Zavrieť

Porady

Čiastocne invalidný dôchodca a SZČO

Hľadám hore dole a stale som z toho PAF.
Čiastočne invalidný dôchodca po celý rok 2005 a zároveň SZČO s preddavkami mesačne 228 Sk ( aký ma vlasne vymeriavací základ 3250 ? a koľko % 7 ? mal platiť do ZP ) má podať B,S alebo X ??? ak mal základ dane 96.000 Sk
, a ešte má vpyv na to aj PN od 5.12. do 31.2005 ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nie, minimálny základ 3250.
    Pre edoadam : nezadávaj viackrát tú istú otázku, odpoveď aj s tlačivom máš v téme Najčastejšie otázky ....

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zaujímavé, že mám prípad čiastočného invalida, z min. základom 6500 Sk a 7% - odvod 455Sk. Celý rok 2005 takto platila.
    Že by podávali v ZP mylné informácie?

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Takto mi na moju otázku:

    Prosím, môžte mi poradiť, v ktorom § zákona sa píše, že invalidný dôchodca, ktorý je SZČO (nie je zároveň zamestnancom) má min. VZ vo výške 1/2 min.VZ(3450,-)? Našla som to len pre zamestnanca. Neviem, na ktoré konkrétne paragrafy sa mám odvolať pri SZČO, ktorý je poberateľom ID. Ďakujem
    __________________



    dnes odpovedal p. Mihál

    § 13 ods.17:

    Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa osobitného predpisu49) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné.

    Odkaz 49:

    § 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.

    § 2 ods.1 zákona 90/199 (znenie súm k 1.1.2005):

    Výška minimálnej mzdy je

    a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37, 40 Sk,
    b) za mesiac 6 500 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
    c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
    d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.
    __________________

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    petra:-)
    Takto mi na moju otázku:

    Prosím, môžte mi poradiť, v ktorom § zákona sa píše, že invalidný dôchodca, ktorý je SZČO (nie je zároveň zamestnancom) má min. VZ vo výške 1/2 min.VZ(3450,-)? Našla som to len pre zamestnanca.
    Našla si to aj pre SZČO, viď tučné.
    petra:-)
    Neviem, na ktoré konkrétne paragrafy sa mám odvolať pri SZČO, ktorý je poberateľom ID. Ďakujem
    __________________



    dnes odpovedal p. Mihál

    § 13 ods.17:

    Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa osobitného predpisu49) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné.

    Odkaz 49:

    § 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.

    § 2 ods.1 zákona 90/199 (znenie súm k 1.1.2005):

    Výška minimálnej mzdy je

    a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37, 40 Sk,
    b) za mesiac 6 500 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
    c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
    d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.
    __________________
    A ďalej dovysvetlenie k bodu c) - požívatelia ČID už neexistujú, všetci aj neprehodnotení sú od 1.1.2004 považovaní za poberateľov invalidných dôchodkov (viď §263 zákona o sociálnom poistení). T.j. spadajú pod bod d).
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 27.06.06 at 19:21 Dôvod: oprava b

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Janka, je viem to som tu napísala ako reakciu na príspevok lenkak

    To písmenko b) v poslednej vete nemá byť d) ?

    lenkak
    Zaujímavé, že mám prípad čiastočného invalida, z min. základom 6500 Sk a 7% - odvod 455Sk. Celý rok 2005 takto platila.
    Že by podávali v ZP mylné informácie?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Ja som dala súhlas k Lenkinmu príspevku, lebo ZP podáva naozaj mylné info. Tiež som dostala info, že min. základ je 75% zo 6500,- a tak mi aj vypočítali preddavky. Už vtedy som sa divila lebo som vedela že ČID už neexistujú.

    liduska je offline (nepripojený) liduska

    liduska
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Nie, minimálny základ 3250.
    Pre edoadam : nezadávaj viackrát tú istú otázku, odpoveď aj s tlačivom máš v téme Najčastejšie otázky ....
    Minimálny základ bol po celý rok 2005 3250,- sk u ID , alebo len od 1.9.2005? Dnes som podávala dodatočné RZZP na rok 2005 a pracovníčka ZP mi tvrdila že minimálny VZ u ID bol rovnaký ako aj u iných osôb 6500 sk do 31.8.2005.
    Naposledy upravil liduska : 01.06.09 at 10:14

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže to v hlave nedržím, pozrela som zakon platný od 1.1.2005, ten sa v tomto takisto ako po 1.9.2005 odvoláva na celý zákon o minimálnej mzde, t.j. celý rok 2005 minimálny základ 3250 Sk mesačne (pri plných invalidoch).
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    Rada by som sa spýtala k tejto téme:
    SZČO má živnosť od 10/2008, v 9/2009 mu bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok cca 100 € mesačne. Má nárok o zníženie zdravotného alebo sociálneho poistenia?
    Zahŕňa sa mu invalidný dôchodok do príjmu, alebo sa odpočítava od nezdaniteľnej časti základu dane.

    Dakujem

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    invalidný dôchodok nieje zdaniteľným príjmom , na zdr. poistenie má zníženú sadzbu 7 % pri RZZP sa môže stať, ale až v roku 2011 za rok 2010, že bude mať preplatok pretože nebude povinný platiť plnú sumu , ale len to čo sa vypočíta pri RZZP a ak dodrží určitú podmienku bude platca za neho štát a on nebude povinný platiť, myslím že na SP platí aj tak ak má výšku príjmu, ktorou sa stáva povinným platcom. Iba u starobného dôchodcu - neplatí
    invalidné poistenie

    adams je offline (nepripojený) adams

    adams
    Anik Pozri príspevok
    invalidný dôchodok nieje zdaniteľným príjmom , na zdr. poistenie má zníženú sadzbu 7 % pri RZZP sa môže stať, ale až v roku 2011 za rok 2010, že bude mať preplatok pretože nebude povinný platiť plnú sumu , ale len to čo sa vypočíta pri RZZP a ak dodrží určitú podmienku bude platca za neho štát a on nebude povinný platiť, myslím že na SP platí aj tak ak má výšku príjmu, ktorou sa stáva povinným platcom. Iba u starobného dôchodcu - neplatí
    invalidné poistenie
    suhlasim s tym, ze invalidny dochodok nie je zdanitelnym prijmom...
    Ale s tymi odvodmi mi nie je celkom jasne, ci sa neberie ohlad na kolko % je dotycna osoba invalidna... Ide mi o to, ci poistenec, ktory je invalidny na menej ako 75 % plati znizene odvody do zdravotnej poistovne a aj do socialnej poistovne.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    do zdravotnej áno tých 7 % , ale mám taký dojem že na sociálnu poisťovňu musí platiť - mala som inv. dôchodcu a musel riadne platiť odvody na SP

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    SZČO invalidný dôchodca platí do SP rovnako, ako "obyčajný" SZČO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.