Zavrieť

Porady

Materska 2009

Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
Usporiadat
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

jankasm Pozri príspevok
Odporúčam postup, ktorý som doplnila do príspevku. Vyznačila som ho červenou.
Keďže odvody ako SZČO platiť do nástupu na MD pravdepodobne nebudeš, tak je to pre Teba asi najvýhodnejšie. Aj keď nemusela by si hneď, stačilo by aj potom, keď zistíš že si tehotná. Takže je to na Tebe.
Pretože k dňom DNP sa Ti pripočítajú ešte aj dni NP zo zamestnania /keďže sa posudzujú až 2 roky spätne/ a DNP by stačilo platiť z maxima 26 týždňov pred nástupom na MD /čo je cca. 6 mesiacov/.
Ale ak sa zamyslíš, tak mnou odporúčaný postup je pre Teba výhodný aj finančne. Keď sa teraz prihlásiš z maxima, tak z neho budeš platiť do konca roka, čiže ak sa napr. prihlásiš od 1.9.2008 tak vlastne budeš z maxima platiť len 4 mesiace a od 1.1.2009 už z minima.
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

jankasm Pozri príspevok
Presne tento istý postup som jej už poradila v príspevku č. 6.
Takže nie je to o tom, ktorá z nás má pravdu, ja som len písala, že to nie je jediná možnosť, a že tých 270 dní platenia tiež nie je podmienkou.
Nehnevaj sa, ale ty si mi napísala, že som to vôbec nepochopila, preto som to rozoberala ďalej. Ale už sa to poriešilo. Aj aj sa poúčam z prípevkov, preto sem reagujem.
0 0
apokalypsa apokalypsa

apokalypsa je offline (nepripojený) apokalypsa

jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

ajajaaaj Pozri príspevok
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?
este ma tak napadlo, ze kedze nebudeme manzelia, ze ci materske budem mat vyplacane 6 mesiacov, alebo az rok? Lebo pocula som, ze slobodne mamicky by mali mat narok na materske pocas jedneho roka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajajaaaj Pozri príspevok
este ma tak napadlo, ze kedze nebudeme manzelia, ze ci materske budem mat vyplacane 6 mesiacov, alebo az rok? Lebo pocula som, ze slobodne mamicky by mali mat narok na materske pocas jedneho roka.
Urob, ako radí Janka... V prípade osamelej matky - 37 týždňov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

apokalypsa Pozri príspevok
jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??
DNP = dobrovoľne nemocensky poistená ... si iba vtedy, ak si sa sama dobrovoľne prihlásila na NP... a sama aj platíš
Takže upresni - dostávaš materské len zo zamestnania, alebo si sa aj dobrovoľne poistila a dostávaš materské aj z tohto DNpoistenia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
Nehnevaj sa, ale ty si mi napísala, že som to vôbec nepochopila, preto som to rozoberala ďalej. Ale už sa to poriešilo. Aj aj sa poúčam z prípevkov, preto sem reagujem.
V pohode, ja sa vôbec nehnevám, však porada je aj na to, aby sa tu diskutovalo a preberali rôzne názory.
Tým, že si to vôbec nepochopila, som myslela to, že vôbec nie je pravda, že treba platiť 270 dní nepretržite, a ani že treba platiť 270 dní z maxima. Platí to len z časti, a aj to len pri DNP.
Nemyslela som tým, že to nie je možný postup, len že nie je nevyhnutný.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

apokalypsa Pozri príspevok
dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...
apokalypsa Pozri príspevok
ano, som na MD zo zamestnania a platila som si DNP
apokalypsa Pozri príspevok
jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??
Takže, ako už bolo písané, zo zamestnania sa platí NP, povinné NP zamestnanca, z ktorého teraz poberáš materské.
DNP - dobrovoľné NP, to Ti vznikne len vtedy, ak sa naň prihlásiš, nie je to automatické, čiže pravdepodobne si si ho neplatila, keďže o ňom nič nevieš.
Ak poberáš materské zo zamestnania a stále si zamestnaná, vedená v práci ako na MD a následne na RD, tak v roku 2009 Ti vznikne rovnako nárok na materské zo zamestnania, pravdepodobne v rovnakej výške ako máš teraz.

Ak sa môžem spýtať, akú máš materskú? Ak nízku a chcela by si dosiahnuť maximum, čo je momentálne cca. 16000,- mesačne, tak je to možné. Keďže ešte nie si tehotná, stihla by si to, treba sa prihlásiť na DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, o ktorom som písala vyššie a platiť si ho do nástupu na MD 270 dní, čo je cca. 9 mesiacov. Toto DNP si môžeš platiť aj počas RD. Dokonca, od prvého dňa prihlásenia sa na DNP budeš mať nárok na dávku OČR ak Ti náhodou ochorie dieťatko.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajajaaaj Pozri príspevok
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?
Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-.
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

jankasm Pozri príspevok
Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-.
jani dakujem este raz za nezaplatitelne rady! fakt moc pomohlo. Teraz uz len nech sa zadari na tu matersku ist v r.2009!!! uz sa moc tesim
0 0
apokalypsa apokalypsa

