Zavrieť

Porady

výpovedná doba

prosím Vás aká je výpovedná doba? som zamestnaná od 1.1.2013 a výpoveď chcem zamestnávateľovi doručiť do konca novembra 2013, v pracovnej zmluve mám zaznamenané že dĺžka výpovednej doby v prípade výpovede ako zo strany zamestnanca tak i zo strany zamestnávateľa sa riadi kogentnými ustanoveniami §62 zák.práce a ešte je tam zaznamenané ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac
Ďakujem
Vo výpovedi chcem uviesť že môj pracovný pomer končí 31.12.2013. Bude to správne? Sú povinný poslať mi odpoveď?
Keď mám zamestnávateľa mimo pracoviska, výpoveď zašlem doporučene a 1. triedou organizácia by mala dostať na druhý deň, ako dátum doručenia sa považuje prevzatie organizáciou od pošty, alebo dátumom doručenia sa bude považovať kedy to prevzal zodpovený pracovník
Naposledy upravil matus7 : 26.11.13 at 17:59
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    http://www.enoviny.sk/?cid=69217
    http://www.pp.sk/1547/Skoncenie-prac...013_48360.aspx
    2 mesiace - podmienka - najmenej 1 rok v pracovnom pomere.
    A k poznámke "kogentnými ustanoveniami" :
    http://www.najpravo.sk/slovnik/k/kla...m.html?print=1
    Kogentné (kategorické) právne normy sú také, ktoré vylučujú, aby sa subjekty právneho vzťahu odchýlili od pravidla v nich uvedeného, a to ani v prípade dohody všetkých účastníkov právneho vzťahu. Nie je prípustná žiadna odchýlka od takejto právnej normy a povinnosti správania v nej uvedenej. Kogentnú normu nemôžu účastníci právneho vzťahu ani vylúčiť, či obmedziť. Najčastejšie nachádzame kogentné právne normy v trestnom práve, štátnom práve, finančnom práve, avšak nachádzajú sa aj v ostatných právnych odvetviach. Ako príklad je možné uviesť článok 103 ods. 5 Ústavy, podľa ktorého „prezident nesmie vykonávať inú platenú funkciu, povolanie alebo podnikateľskú činnosť a nesmie byť členom orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť", alebo ustanovenie § 272 ods. 1 Obchodného zákonníka, podľa ktorého „zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme", tiež je vhodným príkladom ustanovenie § 39 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého „neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom".
    matus7 Ďakujem , tak nie možná 1mesačná výpovedná doba?
    misoft 2 mesiace, ak pracuješ najmenej 1 rok a najviac 5 rokov. V tvojom prípade chceš pracovať menej ako 1 rok = 1 mesačná. Ale počas výpovednej doby naďalej chodíš do práce (i plat dostávaš). Ak by si nechodil, tak zamestnávateľ má právo pýtať od teba priemerný 1-mesačný plat.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#p62
    vypovednu lehotu 1 mesiac musis dodrzat (odpracovat)

    je mozne skoncit PP aj dohodou, vtedy sa PP skonci v dohodnuty den
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matus7 Ďakujem , tak vo výpovedi mám uviesť dátum skončenia prac. pomeru 31.12.2013
    avalik ano, a dorucit v novembri ... daj si podpisat prevzatie svojho vytlacku vypovede
    matus7 Ja mám svojho zamestnávateľa mimo môjho pracoviska tak výpoveď zašlem doporučene 1.triedou, doručené by to malo byť na druhý deň a vtedy je dátumom doručenia dátum prevzatia zásielky od pošty? Kým sa to dostane k dotyčnému bude to pravdepodobne aj po 30.11.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tvoja vypovedna doba je 1 mesiac. Aby tvoj PP skoncil 31.12.2013, musis vypoved dorucit zamestnavatelovi najneskor do konca novembra 2013.
    Dorucenie vypovede si daj podpisat na kopiu vypovede.

    Vypoved zamestnavatel len prebera (teda podpisuje prebratie), nemusi na nu odpovedat, kedze a pri vypovedi nevyzaduje jeho suhlas, vypoved je jednostranny pravny akt.
    matus7 Ďakujem za všetky odpoved a rady

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom nasl. kal. mesiaca po doručení výpovede. Doručením sa rozumie prevzatie výpovede na pošte, preto aj keď budeš posielať výpoveď poštou I. triedou, pozor na odbernú lehotu na pošte. Ak ju zamestnávatel do 30.11.2013 na pošte nepreberie, výpovedná doba začne plynúť až od 1.1.2014.

    Ak je to možné, doporučujem osobné doručenie priamo vo firme a dať si potvrdiť kopiu.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matus7 len u nás vo firme nie je nikto kompetentný na prevzatie výpovede, musím to zaslať priamo do sídla ešte raz ďakujem
    veronikasad Do konca mesiaca sú 3 pracovné dni, počítaj s tým, že zásielka nemusí byť na pošte prevzatá.
    matus7 keď si organizácia neprevezme zasielku do 31.11. musí mi odpísať odpísať že výpovedná doba začne plynúť od 1.1.2014
    veronikasad November má 30 dní, ak pošleš list doporučene s doručenkou, dozvieš sa kedy zamestnávatel zásielku prevzal. Na výpoveď ti zamestnávatel odpovedať nemusí, výpovedná lehota začíta plynúť v zmysle ZP.
    matus7 ak organizácia neprevezme zásielku do 30.11. musí mi potom organizácia oznámiť že výpovedná lehota začína plynúť od 1.1.2014 a pracovný pomer končí až 31.1.2014
    ivka70 Nic nemusi, oraganizacia sa bude riadit Zakonnikom prace, teda vypovedna doba zacina plynut od prveho dna nasledujuceho mesiaca po mesiaci, kedy jej vypoved bola dorucena, teda od 1.1.2014, ak vypoved bude dorucena az v decembri.
    matus7 ďakujem za všetky odpovede , poradu nepoužívam často a nie som až taká zbehlá v komunikácii na porade ale veľmi mi pomohla.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.