Zavrieť

Porady

Tehotná a pracovný čas

ahojte poraďáci
mám zamestnankyňu, ktorá mi doniesla kópiu svojho tehotenského preukazu
V našej spoločnosti pracuje v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, kde robí 2dni 12 a dva dni ma voľno / pracuje v cukrárni ako obslužný personál/
Ústne ma žiadala o preradenie na 8 hodinový pracovný čas
Musím jej vyhovieť?
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Zákonník práce neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Pojem tehotná zamestnankyňa je vymedzený v § 40 ods. 6 Zákonníka práce:
    "Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

    Čiže ak žena neoznámi zamestnávateľovi písomne svoje tehotenstvo a nepredloží lekárske potvrdenie neprislúcha jej právna ochrana, ak sa jedná o úpravu pracovných podmienok, pracovného času, taktiež sa na ňu nebude vzťahovať zákaz výpovede v ochrannej dobe.

    Čo sa týka pracovného času:

    Zamestnávateľ je povinný prihliadať na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti (§ 164 ods. 1 ZP).

    Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo inú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Taktiež chcem ešte upozorniť na § 87 ods.3:
    (3) Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.

    Tehotná a pracovný čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.