Zavrieť

Porady

vysporiadanie majetku po rozvode

Chcela som sa opytať mam taky problém z manželom sme rozvedený rok a neviem či mam nárok na nejaky ten podiel z auta a z toho čo sme nadobudli počas manželstva.žili sme spolu 14rokov a potom ma vyhodil z jeho rodičovského domu kde sme si cele poschodie zrobily podla vlastných prestav.Nedal mi nič a ako nas rozviedli tak deti prisudily jemu.spolu sme si kupily auto a všetko čo sa týka domácnosti sme si kupovaly ako myslim spaĺnu,kuchynsku linku,kupelnu sme si zrobily a ešte ostatne veci do domacnosti.a rada by som ešta sa opytala že si otvoril firmu počas manžalestva.Tak sa chcem poradiť či mam narok na niečo a poradiť sa keď ano tak ako a kde mam požiadať o to.A čo sa týka domu tak nebol prepísaný na nas.Ďakujem
Naposledy upravil arizona : 16.03.11 at 09:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    saška2 Pozri príspevok
    Dakujem za vaše odpovede. Chcem sa opytať že mam platit vyživne na deti ale bola som bez prace čo znamena že som exmanželovy nezaplatila za štyri mesiace nič čo znamena že neviem či budem mat ja s toho neaky problem čo sa tyka socialky.a ešte už teraz ako tento mesiac som mu zaplatila taku čiastku aku mam za mesiac mu dať.
    To, ze si nezamestnana ta neopravnuje k tomu, aby si prestala platit vyzivne. Aby si predisla dalsim problemom,mala by si sa s ex dohodnut na nejakych splatkach .
    Ak si v zlej fin. situacii, mozes dat navrh na sud o znizenie vyzivneho.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    saška2 Pozri príspevok
    Ako ja viem ze ma to neopravnuje ale nemala som z coho. A s ezmanzelom sa neda dohodnut a sud mi dal platit to najnižšie vyživne co je na jedno dieta 28e a to ja platim na tri deticky.
    Asi to nemas s tvojim ex jednoduche. Ale ak sa s nim aj neda dohodnut, tak tym duplom s vyzivnym nemeskaj,aby to nevyuzil proti tebe. Ak mu viac ako 3 mes. nezaplatis, tak moze podat na tebe trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho, alebo ho bude vymahat cez exekutora...
    Takze ti dlzna suma moze narast o dalsie poplatky a este aj budes mat behacky po policii. Radsej sa tomu vyhni a posielaj aspon kolko mozes, aby si preukazala dobru volu a ochotu platit.
    Platenie vyzivneho ma prednost pred ostatnymi platbami, takze slovicko "nemam z coho" moc neobstoji. Zial,aj v tvojej tazkej situaci akej si je to tak.
    Deticky su na svete, takze maju svoje potreby...

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ak spĺňaš podmienky stanovené zákonom o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci, môžeš požiadať aj Centrum právnej pomoci, aby ti zabezpečili právnika. Podmienky, ktoré však musíš spĺňať sú:

    1. Musíte sa nachádzať v stave materiálnej núdze
    - stav materiálnej núdze je taký, pri ktorom príjem nedosahuje 1,4-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, teda momentálne 259,27 eura
    - zároveň si právne služby nemôžete zabezpečiť iným svojím majetkom
    - za príjem sa považuje čistý príjem po odpočítaní zákonného poistného (zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti)
    - tento stav je potrebné riadne preukázať dokladmi (napr. od zamestnávateľa, zo Sociálnej poisťovne alebo pošty)
    - pri hodnotení príjmovej situácie treba spoločne posudzovať aj príjem manžela a nezaopatreného dieťaťa
    - stav materiálnej núdze musíte spĺňať počas celého konania

    2. Spor nesmie byť na prvý pohľad neúspešný
    - túto skutočnosť posudzujú právnici centra, pričom vychádzajú z hodnotenia dôkazov, ktoré klient predloží
    - prihliada sa najmä na zánik práva alebo na premlčanie

    3. Spor musí mať určitú hodnotu
    - hodnota sporu musí presiahnuť hodnotu minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády, v súčasnosti je to 307,70 eura

    - táto podmienka sa nevyžaduje v prípadoch, keď sa hodnota sporu nedá určiť – napríklad v konaní o úpravu styku s maloletým dieťaťom, v konaní o určenie výživného, v konaní o ochranu osobnosti, rozvod manželstva, v konaní o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru a iné.

    http://www.legalaid.sk/ Tu sa dočítaš viac.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    saška2 Pozri príspevok
    Ďakuje vam za všetky odpovede...ale chcem sa opytať zrušil mi aj trvaly pobyt, tak neviem kde sa mam isť nahlasiť lebo byvam v podnajme a nemam ani rodičov a ani nemam sa kde príhlasiť...mozte mi prosím poradit ako a kde sa mam nahlasiť na trvaly pobyt.a ešte ten dom je písaní na jeho rodičov. Ďakujem
    K trvalemu pobytu sa mozes nahlasit na obec/mesto. Tam Ti bude chodit aj posta.

