Zavrieť

Porady

stravné lístky

chcem sa spýtať, či je zamestnávateľ povinný prispievať zamestnancovi na stravu vo forme stravných lístkou, ak áno je stanovená nejaká min. výška príspevku?
(môže sa čerpať a zo sociálneho fondu?)
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Je povinný zabezpečiť stravovanie, prispieva 55% z ceny lístka max. do 55% z hodnoty stravného pri SC v trvaní 5-12 hod.
Môže prispievať aj zo SF.
0 0
katka.hesskova katka.hesskova

katka.hesskova je offline (nepripojený) katka.hesskova

takze je povinny.

prispieva 55% z ceny lístka, ale sú lístky aj v hodnote napr. 60Sk a aj v hodnote napr. 80Sk...
no a z toho uz sa jedná o iné sumy penazi...je stanovena nejaka minimalna?
takze ak ma firma len 1 zamestnanca aj napriek tomu musi kupovat 20listkov mesacne alebo je to mozne vyriesit aj tak ze zamestnanec dostane peniaze v hotovosti a podpise ze ich prevzal?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

katka.hesskova
takze je povinny.

prispieva 55% z ceny lístka, ale sú lístky aj v hodnote napr. 60Sk a aj v hodnote napr. 80Sk...
no a z toho uz sa jedná o iné sumy penazi...je stanovena nejaka minimalna?
takze ak ma firma len 1 zamestnanca aj napriek tomu musi kupovat 20listkov mesacne alebo je to mozne vyriesit aj tak ze zamestnanec dostane peniaze v hotovosti a podpise ze ich prevzal?
Minimálna suma je práve tých 55% z lístka. Peniaze by síce mohol dať, ale to by ZC musel zdaňovať, čiže je to pre neho nevýhodné.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Jedna malá otázočka. Mesiac mal 20 pracovných dní. Zamestnanec odpracoval 15 dní a 5 dní mal dovolenku. Ale ja som mu dala 20 lístkov. A v nasledujúcom mesiaci som mu to nezohľadnila na základe napísanej dochádzky. Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Potrebujem vedieť, či je to veľká chyba, tých 5 stravných lístkov navyše. Ďakujem!
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

sojana
Jedna malá otázočka. Mesiac mal 20 pracovných dní. Zamestnanec odpracoval 15 dní a 5 dní mal dovolenku. Ale ja som mu dala 20 lístkov. A v nasledujúcom mesiaci som mu to nezohľadnila na základe napísanej dochádzky. Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Potrebujem vedieť, či je to veľká chyba, tých 5 stravných lístkov navyše. Ďakujem!
Veľká chyba to nie je, len to ZĽ nebude mať ako daňový náklad. Ja by som mu to v nasledujúcom mesiaci odrátala.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
nie je povinný zabezpečovať stravovanie formou stravných lístkov, ale:
§ 152
Stravovanie zamestnancov

Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

Takže formu si zvolí zamestnávateľ.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Odrátala, ak nemáte v internej smernici zakotvené, že stravné lístky vypláca aj počas dovolenky.

Až teraz som si všimla, že táto téma tu je dvakrát.
0 0
katka.hesskova katka.hesskova

katka.hesskova je offline (nepripojený) katka.hesskova

ak zamestnanec podpíše, že nemá záujem o poberanie stravných lístkov, môže sa to tým spôsobom považovať za vyriešené a zamestnávateľ nemusí prispievať na stravné?

podľa citátu zo zákona, je písané ze je povinný len zabezpecit stravovanie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katka.hesskova
ak zamestnanec podpíše, že nemá záujem o poberanie stravných lístkov, môže sa to tým spôsobom považovať za vyriešené a zamestnávateľ nemusí prispievať na stravné?

podľa citátu zo zákona, je písané ze je povinný len zabezpecit stravovanie.
Ak nemá možnosť poskytnúť stravovanie, poskytne príspevok v zákonnej výške,ktorý je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
§152 ZP
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
Naposledy upravil Tweety : 18.08.06 at 07:35
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, čo sa týka stravných lístkov, tak ma napadla jedna otázka? - 55% z ceny lístka, alebo 55% z hodnoty 89,-Sk si môže dať firma do nákladov účet 527??? Ešte to trochu upresním, my prispievame 100,-Sk na deň - ten rozdiel dávame zo SF. Čiže z 89,-Sk dame 55% - na 527. Stravný lístok máme v hodnote 80,-Sk
Naposledy upravil jenny7 : 18.08.06 at 08:18
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

