Zavrieť

Porady

15% daň z príjmov a paušálne výdavky za rok 2020

Dobrý deň. Prosím Vás ak mi vie niekto poradiť, môže si SZČO platiteľ paušálnych výdavkov uplatniť 15% daň z príjmov za rok 2020. Príjmy mal 33888 eur, základ dane 9820 eur. Chcela by som vedieť, či sa môžu obidva prípady použiť súbežne. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
veronikasad Sleduje sa vyska prijmov ...
deskos Dobrý deň. Príjmy mal 33888 eur. To by znamenalo možnosť uplatniť si 15% daň z príjmov. Mňa zaujíma, či si túto daň môže uplatniť aj pri paušálnych výdavkoch. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, jedno nevylučuje druhé. Podstatná je výška príjmov a nie spôsob uplatnenia výdavkov.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    deskos Ďakujem veľmi pekne za pomoc. A môže si uplatniť paušálne výdavky ak je príjem 33888 a 60% je nad 20000 eur? Ďakujem.
    Tweety Uplatní si najviac 20000.
    deskos Takže pri tomto príjme 33888 keď 60% je 20 232 eur už nemôže uplatniť paušálne výdavky? Ďakujem
    kn-alka môže uplatniť paušálne výdavky, ale len rovných 20000
    Tweety Môže ale len max. zákonom povolené, veď som aj výšku uviedla, čítaj s porozumením.
    deskos Ďakujem všetkým veľmi pekne za odpovede. Už som to konečne pochopila. Prajem ešte príjemný zbytok dňa.
    veronikasad Výdavky pausalom budú 20000€+zaplatené poistné do SP a preddavky do ZP. Rozdiel zdani sadzbou 15%
    deskos Ďakujem veľmi pekne, takto to je zrozumiteľne napísané.
      zbaliť

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Podmienku príjmu do 100 000 Eur spĺňa. Takže sadzba dane by mohla byť 15%. Ale paušálne výdavky si môžte uplatniť max. do 20 000 Eur. A vo Vašom prípade je 60% z 33 888 Eur = 20 332,80 Eur. Takže Váš ZD je v tomto prípade 13 888 Eur. .....nerozumiem o akých obidvoch prípadoch súbežne píšete. Ale nie je možné si uplatniť súbežne skutočné náklady s paušálnymi. Musíte si vybrať, čo je pre Vás výhodnejšie. Buď paušálne, alebo skutočné. K paušálnym si môžete prirátať ešte okrem 20000 eur aj odvody platené do SP a ZP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 asi percenta subezne s percentami
    veronikasad Vyhoda vydavkov pausalom a znizena sadzba dane...
    deskos Dobrý deň. Ja som pochopila, že môže si uplatniť paušálne výdavky aj pri tomto príjme - 33888 eur, len suma, ktorá je nad 20000eur sa potom zdaňuje inak. Program Alfa plus mi takúto možnosť povoľuje. Tak neviem či som to dobre pochopila. A súčasne mi povoľuje aj 15% daň. Tak teraz neviem ? Ďakujem
    kn-alka nie, v tom postupe výpočtu máte niekde trhlinu
    príjmy 33888 - výdavky 20000 - odvody SP,ZP a tak vám vyjde základ dane z ktorého vypočítate 15% daň

    Možnosť uplatniť si 15%nú daň s výpočtom základu dane nesúvisí, súvisí len s výškou príjmu.
    mondes Súhlasím s kn-alka.
      zbaliť

    15% daň z príjmov a paušálne výdavky za rok 2020

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.