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    este zatial nie nepožiadala ale chcem sa oytať či musim najprv sa jeho opytat ci ma vyplati bez toho aby to slo na sud

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Mária27 Pozri príspevok
    Neviem, či si už požiadala súd o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode a potrebuješ to len urýchliť, alebo si tak ešte neurobila. Pozri si §§ 149 a 150 občianskeho zákonníka, na čo máš nárok. Pýtaj sa kokrétne, v čom potrebuješ rady.
    Tu reagovala Mária27 na otázku zadávateľky témy a následne na túto otázku reaguješ ty?

    saška2 Pozri príspevok
    este zatial nie nepožiadala ale chcem sa oytať či musim najprv sa jeho opytat ci ma vyplati bez toho aby to slo na sud
    V tejto téme píšeš, ako je to vlastne s majetkom a vyporiadaním sa s manželom. Dobre som tieto náväznosti pochopila?
    http://www.porada.sk/t163412-neviem-...ml#post1689719

    Na porade je veľa článkov o vyporiadaní BSM, takže ak by som mala odpovedať na tvoju otázku, tak ak sa s ex nedohodnete na vyporiadaní BSM dohodou, tak potom na návrh jedného z vás rozhodne súd. Čo všetko zahŕňa BSM nájdeš v zákone, ktorý citovala Mária27. Nebudeme tu o ňom písať stále dokola, lebo je citovaný v niektorých príspevkoch. Zadaj si do vyhľadávania BSM a nájde ti to všetky témy, kde sa dozvieš odpovede na svoje otázky.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ano, samozrejme, ze mas narok na polovicu majetku,ktory ste nadobudli pocas manzelstva.
    Do 3. r. od rozvodu,mozes podat navrh na sud na vysporiadanie BSM.
    Vela rad najdes aj tu na porade v starsich temach, treba vyhladat a precitat,aby si mala v tom jasnejsie.

    preklikaj a citaj
    http://www.porada.sk/gsearch.php?do=...fdddf4ebc0#893
    atd.

    Mozno by bolo dobre pre teba najst si nejakeho pravnika,ktory ti bude vediet presne poradit a pomoze ti.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona


    Tvoje otazky som spojila do jednej temy, nech v tom nemas zmatok. Pokracuj prosim v tejto teme, nech mas odpovede "pokope".

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    dakujem za vase odpovede.Ale chcem sa opytat aj ked nemame na papiery čo sme kupavaly ako myslim nabitok a všetko čo sa tyka do bytu. A po dalšie ex si založil firmu na ktoru ma napisane auto a kupoval neake stroje,tak neviem či ja mam niečo s toho. Dakujem

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    Ano viem že najlepšie by bolo si najsť pravnika ale nemam nanho fynančne prostriedky. A pošas manželstva som zobrala požičky čo je pisana na mna a musim ju platit sama lebo on mi povedal že to som si ju zobrala na seba tak si ju mam platit.

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    Ďakuje vam za všetky odpovede...ale chcem sa opytať zrušil mi aj trvaly pobyt, tak neviem kde sa mam isť nahlasiť lebo byvam v podnajme a nemam ani rodičov a ani nemam sa kde príhlasiť...mozte mi prosím poradit ako a kde sa mam nahlasiť na trvaly pobyt.a ešte ten dom je písaní na jeho rodičov. Ďakujem

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    Dakujem za vaše odpovede. Chcem sa opytať že mam platit vyživne na deti ale bola som bez prace čo znamena že som exmanželovy nezaplatila za štyri mesiace nič čo znamena že neviem či budem mat ja s toho neaky problem čo sa tyka socialky.a ešte už teraz ako tento mesiac som mu zaplatila taku čiastku aku mam za mesiac mu dať.

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    Ako ja viem ze ma to neopravnuje ale nemala som z coho. A s ezmanzelom sa neda dohodnut a sud mi dal platit to najnižšie vyživne co je na jedno dieta 28e a to ja platim na tri deticky.

    saška2 je offline (nepripojený) saška2

    zena saška2
    No nie nemam to lachke snim.A ano viem ze deticky maju svoju potrebu len momentalne tato moja situacia je tazka a to aj z toho dvovodu lebo ma vyhodil z domu v ktorom sme byvali ale ten dom je pisani na jeho rodicov. musim sa postavit na vlastne nohy od znova a je to dost tazke.Ale aj tak dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.