Zavrieť

Porady

Zostatok fin.prostriedkov na účtoch v ZŠ na konci roka 2007

Ahojte všetci,

vie mi niekto poradiť? V ZŠ zostali peniaze zo ŠR na výdavkovom účte. Zriaďovateľom je obec. Viem, že nevyčerpané prostriedky môžu dočerpať do 31.03.2008 na prevádzku ale nemali ich previesť na konci roka 2007 na účet obce a v novom roku ich ďalej čerpať?
Kontrola na to poukázala ako na porušenie rozpočtovej discip.

Nemôžem nikde nájsť nejaké usmernenie.

Prosím pomôžte mi.
Moc,moc,moc,moc ďakujem
Usporiadat
ivetaj ivetaj

ivetaj je offline (nepripojený) ivetaj

nevyčerpané prostriedky za rok 2007 sa mali najneskôr k 31.12. previesť na obec a obec Vám ich znova vrátila v roku 2008 na vyčerpanie najneskôr do 31.3.2008 a samozrejme, že výdavkový účet mal byť na konci roka 2007 nulový.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
EMAHANA EMAHANA

EMAHANA je offline (nepripojený) EMAHANA

Ďakujem za odpoveď,

No, existuje nejaké usmernenie alebo sa mám opierať iba o 523/2004 o rozpočtových pravidlách?

Všetci sa tomu bránia, som ako sám vojak v ....

Ď.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Neviem, či existuje nejaké usmernenie, ja osobne by som sa opierala iba o zákon č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách...
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, platí aj tento rok, že sa môžu nevyčerpané prostriedky prenášať do r. 2009, s tým že by sa potom vyčerpali do 31.3.2009?
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

áno, platí to stále
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem, takže si môžeme nechať nejaké prostriedky do budúceho roku, ak nestihneme vyčerpať. Ešte by ma zaujímalo ako to bude s výplatami. Vždy mám dosť problémov s tým, aby mi za všetky zariadenia sedeli decembrové výplaty na nulu. Teraz ich tiež budem takto napasovávať a potom prostriedky odvediem do depozitu v decembri v Sk. V januári budú ale vyplatené zamestnancom na ich účty v eurach. Nie je mi jasné, ako to bude vyzerať, či pri tom nevzniknú nejaké rozdiely.
0 0
Tetinka Tetinka

Tetinka je offline (nepripojený) Tetinka

Aj ja mám ten istý problém. V r. 2007 mi zostali fin. prostriedky na účte a nepreviedli sme ich na obec. Zatiaľ nám kontrola nebola ale mám strach čo povie, keď príde. Starosta nám poradil aby sme to zaučtovali tak, že sme poplatili energie v ŠJ a v MŠ a peniaze, ktoré nám ostali sú peniaze na OK, ktoré patria obci. Neviem či je to správne.
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

Ja som poslala na MFSR otázku ohľadom depozitu a hlavného účtu ešte v máji, pretože som bola zvedavá, či sa niečo nemení.Nemení sa. Toto mi odpísal môj osobný radca:

Podľa § 26, odsek 3, zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách
verejnej správy v znení neskorších predpisov úhrady výdavkov z
prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtu obce alebo rozpočtu vyššieho
územného celku za mesiac december, ktoré sa uskutoční v januári
nasledujúceho rozpočtového roka môžu rozpočtové organizácie previesť na
účet cudzích prostriedkov, a to výdavky na výplatu platov a miezd a
odvodov poistného a príspevkov do poistných fondov z vyplatených platov a
miezd.


Prevod peňažných prostriedkov na účet cudzích prostriedkov
261 222


Prevod peňažných prostriedkov na účet cudzích prostriedkov


- výpis z účtu cudzích prostriedkov
221 261


Súčasné zúčtovanie bežného transferu vo výške čerpania


rozpočtových prostriedkov 354
691


Účet 354 – Zúčtovanie z financovania z rozpočtu obce a vyššieho územného
celku je podľa § 47 odsek 4 „Opatrenia“ účtom, na ktorom účtujú účtovné
jednotky, ktoré sú rozpočtovou alebo príspevkovou organizáciou zriadenou
obcou alebo vyšším územným celkom o prijatí transferu poskytnutého z
rozpočtu obce alebo vyššieho územného celku.
Podľa Opatrenia MF SR č. 25755/2007-31 zo dňa 5. decembra 2007, ktorým sa
ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení
položiek individuálnej účtovnej závierky, termíny a miesto predkladania
účtovnej závierky pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie,
štátne fondy, obce a vyššie územné celky ( Finančný spravodajca č. 12/2007)
je v riadku 90 na strane aktív uvádzaný stav účtu 222- Výdavkový rozpočtový
účet z dôvodu povinného minimálneho zostatku, ak tento požaduje príslušná
banka. Z princípu hospodárenia rozpočtových organizácií však vyplýva aj
naďalej povinnosť všetky príjmy odovzdať zriaďovateľovi a uzavrieť svoje
rozpočtové hospodárenie k 31.12. rozpočtového roka..


