Zavrieť

Porady

živnostník a rodičovská dovolenka

Manželka nastupuje do práce. Má zmysel z hľadiska odvodov, aby som nastúpil a pokračoval v rodičovskej dovolenke, keď budem zároveň ďalej aj živnostníkom?


Je možné aby jeden z rodičov poberal rodičovský príspevok a druhý bol na rodičovskej dovolenke?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    nie, platil som len zdravotne
    Choď sa informovať na UP ohladom RP, možno získaš na odvodoch do ZP. K priznaniu RP ti bude stačiť potvrdenie zo SP, že ti nevznikol nárok na materské.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    Bol som sa pýtať na na UP a SP. Rodičovský príspevok môžem poberať bez problémov. SP však neumožní prihlásiť sa na rodičovskú dovolenku bez prerušenia alebo ukončenia živnosti. Ako je to potom so ZP? Ako to ovplyní odvody do ZP?
    Ďakujem.
    Trošku ťa opravím - nie na rodičovskú dovolenku, ale aby bol za teba počas RD platitelom dôch.poistenia štát. Ak si povinným platitelom odvodov, bez prerušenia živnosti to nepôjde.
    Pokial platíš odvody do ZP viac ako z minima, poberanie rod.príspevku ti nič neovplyvní. Budeš ich platiť v rovnakej výške aj počas RD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Uveď vek dieťaťa. Ak budeš poberať rod.príspevok a odvody do ZP máš z minima, počas RD budeš platiť zo skutočného VZ - ak je nižší ako minimum.

    Len je dosť možné, že ťa z UP "popreháňajú", aby si namiesto rodičovského príspevku poberal materské, ak si povinne nem. a dôchodkovo poistená SZČO.

    lipanek je offline (nepripojený) lipanek

    lipanek
    vek 2 roky a 8 mesiacov, rodicovska bude pravdepodobne predlzena do 6 rokov veku kvoli zdravotnemu stavu dietata.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    vek 2 roky a 8 mesiacov, rodicovska bude pravdepodobne predlzena do 6 rokov veku kvoli zdravotnemu stavu dietata.
    Platíš povinné odvody do SP ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    minuly rok som prvy krat dosiahol prijmy, takze odvody budem platit az od jula 2013
    Z minima, alebo vyššie ?

    Odkedy si živnostníkom ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ? (aj zo zamestnania)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    budu vyssie
    máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?

    lipanek je offline (nepripojený) lipanek

    lipanek
    veronikasad Pozri príspevok
    Z minima, alebo vyššie ?
    ktory riadok danoveho priznania sa berie do uvahy?

    lipanek je offline (nepripojený) lipanek

    lipanek
    veronikasad Pozri príspevok
    máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
    nie, platil som len zdravotne

    lipanek je offline (nepripojený) lipanek

    lipanek
    Bol som sa pýtať na na UP a SP. Rodičovský príspevok môžem poberať bez problémov. SP však neumožní prihlásiť sa na rodičovskú dovolenku bez prerušenia alebo ukončenia živnosti. Ako je to potom so ZP? Ako to ovplyní odvody do ZP?
    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.