apokalypsa je offline (nepripojený) apokalypsa

jankasm Pozri príspevok
Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-.
Janka, ja dostavam teraz max. matersku,ale keby som teraz otehotnela, tak potom znova nastupujem na matersku???Ked budem poberat rodicak na prve dietatko???
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

jankasm - dakujem za vsetky rady. Teraz som si pozerala priebeh zamestani a uplne som zabudla, ze sice od 02.01.2008 mam zivnost, ale zaroven som mala aj TPP a to od 02.01.2008 do 31.03.2008.
Moj priebeh zamestani bol nasledovny:
15.10.1997 - 30.06.2003 TPP - necelych 6 rokov TPP
potom zahranicie
10.10.2005 - 31.08.2007 - 1 rok a 325 dni TPP
03.09.2007 - 12.11.2007 - 71 dni TPP
02.01.2008 - 31.03.2008 - TPP
02.01.2008 doteraz SZCO
Od 01.09.2008 som sa prihlasila ako DNP, ako si mi poradila, ale splnam podmienku 270 dni, kedze v mojom pripade tam boli prerusenia? DAKUJEM A PRAJEM TI VSETKO DOBRE
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajajaaaj Pozri príspevok
jankasm - dakujem za vsetky rady. Teraz som si pozerala priebeh zamestani a uplne som zabudla, ze sice od 02.01.2008 mam zivnost, ale zaroven som mala aj TPP a to od 02.01.2008 do 31.03.2008.
Moj priebeh zamestani bol nasledovny:
15.10.1997 - 30.06.2003 TPP - necelych 6 rokov TPP
potom zahranicie
10.10.2005 - 31.08.2007 - 1 rok a 325 dni TPP
03.09.2007 - 12.11.2007 - 71 dni TPP
02.01.2008 - 31.03.2008 - TPP
02.01.2008 doteraz SZCO
Od 01.09.2008 som sa prihlasila ako DNP, ako si mi poradila, ale splnam podmienku 270 dni, kedze v mojom pripade tam boli prerusenia? DAKUJEM A PRAJEM TI VSETKO DOBRE
ak ešte nie si tehotná, tak podmienku na nárok na materské z DNP "aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom" určite splníš. Keby si otehotnela teraz, tak pôrod bude v cca 5-6/09.

Ak by si porodila napr. 1.6.09, tak sa sleduje obdobie od 1.6.07 do 31.5.09.
v tomto období budeš mať DNP od 1.9.08 do 31.5.09 = 273dní. Takže podmienka z DNP je splnená aj bez prirátania iných ukončených poistení (máš tam ešte rezervu dní nem.poistnia 2.1.-31.3.08=90dní, v období 3.9. až 12.11.07 a období 1.6.07 do 31.8.07).

Ak by nastal pôrod skôr, napr. 1.5.09, tak sa sleduje obdobie od 1.5.07 do 30.4.09, takže z DNP by to bolo v období 1.9.08-30.4.09 242dní + prirátajú aj dni z predchádzajúceho ukončeného PP 2.1.-31.3.08 t.j. 90dni. Spolu len z týchto dvoch nem.poistení máš 332dní. (Znovu máš ešte rezervu dní nem.poistenia období 3.9.07 do 12.11.07 a v období od 1.5.07 do 31.8.07).

Tak isto sa sleduje obdobie dvoch rokov pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP, napr. pri začiatku PN od 1.10.08 sa sleduje obdobie dvoch rokov spät, t.j. od 1.10.06 do 30.9.08. Takže tiež máš podmienku aspon 270dní ... splnenú s pripočítaním dní z ukončených prac.pomerov. V tomto prípade by však nem.dávka z DNP bola rátaná len z pravdepodobného vym.základu DNP = minimálnej mzdy, lebo nie je ešte splnená podmienka uplynutia 26týždnov od "posledného prihlásenia na DNP". Tá ti uplynie až 1.3.09, takže až pri PN-ke začatej najskôr 2.3.09 by sa nemocenské rátalo zo skutočného vym.základu v období od 1.9.08 do 31.12.08.
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

brčko Pozri príspevok
ak ešte nie si tehotná, tak podmienku na nárok na materské z DNP "aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom" určite splníš. Keby si otehotnela teraz, tak pôrod bude v cca 5-6/09.

Ak by si porodila napr. 1.6.09, tak sa sleduje obdobie od 1.6.07 do 31.5.09.
v tomto období budeš mať DNP od 1.9.08 do 31.5.09 = 273dní. Takže podmienka z DNP je splnená aj bez prirátania iných ukončených poistení (máš tam ešte rezervu dní nem.poistnia 2.1.-31.3.08=90dní, v období 3.9. až 12.11.07 a období 1.6.07 do 31.8.07).