S pozdravom
Ing. J. Hybášek
oddelenie pre
legislatívu účtovníctva
a
výkazníctva štátu
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Taký osobný radca by sa ja mne hodil.
Mňa ale ešte zaujíma, ako to bude potom s vyplatením decembrových výplat. Tie sa už budú vyplácať na účty v eurach? Mám obavu, či sa tam výška vyplatených prostriedkov nezmení z dôvodu zaokrúhľovania.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

A presne toho sa bojím aj ja. A mám veľmi zlé tušenie, že sa niečo také aj stane. Myslím, že ten jeden cent pri zaokrúhlení budeme zamestnancom doplácať v januárových výplatách. Je to síce čistá blbosť,ale čo už. Možno dovtedy niečo vymyslia.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Čo poviete na takú možnosť, vyplatiť zamestnancom mzdu v decembri formou záloh a na výplatu nechať nulu. Potom by to bolo vyplatené v Sk. Mne by sa to pozdávalo, ušetrilo by mi to starosti. Len neviem ako to urobiť v programe. Zálohy som ešte nevyplácala.
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

Určite sa suma zmení. To je isté. Toto sme riešili aj na školení. No mňa aj tak najviac zaujal nápad mojej kolegyne. Totiž stredné školy vraj nedávajú mzdy na depozit- teda aspoň niektoré. Vraj 31.12.2008 uhradia mzdy na účty zamestnancov. Ak by sme to urobili aj my, vyriešilo by to problém so zaokrúhľovaním, pretože by to banka urobila už na ich účtoch. Čo na to hovoríte? Môžeme to urobiť takto, alebo tomu bráni nejaký zákon? Veď aj Hybášek napísal, že si len môžme zriadiť depozit- nemusíme. Som zvedavá na vaše názory.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

My sme to jeden rok tak urobili, a bolo nám povedané, že sme porušili zákon, že mzda má byť vyplatená až v ďaľšom mesiaci. Nepamätám si ako to bolo presne zdôvodnené. Ale ak by to bolo možné, určite to takto urobím. Mohol by sa k tomu niekto vyjadriť. Neviem prečo sa nevyjadruje Kvet. Ten je v tomto doma.
0 0
medved medved

medved je offline (nepripojený) medved

Naša škola každý rok vypláca mzdy v decembri 2x, t.j. za november a tiež za december. Tiež robíme všetky odvody, takže nedávame nič na depozit. Zatiaľ nám to nikdy nevytkol.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa § 129 ods. 1 Zákonníka práce, mzda je splatná za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. V kolektívnej zmluve, resp. v pracovnej zmluve možno dohodnúť deň splatnosti mzdy, t.j. výplatný termín, ktorý musí nasledovať po splatnosti mzdy, t.j. po uplynutí kalendárneho mesiaca. Z uvedeného vyplýva, že mzdu nemožno vyplatiť v mesiaci, za ktorý sa poskytuje ale len po skončení tohto mesiaca (aj z logických dôvodov, pretože posledný deň v mesiaci môže zamestnanec v prácu utrpieť pracovný úraz, môže sa stať práceneschopný a pod.).

Ustanovenie § 26 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy má dispozitívny charakter tzn., že dáva právo slovom „môže“ (nie povinnosť) rozpočtovej organizcii, či prostriedky na výplatu miezd ... za mesiac december prevedie na depozitný účel alebo nie.

Mzdy vyplácané z prostriedkov zriaďovateľa (napr. originálne kompetencie):

Ak sa RO rozhodne, že mzdu za december neprevedie na depozitný účet, ale vyplatí ju v januári nasledujúceho roka, musí s touto skutočnosťou počítať už pri tvorbe rozpočtu na nasledujúci rok a tieto prostriedky do návrhu rozpočtu premietnuť, pretože decembrové mzdy a odvody do poistných fondov ovplyvnia budúcoročný rozpočet.

Mzdy vyplácané z prostriedkov ŠR (napr. prenesené kompetencie).

Tu môže nastať problém, pretože RO nemôže prostriedky zo ŠR na mzdy použiť v nasledujúcom roku a to ani do 31.3. nasledujúceho roka. Môže ich použiť len tak, že ich prevedie na depozitný účet. Ak ich neprevedie, nevyčerpané prostriedky musí k 31.12.bežného roka vrátiť do ŠR.

Čo sa týka rozdielov zo zaokrúhľovania po zavedení meny euro, tieto bude znášať budúcoročný rozpočet. Podľa mojich predbežných výpočtov, to budú minimálne rozdiely !!! Napr. ak bude po prechode na menu euro na depozitnom účte menšia suma, ako sa má vyplatiť zamestnancom, rozdiel sa dorovná prevodom z výdavkového rozpočtového účtu na depozitný účet (čerpanie bude už z budúcoročného rozpočtu). Znova pripomínam, že to budú minimálne rozdiely.

Prajem pekný deň
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

Tak tomuto vravím zrozumiteľná odpoveď. Ďakujem Kvet.Ak ešte nerobíš na MFSR tak by si sa tam mal zamestnať. Budem sa riadiť Tvojou radou. Príjemný deň.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Konečne sa vyjadril k tom aj Kvet. Mňa by ale zaujímalo, či by schvaľoval aj ten spôsob, vyplatiť v decembri zálohy v celej sume a v januári dať na výplatu nulu.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Metodička daňového úradu nám navrhovala vyplatiť januárové mzdy na konci decembra. Ako by sa to dalo tými zálohami??
0 0
asma asma

asma je offline (nepripojený) asma

takúto otázku sme dali na školení - ak budú rozdiely zo zaokrúhlovania bude do náklad alebo výnos budúceho roka 2009
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ako budeme účtovať napr. povinný minimálny zostatok na príjmovom účte? A takisto nejaký zostatok výdavkového účtu (mimo povinného zostatku aj poplatky, ktoré banka odpíše až v januári 2009)?? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie