Zavrieť

Porady

Pracovný úraz a PN

Poraďáci ahojte,

prosím o radu:


Zamestnancovi sa stal 28.03.2014 o 13:30 hod. pracovný úraz. Bol vyšetrený na chirurgii, následne navštívil svojho obvodného lekára, ktorý ho vypísal PN od 28.03.2014. Ako postupovať v tomto prípade:


Mám zamestnancovi vyplatiť mzdu za odpracované hodiny a tiež náhradu mzdy za celý deň? Alebo mu PN krátiť, za tento deň?

Vopred ďakujem za pomoc.



Vyžiadala som si k uvedenému oficiálne stanovisko z Ministerstva práce - prikladám - viď príloha.
Naposledy upravil Tinaho : 26.04.14 at 06:43 Dôvod: doplnenie prílohy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janka27 je offline (nepripojený) janka27

    janka27
    Toto bolo riešené v starom zákone o liečebnom poriadku, ktorý bol ale zrušený od 01. 01. 2005 a ustanovenie, ktoré hovorilo ako sa má postupovať v prípade, že zamestnanec časť zmeny odpracoval a potom bol PN, už v tomto zákone nie je. Takže buď mu budete vyplácať od 28. 03. od prvého dňa PN náhradu príjmu (hodiny, ktoré odpracoval budú ako náhradné voľno alebo nadčas) alebo mu za deň 28. 03. vyplatíte mzdu a náhradu príjmu budete vyplácať nie 10 dní, ale už len 9 dní, teda až od 29. 03.
    Tinaho Rozmýšľala som tak, že zbytok dňa mu preplatím ako "lekára" - podkladom bude záznam z chirurgického vyšetrenia a PN mu preplatím iba 9 dní, t.j. od 29.03.2014.
    Neviem, či je tento postup správny, ale nič lepšie ma nenapadá.
    Tinaho Kontaktovala som sociálnu poisťovnu a tam som dostala odpoveď, že so začiatkom PN pri pracovnom úraze majú zamestnávatelia problém. Vyjadrili sa tak, že doporučujú PN vyplatiť od 28.03.2014 a mzdu za tento deň preplatiť ako nadčas. Ak by sme PN uvádzali až od 29.03, tak by mal zamestnanec VZ počas PN, a to Sociálna poisťovňa nemôže akceptovať (oni si zaevidujú PN už od 28.03, tak ako vyplýva z potvrdenia o PN). Takže presný návod nie je.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.