Zavrieť

Porady

Postup pri vysporiadaní/ vyčlenení parcely?

Dobrý deň,

Chcel by som poradiť akým spôsobom najlepšie vyriešiť moju situáciu a to vysporiadanie parcely, ktorá tvorí časť mojej záhrady a ktorú spravujem už niekoľko rokov.

Aktuálny stav:

Som podielovým spoluvlastníkom na liste vlastníctva s podielom 1/4. Na liste vlastníctva je evidovaných ďalších 31 podielníkov, z ktorých niektorí žijú v zahraničí a podiely niektorých navyše spravuje Slovenský Pozemkový Fond. Na liste vlastníctva sú 3 parcely typu E – jedna o výmere 259m2, druhá o výmere 102m2 a tretia o výmere 1120m2.

Parcela typu C o výmere 253m2 o ktorú mám záujem a je zakreslená v katastrálnej mape, nie je evidovaná na liste vlastníctva. Na obecnom úrade som zistil, že je súčasťou parcely typu E o výmere 1120m2 na hore spomínanom liste vlastníctva, Táto parcela typu E obsahuje ďalších 5 parciel typu C s akumulovanou výmerou 1058m2 (to môže byť dané chybou meraní, pre istotu môžeme rátať s tým nižším číslom)

Som teda 1/4 spoluvlastníkom na danom liste vlastnícta s celkovou výmerou troch “Ečkových” parciel 1481m2 (môj podiel predstavuje 370m2) Ak by som to aj rozbil a uvažoval len s tou jednou parcelou s výmerou 1058m2, môj podiel by predstavoval 264,5m2.

Mám záujem o vysporiadanie/ vyčlenenie len spomínanej parcely C o výmere 253m2, aby som mal všetko “naporiadku”. Nemám záujem o podiely niekoho iného ani o iné parcely na danom liste vlastníctva.

Jednotlivé parcely typu C sú jedna vedľa druhej, len v rôznych záhradách, žiadna nie je hodnotnejšia svojou polohou, profilom, ani neponúka nejaký benefit.

Ako ďalej postupovať – notár, súd? Treba overený súhlas od každého spoluvlastníka?

Aké mám možnosti, v prípade, že napríklad nejaký spoluvlastník s podielom 1/675 nebude súhlasiť?

Ďakujem a pekný deň prajem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Buď dohoda spoluvlastníkov na reálnom rozdelení parciel alebo príslušný návrh na súd. Bude potrebný geometrický plán.

    Postup pri vysporiadaní/ vyčlenení parcely?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.