Ak by nastal pôrod skôr, napr. 1.5.09, tak sa sleduje obdobie od 1.5.07 do 30.4.09, takže z DNP by to bolo v období 1.9.08-30.4.09 242dní + prirátajú aj dni z predchádzajúceho ukončeného PP 2.1.-31.3.08 t.j. 90dni. Spolu len z týchto dvoch nem.poistení máš 332dní. (Znovu máš ešte rezervu dní nem.poistenia období 3.9.07 do 12.11.07 a v období od 1.5.07 do 31.8.07).

Tak isto sa sleduje obdobie dvoch rokov pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP, napr. pri začiatku PN od 1.10.08 sa sleduje obdobie dvoch rokov spät, t.j. od 1.10.06 do 30.9.08. Takže tiež máš podmienku aspon 270dní ... splnenú s pripočítaním dní z ukončených prac.pomerov. V tomto prípade by však nem.dávka z DNP bola rátaná len z pravdepodobného vym.základu DNP = minimálnej mzdy, lebo nie je ešte splnená podmienka uplynutia 26týždnov od "posledného prihlásenia na DNP". Tá ti uplynie až 1.3.09, takže až pri PN-ke začatej najskôr 2.3.09 by sa nemocenské rátalo zo skutočného vym.základu v období od 1.9.08 do 31.12.08.
Diky Brcko, ste tu fakt machri!!!
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

Brcko a este by ma zaujimalo, ci mozem teraz platit DNP z max. VZ, ked som tento rok mala TPP po dobu 3 mesiacov? Dakujem a pekny den.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajajaaaj Pozri príspevok
Brcko a este by ma zaujimalo, ci mozem teraz platit DNP z max. VZ, ked som tento rok mala TPP po dobu 3 mesiacov? Dakujem a pekny den.
môžeš.
Berie sa každý mesiac (príp. aj kalend.den) zvlášť. Ak by si mala teraz, súbežne s DNP aj iné nem.poistenie, teda napr. ako zamestnanec, tak by sa ti rátalo z DNP za daný(é) mesiace od vzniku NP zamestnanca len rozdiel medzi mesačným maximom a vymer.základom zo zamestnania.

Ak by si napr. od 1.10.08 mala PP so základnou mesačnou mzdou 10000,-, a dosiahla napr.:
za 10/08 hrubú mzdu/VZ pre nem.poistenie = 10000,-
za 11/08 mala odmeny, takže HM = 12000,-
za 12/08 mala tiež odmeny, takže HM = 15000,-

tak by si sa ti rátal denný vym.základ z DNP, aj keby si bola prihlásená z DNP z VZ 30219,- a platila poistené 1330,- mesačne, len z nasledujúcich vymeriavacích základov (za každý mesiac sa počíta jednotlivo):
za 9/08 VZ z DNP = 30219,-
za 10/08 30219-10000 = VZ z DNP 20219,-
za 11/08 30219-12000 = VZ z DNP 18219
za 12/08 30219-15000 = VZ z DNP 15219,-

takže za obdobie 1.9.-31.12.08 (čo bude rozhodujúce obdobie pri nástupe na MD/násupe na PN v r.2009 najskôr však pri uplatnení nároku na nem.dávku 2.3.09) by v tomto prípade bol:
DVZ z DNP = (30219+20219+18219+15219) : (30+31+30+31dní) = 83876 :122dní = cca 687,5
denné materské/resp. nemocenské od 4-tého dna z DNP = 687,5 x 55% = cca 378Sk t.j. cca 11500,-mesačne.

potom by bolo ešte dôležité, či aj "tento PP" by trval k nástupu na MD!!! a či je aj z neho splnená podmienka aspon 270dní... (270dní by splnených malo byť, vdaka tvojej rezerve z predch.PP +dni tohto samotného PP).
Naposledy upravil brčko : 04.09.08 at 11:21
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

apokalypsa Pozri príspevok
Janka, ja dostavam teraz max. matersku,ale keby som teraz otehotnela, tak potom znova nastupujem na matersku???Ked budem poberat rodicak na prve dietatko???
Súhlasím s brčko, bez problémov môžeš platiť DNP z maxima, to by si nemohla len vtedy, keby si mala v jednom mesiaci súbežne zamestnanie a DNP, vtedy súčet VZ z oboch nesmie prekročiť maximum. Ale to, že si bola zamestnaná pred DNP, nehrá žiadnu úlohu.

Keďže si teraz na MD tak budeš poberať materskú 28 týždňov, potom prejdeš na rodičák. Na rodičovský príspevok máš nárok do 3 rokov veku dieťaťa. Ak ovšem počas RD otehotnieš, tak odo dňa, od ktorého Ti vznikne nárok na materské, strácaš nárok na rodičovský príspevok. Nedajú sa poberať oba súčasne. Takže keď nastúpiš na MD treba to na ÚPSVaR oznámiť, aby Ti prestali rodičák vyplácať. Inak ho budeš musieť tak či tak vrátiť.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
monika, ak si zadala svoju otázku do jednej témy, nemá význam ju opakovať v inej
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ospravedlňujem sa, až neskôr som našla materská 2009 a zle som ju priradila, myslela som, že asi preto mi nikto neodpíše
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať