Zavrieť

Porady

Povinnosť prúdového chrániča v domovej inštalácii

Dobrý deň,

vie mi niekto presne povedať, ako to je s tým, či sú PCh povinné a kde? Ide o to, že v dome mám 3-fázovú inštaláciu, ale iba dva PCh. Teda minimálne jedna fáza nie je chránená. Revíziu mám, keďže je to v dome. Bolo to robené cca pred rokom a pol. Je to teda takto bezpečné a v súlade s normou? Ak by bol niekto ochotný, mohol by mi sem napísať presne normu, ktorá to rieši, lebo čítam kade-čo. Niekto povie, že je to OK, niekto, že musí byť chránená celá inštalácia vrátane svetelných okruhov... Tak ja už neviem.

Ďakujem.
Naposledy upravil EDG4R : 18.02.14 at 14:59 Dôvod: preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Nedá sa napísať podla ktorej normy sa / musí / môže chránič v inštalácii stavieb použiť Platí súbor noriem : príklad ( pozor niektoré uvádzané normy z linku sú stáré...)
    http://www.allsetalarm.sk/dokumenty/...oriem_VTZE.pdf

    Pre jednoduchšie pochopenie iná norma platí pre:
    1. Pre požiarnu bezpečnosť je PCH povinný pre drevené/ montované stavby a ak sú vedenia v dutých drevených alebo zložitých stropoch.( 300mA)
    2. Kúpelne, sprchy ( od januára platí nová norma)
    predpísaný chránič na zásuvky a podla druhu a umiestnenia svietidla aj pre svietidla.
    3. Bazény sauny ........
    4. Napájanie vonkajších zásuviek .....
    5. Pre napájanie vo vlhkých, stiesnených priestoroch
    6. Pre obsluhu elektrického zariadenia laikami
    7. detské herne-----
    8. Ustajnenie zvierat , sklady krmiva-----
    A kto sa má vtom vyznať, normy niesu záväzné hoc sa naň "odvolávajú " pri kolaudácii, hasiči .bezpečaci ....
    canbo Pre LukyKs :
    Funkcia Pch sa tu preberala viackrát a pre vás je to španielska dedina ("Inde je to blbosť, lebo PCh je na to, keby sa 2 nezávislé a úplne náhodné veci stali naraz :
    - fáza sa dostane na kostru, ale tak jemne, že nevyhodí istič")

    Zubárske kresla sú napájané z izolovanej sústavy ( oddeľovací transformátor) PCH je iba doplnková ochrana pre zvýšenie bezpečnosti.
    EDG4R Ďakujem za Vašu odpoveď.

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Pred časom som sa tiež snažil dopátrať toho ako to je s tou povinnosťou použitia chrániča a po študovaní všetkého dostupného som dospel k názoru že rodinný dom by mal mať všetky obvody chránené. Pretože všetky zásuvkové obvody aj svetelné budú obsluhovať osoby nepoučené teda bez patričnej vyhlášky a nenašiel som žiadnu výnimku ani pre počítač ani pre mrazničku . Tie normy sú v prvomrade o bezpečnosti to že sa stratia neuložené dáta v PC sa dá riešiť inak a je to menej dôležité ako bezpečnosť. Podla toho som sa aj zariadil.
    EDG4R Ďakujem za Vašu odpoveď. Ale vôbec teda nechápem, ako mi mohla byť vydaná revízna správa, keď cez chŕanič napríklad nie je ani osvetlenie v kúpeľni, ani vonku.

    kargo je offline (nepripojený) kargo

    technický typ kargo
    V canbovej odpovedi je za šieste uvedené:
    "6. Pre obsluhu elektrického zariadenia laikami"
    Podľa toho je vlastne povinný PCh v celom dome. Pokiaľ si dobre pamätám tak je z toho jediná výnimka a to zásuvka na PC.
    LukyKs Logicky patrí PCh tam, kde je to objektívne nebezpečné
    - vlhké priestory
    - prístupnosť kostry používateľom
    (zubárske kreslo )

    Inde je to blbosť, lebo PCh je na to, keby sa 2 nezávislé a úplne náhodné veci stali naraz :
    - fáza sa dostane na kostru, ale tak jemne, že nevyhodí istič
    - práve VTEDY sa nejaký blbec chytí kostry (a nie je od zeme odizolovaný)

    iwert je offline (nepripojený) iwert

    iwert
    STN 33 2000-4-41:2007 článkom 411.3.3, kde sa predpisuje v striedavých systémoch doplnková ochrana prúdovým chráničom (RCD) s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA pre:
    zásuvky s menovitým prúdom nepresahujúcim 20 A, ktoré sú určené na použitie laikmi a na všeobecné použitie, pričom výnimkou môžu byť:

    zásuvky, ktoré sú pod dozorom znalých osôb alebo poučených osôb, napr. v určitých obchodných alebo priemyselných priestoroch,

    osobitné zásuvky, ktoré sú určené len na pripojenie jedného špeciálneho zariadenia;

    vo vonkajších priestoroch používané mobilné zariadenia s menovitým prúdom nepresahujúcim 32 A.

    Okrem uvedených obvodov je použitie chráničov s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA predpísané pre zásuvkové obvody v priestoroch s vaňou alebo sprchou už od roku 2002 (pozri STN 33 2000-7-701:2002 platnú do 10/2007 a tiež teraz platnú STN 33 2000-7-701:2007, ktorá ich použitie ešte rozšírila).
    Naposledy upravil iwert : 02.03.14 at 13:34

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Ked si to zoberieme v skratke, pre RD musia byt chranene chranicom vsetky zasuvky na vseobecne pouzitie - jedina realne zdovodnitelna vynimka je zasuvka urcena vyhradne pre mraznicku, asi je jasne preco. Pri 3F zasuvke sa v ramci RD skoro vdy instaluju 16A, ak teda vobec, tam je chranic tiez povinny.. N a v neposlednom rade netreba fakt zabudnut na svetla - plati to len len pre kupelne, kde su prisnejsie poziadavky na instalaciu.

    Z otazky nie je uplne jasne o ake chranice sa jedna, ci 1f, alebo 3f. Kludne moze ist o dva 3f chranice na ktore su zavesene prislusne obvody. Dokonca poznam "umelcov" z nasich radov, co su schopny pre par € zavesit aj cely RD na jeden chranic. Je to sice podla normy bezpecne, ale ak nieco zhadzuje chranic - zhadzuje potom cely dom a o spolahlivosti a uzivatelskom konforte nemoze byt ani reci.
    canbo Čo jeden v istiacej skrini v dome , ale aj v elektromerovom rozvádzači a zaplombovaný z hlavným ističom. A potom sa dejú divy.
    tienik to uz ani nestras, v takom pripade odchadzam a odmietam opravy typu "len aby to nejak islo"

    Povinnosť prúdového chrániča v domovej inštalácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.