Zavrieť

Porady

urok v Pohode

Akú predkontáciu používate v Pohode na bankovom výpise - pripísaný kladný úrok a zrážkovú dan z úroku? Malo by sa jednať o PNZD a VNZD
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Pidgey Pozri príspevok
    dan z urokov 341/221
    kladny urok 221/662
    - Tvoje účtovanie dane z úroku /zrážkovej/ nie je dobré, od 1.1.2011 je zmena účtovania 591xx/221xx /ja som ho v Pohode zadefinovala ako účet nákladový
    - účtovanie kladných úrokov zostáva po starom, tj. 221xx/662xx v účt. osnove mám zadefinovaný ako výnosový - nedaňový

    Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

    Štastný človek :) Pidgey
    Aha, uhm, mas pravdu. Len sa chcem spytat, 591 si napisala nakladovy, nemalo to byt nedanovy?ked je to uz vysporiadana dan, a 662 je tiez nedanova?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pidgey Pozri príspevok
    Aha, uhm, mas pravdu. Len sa chcem spytat, 591 si napisala nakladovy, nemalo to byt nedanovy?ked je to uz vysporiadana dan, a 662 je tiez nedanova?
    Áno, je nedaňovým. 591 je stále nedaňovým nákladom.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Trochu ma mýli zostava - Podklad pre daňové priznanie PO, kde suma "HV celkom" nie je rozdiel medzi účtami 6xx a 5xx - rozdiel je v tej zrážkovej dani.
    Bola som zvyknutá, že tieto sumy boli zhodné.
    Už sa tu podobný problém rieši v Omege.

    Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

    Štastný človek :) Pidgey
    Tweety Pozri príspevok
    Áno, je nedaňovým. 591 je stále nedaňovým nákladom.
    Uhm, hej, myslel som si to iste, len ma zmiatlo , ze nebolo napisane nedanovy naklad, ale iba naklad.Vdaka

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    V mojom príspevku som zabudla napísať že sa jedná o jednoduché učtovníctvo. V PÚ mi je to jasné.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Pidgey Pozri príspevok
    ked je to uz vysporiadana dan, a 662 je tiez nedanova?
    No naštudoval som si zákon, postupy účtovania a tlačivá výkazov, najrozumnejšie mi v tejto situácii príde vytvoriť si v osnove 662999 nedaňový účet a účtovať to tam. Potom to pri použití funkcie Účtovníctvo - Daň z príjmov dá správne do príjmov nepodliehajúcich dani.

    Vyzerá to tak, že zákonodarci zmenili zákon o dani z príjmov a zabudli tomu prispôsobiť postupy účtovania. Nedá sa ešte viac "spoliehať" na výsledok hospodárenia v Súvahe a Výsledovke, zase sa o niečo viac rozchádza od základu dane, treba ručne pripočítavať zrazenú daň a odpočítavať úroky.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    uctoeva Pozri príspevok
    V mojom príspevku som zabudla napísať že sa jedná o jednoduché učtovníctvo. V PÚ mi je to jasné.
    V JÚ dávam úroky na dPNzdr - Príjmy zdanené zrážkou a zrážku dane na dVNdzp - Daň z príjmu.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    DP som vypisovala nasledovne:
    Tabuľka F = účty 5. účt. skupiny som očistila o synt. účet 591
    účty 6 účt. skupiny som neupravovala
    r. 100 = HV pred zdanením = výsledok hospodárenia r. 3 tabuľka F /táto suma mi vyšla aj v tabuľke Podklady pre výpočet DP-PO ako HV pred zdanením /
    r. 240 DP = sem som uviedla kreditné úroky
    Vyšiel mi nejaký základ dane, vyrátala som daň a odrátala preddavky na daň.
    Naposledy upravil Zdenka 0705 : 10.02.12 at 16:54

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.