Zavrieť

Porady

odpis HIM

Čaute, ešte k tým odpisom HIM sa chcem spýtať, konkrétne mám majetok zaradený do 2 odpisovej skupiny s rovnomerným odpisovaním. Bol zakúpený 14.06.2007. Ako ho mám odpisovať na konci roka 2007 ? Len pomernou časťou na 7 mesiacov ?
A ešte jedna podotázočka - ročný odpis sa zaokrúhľuje ? Diky.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
abcd.kates Pozri príspevok
Čaute, ešte k tým odpisom HIM sa chcem spýtať, konkrétne mám majetok zaradený do 2 odpisovej skupiny s rovnomerným odpisovaním. Bol zakúpený 14.06.2007. Ako ho mám odpisovať na konci roka 2007 ? Len pomernou časťou na 7 mesiacov ?
A ešte jedna podotázočka - ročný odpis sa zaokrúhľuje ? Diky.

Odpis zaokruhlujeme na celé koruny nahor

Z daňového hľadiska odpis poznáme ročný (len v určitých prípadoch mesačný čo nie j váš prípad). t.j. uplatníte celý ročný odpis
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak máš v internej smernici napísané, že účtovný odpis sa nerovná daňovému, tak potom účtovne budeš opisovať 7 mesiacov, ale daňovo ročne.
Takže účtovný odpis bude tvojou pripočítateľnou položkou k HV a daňový odpis bude odpočítateľnou položkou, resp. rozdiel týchto bude pripoč,.alebo odpoč.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no takto aby sme ucelili túto temu:

V podvojnom účtovníctve

a) účtovné hľadisko - v účtovníctve na účte 551 účtujeme účtovné odpisy na základe odpisového plánu určeného v internej smernici spoločnosti
b) daňové hľadisko (uplatňujeme odpisy ak evidujeme majetok ku dňu ku ktorému zostavujeme účtovnú závierku(väčšinou k 31.12.2007- inak nárok na odpis nevzniká) - ak sa mi nerovnajú daňové odpisy z účtovnými odpismi upravíme základ dane v daňovom priznaní na riadku 150 ak účtovné odpisy sú väčšie ako daňové a na riadku 250 ak daňové odpisy prevyšujú účtovné. Celý rozdiel sa uvádza v tabuľke B na 4 strane

V jednoduchom účtovníctve

a) účtovné hľadisko - účtovné odpisy evidujeme len evidenčne v knihe dlhodobého majetku
b) daňové hľadisko - daňové odpisy zaevidujeme do peňažného denníka ako prevádzkovú réžiu (takisto celoročný odpis ak evidujeme majetok k 31.12)
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

ďakujem Vladimír. Vediem JU. Takže v deň zakúpenia HIM - zapísať do knihy HIM a peň. denníka do kolónky Neovplyvňujúce základ dane, nákup HIM ? A na konci roka k 31.12.2007 ročný odpis t.j. 1/6 z obstarávacej ceny. (odp. sk.2). Chápem to správne ?
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

dobry den, chcela by som sa opytat, musi sa v PU uctovat o odpisoch? myslim uctovne odpisy musim uplatnit? (danove nemusim, vsak?) pytam sa kvoli tomu, ze mame dost vysoku stratu a ak nauctujem este aj odpisy tak sa to zas len zvysi. mame aj majetok obstarany na leasing.

0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sara-ke Pozri príspevok
dobry den, chcela by som sa opytat, musi sa v PU uctovat o odpisoch? myslim uctovne odpisy musim uplatnit? (danove nemusim, vsak?) pytam sa kvoli tomu, ze mame dost vysoku stratu a ak nauctujem este aj odpisy tak sa to zas len zvysi. mame aj majetok obstarany na leasing.

Účtovné odpisy sa musia účtovať. Ale daňové nie. Rozdiel medzi ÚO a DO vysporiadaš v rámci DP. Účtovné odpisy budú pripočitateľnou položkou.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Aby bolo účtovníctvo UJ správne, preukazateľne, úplne atď .....musí sa o účtovných odpisoch učtovať.
Daňové odpisy môžeš prerušiť (okrem majetku na leasing).

Účtovné odpisy učtuješ podľa odpisového plánu účtovnej jednotky. Ak si to vieš zdôvodniť, môžeš zmeniť - upraviť odpisový plán a môžeš účtovné odpisy znížiť (stanoviš si dobu používania na dlhšie obdobie a mesačný odpis Ti klesne)
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Účtovné odpisy sa musia účtovať. Ale daňové nie. Rozdiel medzi ÚO a DO vysporiadaš v rámci DP. Účtovné odpisy budú pripočitateľnou položkou.
a nevadi ak mam stanovene ze UO=DO ? mozem to teraz zmenit? ze danove budu 0,- ??

este k tomu leasingu ak si neuplatnim dan.odpis k leasingu, to znamena, ze mi prepadne (teda nejde o prerusenie?), al emozem si ho neuplatnit, vsak?

dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

UO=DO ...to nie je správne.

