Zavrieť

Porady

dan z najmu a rodicovska dovolenka

Dobry vecer,

chcela by som sa poradit. Chcela by som prvy raz v zivote prenajat byt, ktory mam v bezpodielovom vlastnictve s manzelom. Nakolko s tym nemam absolutne ziadne skusenosti, mam ohladom totho 4 otazky, na ktore by som vas velmi pekne poprosila odpovedat.

1. Byt mame v bezpodielovom vlastnictve. Ja som na rodicovskej dovolenke. Je mozne, ze prijem z najmu budem priznavat len ja, aby som podavala danove priznanie len ja a manzel by bol od toho uchraneny? Nerad by bol, aby sa v praci prevalilo, ze ma dalsi prijem. Pre nas by bolo najlepsie, aby som vsetko uvadzala len ja a jeho zamestnavatel o tomto druhu prijmu nemal ziadnu info.

2., ked prenajmem byt k 1.12. musim to niekde nahlasit, alebo staci ak az na jar podam danove priznanie? Je to niekde evidovane?

3., vyska rocneho prijmu z najmu by mala byt cca 4700, moja rodicovska rocne robi cca 2376. Citala som vela diskusii ( ale vela ich je starsich - cca 2009), tak si chcem len overit. Pocula som, ze 40% z prijmu najmu si necham a zdanujem len zvysnych 60% . Mne sa to zda moc jednoduche, preto si to chcem overit, dalo by sa odhadom vypocitat,, aku dan by som asi platila za cely rok pri mojom prijme cca 7076 ( prijem z najmu + RD) ( naozaj hruby odhad), ide mi len o to, aby som potom z vyuctovania nedostala " facku" a bola pripravena.

4, a uz poslednu :-) ak za rok 2011 budem prenajimat byt len za 12/2011, teda prijem z najmu budem mat cca 400 € potrebujem za rok 2011 podavat danove priznanie?

5, pripadne neviete poradit, ako to urobit aby som co najviac usetrila na daniach :-)))) ( ak je viac moznosti)

Ospravedlnujem sa, ak sa tu uz tato tema rozoberala, ale vela ludi mi radi najom nepriznat, kazdy ma pre mna ine rady, ktore sa velmi lisia. A nerada by som si nesplnila nejake povinnosti, resp. o niecom nevedela. O zuctovanie na jar poziadam nejakeho uctovnika, ale rada by som mala vo vecii aspon trochu jasno, nez sa do toho pustim.

Dakujem moc za ochotu a odpovede,

Alexina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    dan z najmu a rodicovska dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.