Zavrieť

Porady

Darovanie 2 % dane

Stretla som sa s informáciou, že parlament mal koncom minulého roka prejednávať zmenu v zákone o dani z príjmov, a to, že 2 % dane budeme môcť darovať okrem nadácií, združení a pod., ktoré sú oficiálne zverejnené, aj svojím rodičom. Je to pre mňa veľmi prekvapivé, preto sa pýtam, či sa s tým tiež niekto stretol alebo je to len fáma. Ďakujem
Usporiadat
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Tak o tom som este nepocul
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, potrebovala by som radu ohladom darovania 2% dane. Robim mzdy uz 3 rok, ale nikdy som sa tym nezaoberala, pretoze ziaden zamestnanec ma neziadal o to ze by chcel darovat 2% dane. Ale teraz ma jeden kamarat požiadal, či sa neopytam zamestnancov ci by nedarovali 2% na jednu nadaciu. Rada by som mu pomohla, ale neviem ako to mam zamestnancom vysvetlit. Z ktorej dane sa beru tie 2%? Z tej, ktorá sa im zrazila kazdy mesiac?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Z tej ktorú zplatili za celý rok,zo zaplatenej dane ,min.výška je 100,-sk § 50 ZDP
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nebola min. vyska minuleho roka 20,- sk?
Len by som chcela vediet, či to ma vplyv pre zamestnanca na preplatok ktory dostane z ročneho zučtovania. Je to tak, že nie, to je len pre DU aby zrazil z dane 2%?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

ZA rok 2005 bola 20,.sk ale za rok 2006 je min.100,-Sk.Na zamestnanca to nemá vplyv,on poukazuje z toho čo už zaplatil.DÚ na základe vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane daňovníkom poukáže 2% prijímateľovi.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A to tlačivko vyplnim, zašlem na DU, a kopiu davam aj ten nadacii, ktorej tie 2% darujem? Alebo len vyplnim tlačivo a zanesiem na DU?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Vyplníš potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závisl.činn. pre zamestnanca ako zamestnávateľ,zamestnanec vyplní vyhlásenie o poukázaní 2%,kde sa uvádza prijímateľ a výška dane.Tieto tlačivá majú príjimatelia už s predtlačou,kde majú vypísané obchod.meno,sídlo atď.Potom zamestnanec vyhlásenie podpíše a zašle na svoj príslušný DÚ.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takže tej nadacii nic neposielam. Dobre. Ďakujem pekne za odpoved.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

nikulik Pozri príspevok
Rada by som mu pomohla, ale neviem ako to mam zamestnancom vysvetlit. Z ktorej dane sa beru tie 2%? Z tej, ktorá sa im zrazila kazdy mesiac?
som si isty, ze ked povies zamestnancovi, ze nezaplati nic naviac, tie 2% sa "strhnu" zo zaplatenej dane a navyse o tie 2% dostanu ti darmozraci papalasi menej, tak by ti rad poskytol aj 98 % dane
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

hemaja Pozri príspevok
Stretla som sa s informáciou, že parlament mal koncom minulého roka prejednávať zmenu v zákone o dani z príjmov, a to, že 2 % dane budeme môcť darovať okrem nadácií, združení a pod., ktoré sú oficiálne zverejnené, aj svojím rodičom. Je to pre mňa veľmi prekvapivé, preto sa pýtam, či sa s tým tiež niekto stretol alebo je to len fáma. Ďakujem
O takéto niečo sa snažili "KDHáci", ale to neprešlo. Ale 2 % našťastie s nejakými zmenami zostali. Akurát niektorí príjemcovia nepostrehli svoje povinnosti a vypadli zo zoznamu tých, ktorým je možné poskytnúť 2 %, takže si treba na strane www.rozhodni.sk skontrolovať, či ten, ktorému poukazujete peniaze sa v ňom nachádza.
Naposledy upravil JAJA11 : 26.02.07 at 09:27
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

vikinka Pozri príspevok
Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.
pokiaľ viem, tak nedostávajú zoznam od koho ani koľko; ak by dostali, bolo by to porušenie daňového tajomstva (§ 23 zákona o správe daní a poplatkov); ak by ti prišlo, že som ti dal 2 % z mojej dane, veľmi jednoducho by si si mohla vypočítať koľko je celá daň a k tomu potom aj príjem a práve preto sa tieto informácie neposkytujú;
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Neviem to presne,ale počula som od jedného nemen.príj.že daň,ktorú som chcela poukázať nedostali,takže neviem od kiaľ to mal.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

ahojte, chcem sa spýtať, čo v prípade, keď si zamestnanec sám robí daňové priznanie - typ A. Od zamestnávateľa si vyžiada potvrdenie o zaplatení dane, sám si vypíše vyhlásenie a zašle spolu s daňovým priznaním na daňový úrad ? a musí to vyhlásenie vôbec zasielať na DÚ ?
ďakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

DP typ A v VIII.odd.-vyhlásenie o poukáz.dane,vypíše priamo v DP.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

takže to stačí v DP, vyhlásenie netreba ?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Netreba je súčasťou DP.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

vikinka Pozri príspevok
Nadácii neposielaš nič,myslím ,že dostávajú zoznam daňovníkov kto a koľko im poukázal.

my sme ziadny zoznam nedostali, učtovala som tieto príspevky z 2 % z daní a na vypise je uvedená iba suma a nazov DU to všetko
0 0
chanell chanell

chanell je offline (nepripojený) chanell

Ahojte, chcela by som si len ozrejmiť jednu vec. V novele zákona o dani z príjmov na konci roka 2006 bol zmenený okruh príjemcov 2% dane. Bol dosť zredukovaný.
Vypadli odtial napr. aj školy, šport zostal len na mládež. Viem, že bola chystaná zmena, že pre darovanie za rok 2006 bude ešte platiť okruh prijímateľov tak ako doteraz, lenže doteraz som nepostrehla, že by v tomto smere niečo vyšlo.
Nevie o tom niekto niečo?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

V novele ZDP č.688/2006 v § 50 sú zmeny s účinnosťou od 29.12.06,treba si pozrieť,neviem čo konkrétne ťa zaujíma,ale je tam zmena v od.5.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať