Zavrieť

Porady

strata

SZČO vykázal v DP za r.2004 stratu vo výške 73356. Môže si v DP za r.2005 uplatniť celú, alebo len 1/5?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    podľa platného zákona môže uplatniť celú stratu do výšky základu dane za rok 2005 / čiže ak má za rok 2005 základ dane rovný alebo vyšší ako je suma straty za rok 2004, uplatňuje ju celú naraz
    človiečik Vladimír Ozimý
    jedina podmienka uplatnenia straty je a to do piatich rokov od nasledujuceho obdobia kedy bola strata vykazana.

    jeejee je offline (nepripojený) jeejee

    jeejee
    Ahoj poraďaci,
    ak v roku 2004 vykážem stratu zo živnosti a v roku 2005 čiast. základ dane 278 Sk, takže pri odpočítateľnej položke na daňovníka roka 2005 dosiahnem základ dane O, a nepotrebujem stratu z roka 2004 uplatniť v roku 2005. Na daňovom úrade mi tvrdia, že ak stratu z roku 2004 neuplatním následne v roku 2005 prichádzam o tento jeden rok možnosť odpočítať si stratu. Je to správne? O akú výšku prídem, keď sama rozhodujem o výške straty ktorú chcem odpočítať zo ZD?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    No, svojím spôsobom mala pravdu.
    Lebo ty si môžeš uplatniť stratu len do 5 rokov, takže ti na jej uplatnenie zostávajú už len štyri roky. Asi to myslela takto.

    Ale na druhej strane ty môžeš mať za rok 2006 veľký zisk a stratu z roku 2004 si môžeš uplatniť všetku naraz.

    Takže neboj sa o nič neprídeš. Jedine, že by si si ju do piatich rokov nemal z čoho uplatniť.

    Vtedy by si skutočne o tú stratu prišiel.

    jeejee je offline (nepripojený) jeejee

    jeejee
    Ďakujem, toto dáva zmysel.

    Ešte otázka,
    ako s odpisom DM nadobudnutého v roku 2005 - musím urobiť odpis v roku 2005 (keďže som v strate nie je to pre mňa výhodné), alebo v roku 2005 nebudem odpisovať, začnem odpisy až v roku 2006 počas nasledujúcich 6 rokov? Na DÚ mi povedali, že keďže nejde o prerušenie odpisovania ale o nezačatie odpisovania prídem o odpis jedného roka.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Pozri, tak urob takúto vec, nechaj to na účte 042- na obstaraní a nezaraď to do používania. Zaraď to do používania až začiatkom roka 2006 a tým pádom neprídeš o žiadny rok odpisovania.
    Vlastne oficiálne začneš odpisovať až keď zaradíš majetok do používania a zaúčtuješ na 022 a pod. účty.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    jeejee
    Ďakujem, toto dáva zmysel.

    Ešte otázka,
    ako s odpisom DM nadobudnutého v roku 2005 - musím urobiť odpis v roku 2005 (keďže som v strate nie je to pre mňa výhodné), alebo v roku 2005 nebudem odpisovať, začnem odpisy až v roku 2006 počas nasledujúcich 6 rokov? Na DÚ mi povedali, že keďže nejde o prerušenie odpisovania ale o nezačatie odpisovania prídem o odpis jedného roka.
    Odpisovanie môžeš prerušiť aj v prvom roku odpisovania, bez toho, aby si o odpisy prišla. Tiež sa to dá urobiť spôsobom, ako radila Katarína STR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.