Zavrieť

Porady

zápočet do starobneho dochodku bez evidencie na UPSVAR pri ČID.

Poberám čiastočný invalidný dochodek na 60% akurát som sa dal vyradit z uradu práce(povedali mi že nemusím byt evidovaní že aj tak štat za mna bude platit Zdravotne Poistenie) ale otazočka je, bude sa mi to ratat potom do výpočtu starobneho dochodku ked nie som evidovany.zápočet odpracovaných rokov?Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Cas evidencie na UP sa uz od 2004 nepocita do dochodku, tazke to nie je rozdiel, Stat prestal platit dochodkove poistenie za evidovanych na UP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ivka, neplatí, resp. nemalo by platiť pre poberatelov ID. Zrovna riešim s ústredím SP, keď mi posledných 6 mesiacov, kedy som bola evidovaná na UP z dôch.poistenia - v rozpore so zákonom o soc.poistení - odpočítali.
    Podala som návrh na preskúmanie súdom, dnes uplynula 60-dňová lehota od podania návrhu, zatial sa súd ani SP neozvali ...
    ivka70 Plati pre vsetkych evidovanych na UP po roku 2004, ze sa im evidencia na UP do dochodku nepocita, lebo stat za evidovanych neplati dochodkove poistenie.
    To ale neznamena, ze nemozu mat dochodkove poistenie v tom istom case z ineho zdroja - ci uz ako poberatel ID alebo dobrovolne poistena osoba (ak v nejakom case taky subeh mozny je alebo bol) a pod.

    Samotnou evidenciou na UP ale narok na dochodkove poistenie nevznika.
    veronikasad Ivka, pri výpočte ID mi priznali obdobie dôch.poistenia do dovršenia dôch.veku. V júni som požiadala o SD, od januára do júna som poberala dávku v nezamestnanosti a pri výpočte SD mi toto obdobie odpočítali, aj keď som ID poberala v súbehu s evidenciou na UP.
    veronikasad § 60
    Obdobie dôchodkového poistenia
    ...
    (4) Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.
    ivka70 Ja to chapem a tiez by som sa odvolala, lebo ti nemali co to obdobie neuznat.
      zbaliť

    zápočet do starobneho dochodku bez evidencie na UPSVAR pri ČID.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.