Účtovné odpisy majú vyjadrovať opotrenie podľa používania.
Rovnať sa môžu vtedy, ak doba používania bude rovnaká aká je v zákone o dani z príjmov a majetok sa zaradí do používania v januári.
Ťažko sa budú rovnať DO UO, ak sa majeto kúpi v 12.tom mesiaci.

Ak sa pri leasovanom majetku neuplatnia daňové odpisy - tak jednoducho prepadnú. Tu sa nedá posunúť daňové odpisovanie. Majetok sa musí daňovo odpísať počas doby trvania leasingu.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

no hmmm, ze UO=DO nie je spravne, no ale co uz ked to tak bolo nastavene uz predo mnou, ja som prevzala uctovnictvo, uz by som to nerada menila (ak sa to vobec moze) nebude v tom potom chaos? myslite, ze to tak uz mozem nechat? alebo mam zmenit odpisovy plan?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sara-ke Pozri príspevok
no hmmm, ze UO=DO nie je spravne, no ale co uz ked to tak bolo nastavene uz predo mnou, ja som prevzala uctovnictvo, uz by som to nerada menila (ak sa to vobec moze) nebude v tom potom chaos? myslite, ze to tak uz mozem nechat? alebo mam zmenit odpisovy plan?
Účtovné odpisy sa môžu meniť.
0 0
MTavac MTavac

MTavac je offline (nepripojený) MTavac

Prosím, vie mi niekto poradiť, keď má HIM Automobil zostatkovú hodnotu 1620 Eur môžem ho v roku 2009 doodpisovať? V JÚ celá čiastka do VOZD, v PÚ pokračovať v účtovných odpisoch, ale dňovo odpísať v r. 2009. Myslím, že som to takto počula na školení, no chcem sa uistiť. Ďakujem
0 0
MTavac MTavac

MTavac je offline (nepripojený) MTavac

poradí mi prosím niekto? ďakujem
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Chcem sa opýtať ohľadom ÚO a DO. Máme stroj - zubárske kreslo zakúpené v roku 2009, ktorý je zaradený v 2. odpisovej skupine. DO bol 1/6 za rok 2009. Lenže pri ÚO som si nevšimla, že v tabuľke bolo nastavené odpisovanie podľa 1. odpisovej skupiny, čiže 1/4 za rok 2009. Takže ÚO mám vyrátané za minulý rok podľa 1.skupiny, a tento zostatok je aj vo výkaze o MaZ. Môže byť, že ÚJ si určila, že účtovne odpíše stroj za kratší čas ako daňovo? Alebo to prerátam a podám dodatočný výkaz. Nemá to vplyv na daňovú povinnosť.
Naposledy upravil luciana1 : 03.05.10 at 19:28
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Prosím, môže mi niekto pomôcť, čo s tým?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Skús si najprv, prosím, prečítať tento príspevok http://www.porada.sk/1355728-post192.html
Klikni aj na odkaz(link) v príspevku.
Naposledy upravil Marína : 03.05.10 at 21:07
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ide o to, že stroj má dobu použiteľnosti aj 15 rokov - ak nie je poruchový. Len som sa chcela uistiť, či môžem dať aj kratšiu dobu, či to nebude divné, že sme ho tak skoro odpísali účtovne. Ale keď si to obhájim, tak je všetko OK?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

luciana1 Pozri príspevok
Ide o to, že stroj má dobu použiteľnosti aj 15 rokov - ak nie je poruchový. Len som sa chcela uistiť, či môžem dať aj kratšiu dobu, či to nebude divné, že sme ho tak skoro odpísali účtovne. Ale keď si to obhájim, tak je všetko OK?
Presne tak, účtovné odpisy sú čisto v kompetencii účtovnej jednotky. Majú vplyv na účtovný hospodársky výsledok. (ak sú vyššie UO, bude nižší zisk a menej sa rozdelí medzi spoločníkov a akcionárov v prvých rokoch)
....je to iba vec účtovnej jednotky - napr. chce poskytovať nadštandardné služby v kvalitnými, modernými strojmi - nikto to nemôže spochybňovať.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

chcem sa spýtať, spoločnosť k 31.05.2010 ukončila činnosť ku ktorej sa vzťahoval odpisovaný majetok. Môže si uplatňovať naďalej odpisy alebo musí majetok vyradiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpisovať treba, obávam sa, že daňové odpisy (DO) nebudú uznateľné, keď priznávaš, že z tohto majetku nemáš príjmy.
Je vhodné
a) upraviť odpisy/znížiť, kedže majetok sa nepoužíva a prerušiť DO
b) majetok predať, prenajať, požičať................ a pokračovať v odpisovaní ako doteraz.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať