materskej? Chcel by som vedieť ,či budem postupovať správne ,keď pri výpočte DPO sčítam hrubé prijmi manželky v roku 2008 vydelím 12 a odpočítam od 30200 a na tu výslednú sumu ju aj pripoistim? A bude ešte potom treba ísť znovu do SP,ked sa bude žiadať o materské? A ešte jedna otázka na zaver Nebude si musieť podať sama daňové priznanie z roku 2009? Ďakujem za odpovede? S úctou nádejný ocino.
Manželka sa môže dobrovoľne poistiť na takú sumu, aby mesačne neprekročila VZ 30219,-. Čiže podstatný je príjem momentálny. Ak má napr. v práci 15000,- hrubého, čo tvorí jej VZ na NP, tak na DNP sa môže pripoistiť z VZ 15219,-. Z neho jej kľudne stačí platiť do konca roka, no a od 1.1.2009 si potom podať zmenu VZ na minimum. Z neho potom platiť až do nástupu na MD.
Nepíšeš však, kedy na MD bude nastupovať. Z DNP bude mať nárok na materské ak ho bude alebo platiť 270 dní, alebo mala v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené NP, napr. ukončené zamestnanie, z ktorého by sa jej dni pripočítali k trvaniu DNP.
Takže táto moja rada je len taká všeobecná.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Slavka B. Pozri príspevok
Ahojte, velmi pekne Vas prosim o radu. Od septembra 2005 do augusta 2008 som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.
8.9.2008 som nastupila spat k tomu istemu zamestnavatelovi. Som tehotna a termin porodu je 2.5.2009.
Budem mat narok na matersku? V zákone sa spomina 270 dni, ale to nestihnem splnit. Nebude od januara 2009 nejaka novelizacia, ktora zapocita do 270 dni aj opateru o dieta pocas RD ak pokracujem u toho isteho zamestnavatela? Dakujem za kazdu radu.
Slavka
Zmena sa síce nechystá, ale nárok na materské máš. Do tých 270 dní sa totiž započítavajú aj dni trvania RD počas zamestnania. Čiže keď si bola v zamestnaní napr. vedená 2 roky ako zamestnanec na RD, tak sa Ti tieto dni započítavajú.
Nezapočítali by sa vtedy, keby si bola na RD a nebola zamestnaná.
0 0
Slavka B. Slavka B.

Slavka B. je offline (nepripojený) Slavka B.

jankasm Pozri príspevok
Zmena sa síce nechystá, ale nárok na materské máš. Do tých 270 dní sa totiž započítavajú aj dni trvania RD počas zamestnania. Čiže keď si bola v zamestnaní napr. vedená 2 roky ako zamestnanec na RD, tak sa Ti tieto dni započítavajú.
Nezapočítali by sa vtedy, keby si bola na RD a nebola zamestnaná.
Jankasm velmi pekne dakujem.
Potesujuca sprava
0 0
eripot eripot

eripot je offline (nepripojený) eripot

pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac
Chcem sa opýtať, či musím poslať Registračný list FO na SP odhlásenie sa z rodičovského príspevku. Od 1.10. som zamestnaná, ale moja rodičovská dovolenka ešte trvá (syn má len 1 rok ). Na Úrad práce... som poslala čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará stará matka a kópiu pracovnej zmluvy.
Treba sa odhlásiť zo SP teraz, alebo až keď skončí rodičovský príspevok vo veku dieťaťa 3 rokov? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

eripot Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či musím poslať Registračný list FO na SP odhlásenie sa z rodičovského príspevku. Od 1.10. som zamestnaná, ale moja rodičovská dovolenka ešte trvá (syn má len 1 rok ). Na Úrad práce... som poslala čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará stará matka a kópiu pracovnej zmluvy.
Treba sa odhlásiť zo SP teraz, alebo až keď skončí rodičovský príspevok vo veku dieťaťa 3 rokov? Ďakujem.
poistencom statu (dôchodkovo) možno byt len v pripade, ak nie ste dôch.poistena ako zamestnanec vid § 15 ods.1 pism c) zákona o sociálnom poistení.
Takže odhlášku bolo treba podať do 8 dni od zafčiatku PP ( § 229 ods.1 ZoSP), t.j. pri zač.PP 1.10 bolo treba podlať odhlášku s dátumom zániku poistenia "30.9.08" do 8.10.08. No lepšie teraz ako nepodať odhlášku.
0 0
eripot eripot

eripot je offline (nepripojený) eripot

pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac
Ďakujem pekne. Idem si ju vyplniť a zajtra ju odošlem.
0 0
lulea77 lulea77

lulea77 je offline (nepripojený) lulea77

Chcela by som sa opýtať. V júny nastupujem na materskú, od februára si zakladám s.r.o. v ktorej budem aj konatelom, keď chcem max. materskú tak si môžem odvádzať z nižšej sumy a mesiac pred nástupom na materskú sa odhlásim zo soc. poisťovni a nahlásim sa znova a budem si odvádzať z 30000,-? platí to aj keď budem konatel alebo sa mám okrem toho aj normálne vo svojej firme zamestnať??? Dúfam som to napísala logicky ) Ďakujem moc
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

Dobrý den
Ako citam , tak citam ... stale som si nie ista ci tomu spravne rozumieme a ci sa nieco v roku 2009 ohladom materskej nezmenilo.Velmi by som vas poprosila o radu.
V auguste 2008 som ukoncila matersku.15.10.2008 som nastupila do TPP na polovicny uvazok za 6000 skk v novembri som presla na cely uvazok za 14000 skk brutto . Neplanovane som otehotnela a teraz som v 6tt.podla toho co tu citam by som sa mala ist co najskor prihlasit na socialku ako DNP a platit mesacne cca 720 skk ? aby som dosiahla co najvyssiu matersku ? Chapem to spravne ? Predpokladany termin porodu mam 09.09.09
Velmi velmi peken vam dakujem za cas straveny pri citani a skoru odpoved.
S pozdravom
Siui
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

siui Pozri príspevok
Dobrý den
Ako citam , tak citam ... stale som si nie ista ci tomu spravne rozumieme a ci sa nieco v roku 2009 ohladom materskej nezmenilo.Velmi by som vas poprosila o radu.
V auguste 2008 som ukoncila matersku.15.10.2008 som nastupila do TPP na polovicny uvazok za 6000 skk v novembri som presla na cely uvazok za 14000 skk brutto . Neplanovane som otehotnela a teraz som v 6tt.podla toho co tu citam by som sa mala ist co najskor prihlasit na socialku ako DNP a platit mesacne cca 720 skk ? aby som dosiahla co najvyssiu matersku ? Chapem to spravne ? Predpokladany termin porodu mam 09.09.09
Velmi velmi peken vam dakujem za cas straveny pri citani a skoru odpoved.
S pozdravom
Siui
DNP ti už nepomôže, na to bolo treba sa prihlásiť pred otehotnením. Nesplníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia. Ak ovšem nemáš v období cca 9/07 doteraz nejaké iné ukončené nem.poisenie t.j. nebola napr. už predtým DNP. Inak sa ti bude materské rátať z vym.základov v období 15.10.-31.12.08.
0 0
Dasa_Kravecova Dasa_Kravecova

Dasa_Kravecova je offline (nepripojený) Dasa_Kravecova

e-mail : daskak@centrum.sk
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať podľa mojho vymeriavacieho základu mi vypočítali materskú na cca 2500 SK, chcem sa spýtať či by som mohla (a kde či na SP alebo na ÚPSVaR) požiadať o jej doplatenie do tej výšky tých 4780Sk (teraz od 1.1.2009 neviem presne koľko to je...viem že v roku 2008 bola táto možnosť, len či to ide aj teraz. dakujem za pomoc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dasa_Kravecova Pozri príspevok
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať podľa mojho vymeriavacieho základu mi vypočítali materskú na cca 2500 SK, chcem sa spýtať či by som mohla (a kde či na SP alebo na ÚPSVaR) požiadať o jej doplatenie do tej výšky tých 4780Sk (teraz od 1.1.2009 neviem presne koľko to je...viem že v roku 2008 bola táto možnosť, len či to ide aj teraz. dakujem za pomoc
myslím, že v tom sa nič nemenilo. Treba to urobiť na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. ZObrať od nich tlačivo a dať potvrdiť na soc.poistovni.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Dobrý deň,

prosím Vás o radu - opäť raz o DNP, materskej a PN.

