Zavrieť

Porady

Postup pri vysporiadaní majetku po rozvode - trošku komplikácia

Dobrý deň.
Potreboval by som Vašu právnu radu, pomoc alebo odporučenie, ako vyriešiť nasledovnú situáciu:
Pišem za svoju mamu. Moja mama je invalidná dôchodkyňa. Asi pred 4 rokmi sa druhýkrát vydala a nasťahovala sa bytu svojho terajšieho manžela. Ten byt mal kúpené ešte pred uzavretím manželstva, ale mama do neho dala tiež peniaze, čo mala z dedičstva. Následne po sobáši si spoločne zobrali hypotekárny úver, ktorý založil spomínaným bytom. Teraz sa však chcú rozviesť a jej manžel tvrdí, že nebude nijako spolupracovať, že si hypotekárny úver neprevezme na seba, že ten bude platiť aj moja mama, ale že ona tam už bývať nebude. Viem, že tak isto ako majetok sa delia aj dlhy, ale v prípade, že ona v tom byte bývať nebude, ten byt je napísaný na jej manžela, musí aj ona stále platiť hypotekárny úver?
Alebo skôr by som tú otázku naformuloval takto: keď sa rozvedú a mama nebude ochotná splácať svoju časť hypotéky (nakoľko v tom byte nemá žiadnu čiastku), jej exmanžel je zamestnaný a celkom slušne platený a ona je na invalidnom dôchodku, ako bude postupovať banka v prípade, že by chcela niekoho postihovať za to, že hypotéku nikto neplatí (to len v prípade, že by sa jej exmanžel spoliehal na to, že štát najskôr siahne na invalidný dochodok mame a až potom siahne na byt).
Neviem, či som to opisal spravne a či to budete vediet pochopiť, ale snaď ano.
Dakujem Vám za dobre rady.
Xanti Čo sa financovalo z hypotekárneho úveru? Kupovalo sa niečo do bytu, alebo sa prerábal byt, alebo sa peniaze minuli na dovolenku alebo sa kúpilo auto .... čo sa financovalo z toho úveru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Byt slúži "len" ako záruka na splatenie úveru. Zo samotnej zmluvy o úvere sú obaja zaviazaní spoločne a nerozdielne (keďže zrejme vystupujú ako dlžník a spoludlžník), rozvod na tom nič nemení. V praxi však ide do dražby práve záloh, meškajúci dlžníci majú zápis v registri. Do toho celého však vstúpi vyporiadanie majetku a prípadne aj úveru po jeho (nútenom) splatení.
    Nyno prepac, ale tej druhej časti tvojho komentu som nie celkom porozumel.. mohol by si mi to, prosim ta, vysvetliť trosku obšírnejšie?

    Postup pri vysporiadaní majetku po rozvode - trošku komplikácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.