Zavrieť

Porady

Správa majetku maloletého dieťaťa - možno obmedziť?

Zákon o rodine §28 hovorí, že rodičovské práva a povinnosti, medzi ktoré patrí aj správa majetku maloletého dieťaťa, majú obaja rodičia. Po škaredom rozvode by som chcel upraviť v závete toto ustanovenie a to takto: Po mojej smrti by sa dedilo podľa zákona (teda moje dieťa), ale kým nedosiahne plnoletosť, správcom tohto jeho majetku ako predmetu dedičstva by sa nestala jeho matka, ale niekto z mojej rodiny, koho určím.
Prosím vás: akým spôsobom je to možné spraviť? Závetom, notárskou zápisnicou? Je to vôbec podľa SK zákonov možné? Je to napadnuteľné?
Nejde o pomstu, ale o premyslené rozhodnutie, ktoré má zabrániť znehodnoteniu/strate majetku.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petereak je offline (nepripojený) petereak

    petereak
    uvažoval by som nad vytvorením nadácie (al. inej právnickej osoby), ktorá by mala v správe majetok a spôsob nakladania s majetkom by bol určený v zakladateľských listinách a správcom by mohla byť nejaká určená osoba; prevediete svoj majetok na nadáciu a za vášho života ju spravujete sám a nástupníctvo v správe nadácie určíte dohodou s odkladacou podmienkou/resp. v zaklad.listine
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kremienok76 tak toto sa mi zdá dosť komplikované na jednoduchý problém, ktorý má x ľudí... či
    petereak záleží na veľkosti majetku, pokiaľ ide o malý majetok nemá zmysel sa tým vôbec zaoberať
    pinusmugo obávam sa, že to nie je celkom čistá cesta:
    Ministerstvo zápis nadácie do registra nadácií odmietne, ak z predložených dokladov vyplýva, že:
    (•nejde o účelové združenie majetku,)
    •účel nadácie nie je verejnoprospešný,
    (•nadačná listina nie je v súlade o zákonom)
    myslím, že v tomto prípade možno o verejnoprospešnosti pochybovať...
    petereak Verejnoprospešným účelom sa na účely tohto zákona rozumie....plnenie individuálne určenej humanitnej pomoci pre jednotlivca , § 2 ods. 3 ; ale ok, možno založiť aj inú právnickú osobu
      zbaliť

    kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

    kremienok76
    Ja som túto otázku riešila asi tri roky dozadu, bohužiaľ naše právo takýto stav nepozná, presne ako píšeš som chcela ako poručníka alebo správcu určiť môjho brata... v tom čase sa to nedalo a myslím, že je tomu stále tak. Akurát pri nehuteľnom majetku a nevim už presen čom môže rozhodnúť o prípadnom predaji súd, ale to neplatí pri hnuteľnom majetku, takže ten môže ísť dolu vodou keď k tomu príde. Našťastie dcéra má už pomaly 17 takže sme za chvíľu za vodou.
    pinusmugo Ďakujem Vám všetkým za rady, ide o rodinný dom - zatiaľ, do dospelosti dieťaťa je 11 rokov, dovtedy to môže byť viac alebo menej. Zistím aké sú náklady na nadáciu (založenie atd) a alternatívne to teda treba skúsiť nejako obísť.

    Správa majetku maloletého dieťaťa - možno obmedziť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.