Moja situácia je taká:
od 07/2006 som bola zamestnanec na vlastnej s.r.o.s minimalnou mzdou
od 12/2006 - 08/2007 som dola dobrovoľne nemocensky poistená z minima
k 31/06/2008 - ukončený pracovný pomer a zároveň k 1.7.2008 prihláška na DNP z minima. Keďže som plánovala otehotnieť, k 1.8.2008 zmena v DNP na max.vymeriavací základ. (Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).

Momentálne to vyzerá tak, že nástup na materskú mám začiatkom júla 2009, ale kvôli komplikáciám ma chce lekár vypísať na PN.

Chcem Vás poprosiť o radu, ako to teda bude vyzerať s mojou PN a materskou, ak by som na PN nastúpila niekedy teraz a bola by som doma až do pôrodu. Predpokladám, že do súčtu 270 dní sa mi bude počítať aj skončené povinné nem. poistenie aj DNP a čo bude v tomto prípade rozhodujúce obdobie?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elims Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím Vás o radu - opäť raz o DNP, materskej a PN.

Moja situácia je taká:
od 07/2006 som bola zamestnanec na vlastnej s.r.o.s minimalnou mzdou
od 12/2006 - 08/2007 som dola dobrovoľne nemocensky poistená z minima
k 31/06/2008 - ukončený pracovný pomer a zároveň k 1.7.2008 prihláška na DNP z minima. Keďže som plánovala otehotnieť, k 1.8.2008 zmena v DNP na max.vymeriavací základ. (Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).

Momentálne to vyzerá tak, že nástup na materskú mám začiatkom júla 2009, ale kvôli komplikáciám ma chce lekár vypísať na PN.

Chcem Vás poprosiť o radu, ako to teda bude vyzerať s mojou PN a materskou, ak by som na PN nastúpila niekedy teraz a bola by som doma až do pôrodu. Predpokladám, že do súčtu 270 dní sa mi bude počítať aj skončené povinné nem. poistenie aj DNP a čo bude v tomto prípade rozhodujúce obdobie?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
ak bolo tvoje "posledné" prihlásenie na DNP 1.7.08, odvtedy žiadne odhlásenie a nové prihlásenie a doteraz ti DNP trvá, tak RO je od 1.7.08 - 31.12.08, tak isto pri PN, ako aj pri materskom.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Ďakujem za odpoveď. Áno, je to posledné poistenie. Viete mi, prosím, poradiť v akej výške bude moja PN a potom materská, ak odídem na PN teraz?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elims Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Áno, je to posledné poistenie. Viete mi, prosím, poradiť v akej výške bude moja PN a potom materská, ak odídem na PN teraz?
tvoje mateské neovplyvní to, či nastúpiš na PN alebo nie, bolo by to rovnaké, lebo RO je už spomínané obdobie.


DVZ = (1mesiac x VZ 8100,-Sk + 6mesiacov x 30219,-Sk) : počet kalend.dní v obd. 1.7.08 -31.12.08

materské na 1kalend.den bude 55% z DVZ
mesačné = denné materské x počet kalend.dní za mesiac

PN bude za prvé 3dni 25% z DVZ, od 4-tého 55% z DVZ
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý den, chcela by som sa opýtať:
som toho času poberaťeľom rodičovského príspevku pri zamestnaní sa na dohodu, neprídem o tento príspevok ? a či to nejako ovplyvní výška mzdy na tuto dohodu a či nejako ovplyvní aj povinnosť platiť si zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie ZP, dakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

elims Pozri príspevok
(Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).
Toto ozaj platí?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať