Zavrieť

Porady

nakup tovaru z EU

Ak firma platca DPH nakupuje tovar z EU od firmy, ktora nie je vo svojom state platcom DPH, sme povinny mi odvadzat nejaku DPH alebo nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského šťátu.

    Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom ododslaným, alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich úže do tuzemka z iného členského štátu.

    Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
    a. nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteĺnou osobou, alebo zahrnaičná osoba, ktorá je identifikovaná pre dań v inom členskom štáte a
    b. dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

    Kedže podľa vyššie citovaných odstavcov sa podľa zákona nejedná o nadobudnutie tovaru, nepodlieha tento tovar daňovej povinnosti na území nášho štátu.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak slovenský platiteľ DPH kúpi v ČR od plátcu DPH počítať, tento mu vystaví faktúru bez DPH a potom si to slov.platiteľ v SR jednoducho dodaní, a keďže to použíje na podnikanie má aj nárok na odpočet?
    Ide mi o to, že český plátca DPH o faktúrovaní bez DPH pochybuje, vraj to musí dať s DPH, prejde to colnou evidenciou a následne bude DPH vrátená. Toto ale podľa mňa platí iba vrámci tretích štátov, nie vrámci EÚ. Rozumiem tomu ja správne?

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    chcem sa spytať ak je faktura vystavena z CR tj bez DPH tak to ide do riadku v DP DPH do riadku 7,8 a 19? a ked ma v hotovosti platenu fa z ciech a mam tam vyčíslenu dph ak to potom je poradte mi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.