Zavrieť

Porady

Spätné príhlásenie vozidla na DÚ

Dobrý deň,
je možné spätné prihlásenie vozidla za rok 2012 teraz na DÚ, zaplatiť v tomto roku daň z motorových vozidiel a uplatniť si výdavky s používaním vozidla do daňového priznania za rok 2012?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    ..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko
    Doplň si do profilu bydlisko, určite sa ti nejaká šikovná poraďáčka z tvojho okolia ozve.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Uplatnenie výdavkov na prevádzku mot.vozidla nie je podmienené splnením oznamovacej povinnosti, ale využívaním vozidla na podnikanie.. Ak si si ju však v termíne nesplnil, čakaj od DU "pozdrav" vo forme pokuty.

    Ak bolo mot.vozidlo v r.2012 využívané na podnikanie, treba do 31.1.2013 podať DP k dani z mot.vozidiel a daň zaplatiť. Súčasne (dodatočne) splniť oznamovaciu povinnosť.

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    ..znamená to, že môžem do konca januára prihlásiť na DÚ auto, zaplatiť daň, a potom si môžem kľudne odpísať oprávnené výdavky za rok 2012? Pokuta je tuším okolo 66 €, to by nebol taký problém. Kedže som celý rok 2012 auto používal na podnikanie, platil leasing a naftu, nečakal som, že tieto položky budem až tak potrebovať k danovému priznaniu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    ..znamená to, že môžem do konca januára prihlásiť na DÚ auto, zaplatiť daň, a potom si môžem kľudne odpísať oprávnené výdavky za rok 2012? Pokuta je tuším okolo 66 €, to by nebol taký problém. Kedže som celý rok 2012 auto používal na podnikanie, platil leasing a naftu, nečakal som, že tieto položky budem až tak potrebovať k danovému priznaniu.
    Píšeš o leasingu, ide o súkromné mot.vozidlo, alebo auto zaradené do obchodného majetku ? Máš leasing na IČO ? (neide náhodou o spotrebný úver )?
    Naposledy upravil veronikasad : 23.01.13 at 21:44

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    ..takto..auto mám na leasing už momentálne tretí rok..do teraz, som ho nepotreboval uznávať ako na podnikateľské účely. No momentálne sa situácia zmenila a potrebujem dané splátky za leasing dať do nákladov za rok 2012. Teda nieje za rok 2011 dané do obchodného majetku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    ..takto..auto mám na leasing už momentálne tretí rok..do teraz, som ho nepotreboval uznávať ako na podnikateľské účely. No momentálne sa situácia zmenila a potrebujem dané splátky za leasing dať do nákladov za rok 2012. Teda nieje za rok 2011 dané do obchodného majetku.
    Nemôžeš si dať splátky do VOZD. Auto na leasing, ak je to skutočne leasing a nie spotrebný úver, po zaradení do obch. majetku môžeš odpisovať = uplatniť si v daňových výdavkoch ročný daňový odpis, spotrebu PHM + ostatné náklady na prevádzku.

    Ak auto nezaradíš do obchodného majetku, daňovým výdavkom bude len spotreba PHM (nie je možné uplatniť sadzbu základnej náhrady, pretože neide o auto v,lastné)

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    ..budem teraz síce vyzerať ako blbec, ale je to tak ..jedná sa o spotrebný úver na auto...nie leasing. Ako môžem teda teraz evidovať tieto splátky za auto v účtovníctve za rok 2012? Ospravedlňujem sa, že som zadal trošku mylné info..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    ..budem teraz síce vyzerať ako blbec, ale je to tak ..jedná sa o spotrebný úver na auto...nie leasing. Ako môžem teda teraz evidovať tieto splátky za auto v účtovníctve za rok 2012? Ospravedlňujem sa, že som zadal trošku mylné info..
    Spotrebný úver je na súkromnú osobu ?

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    Áno, úver je na mňa ako súkromnú osobu..Ale keďže ako súkromník ručím celým svojím majetkom (teda napríklad pri exekúcii mi môže exekútor po vyplatení úveru auto vziať ) ..myslím, že je jedno, či je úver písaný na MŇA ako súkromnú osobu, alebo na MŇA ako živnostníka..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    Áno, úver je na mňa ako súkromnú osobu..Ale keďže ako súkromník ručím celým svojím majetkom (teda napríklad pri exekúcii mi môže exekútor po vyplatení úveru auto vziať ) ..myslím, že je jedno, či je úver písaný na MŇA ako súkromnú osobu, alebo na MŇA ako živnostníka..
    Celkom jedno to pri uplatňovaní daňových výdavkov (=VOZD) nie je. Úverová splátka nie je VOZD. Vzhĺadom na dátum obstarania mot.vozidla, nedoporučujem ho zaradiť do obchodného majetku.
    Ak máš doklady o nákupe PHM, dorob si knihu jázd a uplatni ako VOZD sadzbu základnej náhrady (0,183€/km) + spotrebu PHM podľa tech.preukazu.

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    Ďakujem..vzhľadom na moje posledné príspevky a odpovede v tomto roku ohľadom účtovníctva za rok 2012, som vyhodnotil..že v tomto štáte sa nedá normálne a reálne podnikať..bez toho..aby živnostník nezaplatil viac peňazí za dane, ako reálne v danom roku zarobil, respektíve kedykoľvek kedy pokope takú sumu videl.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vandaniels Pozri príspevok
    Ďakujem..vzhľadom na moje posledné príspevky a odpovede v tomto roku ohľadom účtovníctva za rok 2012, som vyhodnotil..že v tomto štáte sa nedá normálne a reálne podnikať..bez toho..aby živnostník nezaplatil viac peňazí za dane, ako reálne v danom roku zarobil, respektíve kedykoľvek kedy pokope takú sumu videl.
    Dá sa podnikať, len problémy ktoré riešiš teraz si mal riešiť v decembri. Mnohým z nich si mohol predísť (úhr.fa za tovar v decembri na účet, keď mali vo firme dovolenku).
    Určite by si sa mal poobhliadnuť vo svojom okolí po dobrej účtovníčke. Ak nebudeš čakať so spracovaním účta na koniec roka, resp. až po skončení roka, ušetríš na daniach, aj na pokutách.

    vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

    vandaniels
    ..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    vandaniels Pozri príspevok
    ..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko
    scaner + mail + dohoda o cene a veronikasad jede
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad chcela by isť do dôchodku ...
    srska to aj ja ale ešte musím 21 alebo 45 mesiacov počkať
    veronikasad Do predčasného mám už len 4
      zbaliť
    srska nepoznám takého, čo by im rád prispieval

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.