Zavrieť

Porady

Zamestnanecké akcie-nákup

Náš zamestnanec kúpil akcie investičného fondu našej materskej firmy za zvýhodnenú cenu.

1. Mám rozdiel medzi zvýhodnenou cenou a cenou na burze zdaniť V MZDE? Nerozumiem totiž § 5 ods.3 ohľadne zamestnaneckých opcií.
Mätie ma sprievodný list, ktorý som od našej (zahraničnej) materskej firmy dostala, že v momente kúpy akcií nevzniká daňová povinnosť, nakoľko osoba zatiaľ nedosiahla príjem.

2. Ak to treba zdaniť, má si podať DP, alebo môžem ja v mzde ako nepeňažný príjem?

Prosím, poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mirka D
    Náš zamestnanec kúpil akcie investičného fondu našej materskej firmy za zvýhodnenú cenu.

    1. Mám rozdiel medzi zvýhodnenou cenou a cenou na burze zdaniť V MZDE? Nerozumiem totiž § 5 ods.3 ohľadne zamestnaneckých opcií.
    Mätie ma sprievodný list, ktorý som od našej (zahraničnej) materskej firmy dostala, že v momente kúpy akcií nevzniká daňová povinnosť, nakoľko osoba zatiaľ nedosiahla príjem.

    2. Ak to treba zdaniť, má si podať DP, alebo môžem ja v mzde ako nepeňažný príjem?

    Prosím, poraďte mi.
    1. áno, rozdiel treba zdaniť, lebo pre neho to bol nepeňažný príjem. Niekto iný musel uhradiť ten rozdiel medzi trhovou cenou a jeho nákupnou cenou.
    To, že nevzniká daňová povinnosť je niečo iné - z tých akcií on ešte nemal príjem vo forme dividend, ktorý bude treba až potom zdaniť, keď sa dividendy budú vyplácať.

    2. Rozdiel uvedieš v zúčtovaní mzdy ako nepeňažný príjem zamestnanca a tento mu zvýši základ dane.

    Zamestnanecké akcie-nákup

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.