jenny7
Ahojte, čo sa týka stravných lístkov, tak ma napadla jedna otázka? - 55% z ceny lístka, alebo 55% z hodnoty 89,-Sk si môže dať firma do nákladov účet 527???
Tiež som voľakedy dávala z 89,--, ale obchodný zástupca firmy, od ktorej kupujeme str. lístky povedal, že si vyžiadali od daňovákov vyjadrenie a do daňových nákladov firmy môže ísť len 55% z ceny lístka (keď je to menej ako 89,--). Takže najlepšie kupovať 89 korunové.
0 0
katka28 katka28

katka28 je offline (nepripojený) katka28

Máme zamestnanca na 4 hodinový úväzok. Ja mu dávam stravné lístky, pretože som si myslela, že str. sa dáva od 4 hod.-vrátane. Môžem toto upraviť aby to bol daňovo uzn. výdavok?
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Gabi03, takže, to robím zle? Musím to všetko asi poopravovať, že? Neni ešte nejaká iná varianta. Na toto som sa pýtala raz jednej skúsenej účtovníčky, a tá mi to schválila, že aj keď mám lístok v hodnote 80,- Sk môžem si zo zákona uplatniť z hodnoty 89,- tých 55%, keďže to ostatné prispievame zo SF presnejšie 11,-Sk ide zo SF.
Mám v tom riadny zmätok, čo si o tom myslíš, musím to spätne poopravovať? Začala som takto účtovať tento rok.
0 0
katka28 katka28

katka28 je offline (nepripojený) katka28

Škoda, že nie je stanovená minimálna hodnota lístkov, lebo 55% z ceny jedla by bolo okolo 35 Sk, v tomto prípade hodnota 1 lístku by malo byť najmenej 65 Sk. Za 65-70 Sk by sa už dalo kúpiť nejaké hotové jedlo - obed.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

jenny7
Gabi03, takže, to robím zle? Musím to všetko asi poopravovať, že? Neni ešte nejaká iná varianta. Na toto som sa pýtala raz jednej skúsenej účtovníčky, a tá mi to schválila, že aj keď mám lístok v hodnote 80,- Sk môžem si zo zákona uplatniť z hodnoty 89,- tých 55%, keďže to ostatné prispievame zo SF presnejšie 11,-Sk ide zo SF.
Mám v tom riadny zmätok, čo si o tom myslíš, musím to spätne poopravovať? Začala som takto účtovať tento rok.
No pravdu povediac, ja som tie staré veci nechala tak a až keď som sa o tom dozvedela, začala som to tak.
Mne to tiež hovorila jedna účtovníčka tak ako tebe. Ale v konečnom dôsledku je jedno, že či pri platení (v reštike, potravinách) priplatí človek v hotovosti, alebo mu to strhnú zo mzdy. Výsledný efekt je rovnaký, ak sa pozeráme na nominálnu hodnotu.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

katka28
Škoda, že nie je stanovená minimálna hodnota lístkov, lebo 55% z ceny jedla by bolo okolo 35 Sk, v tomto prípade hodnota 1 lístku by malo byť najmenej 65 Sk. Za 65-70 Sk by sa už dalo kúpiť nejaké hotové jedlo - obed.
Áno, ale rozdiel 65-35= 30 platí zamestnanec zo svojho "vrecka".
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Neviem, či som pochopila dobre o om sa tu píše.

Môže, alebo nemôže zamestnávateľ si dať do nákladov 55 % z 89,00 Sk aj keď nákup stravných lístkov je 50,00 Sk.

Hodnota lístka : 50,00 Sk
Náklad 55% z 89,00 Sk : 48,95 Sk
Príspevok zo SF : 1,05 Sk

Zamestnanec nič neplatí.
Je to zlé ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Yvvetta
Neviem, či som pochopila dobre o om sa tu píše.

Môže, alebo nemôže zamestnávateľ si dať do nákladov 55 % z 89,00 Sk aj keď nákup stravných lístkov je 50,00 Sk.

Hodnota lístka : 50,00 Sk
Náklad 55% z 89,00 Sk : 48,95 Sk
Príspevok zo SF : 1,05 Sk

Zamestnanec nič neplatí.
Je to zlé ?
Je to správne.
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Zamestnávateľ hradí zamestnancovi 55 % z ceny stravného lístka, tzn. ak kupujete napr. 60 Sk/lístok, tak 55 % zo 60,- Sk. 45 % z ceny lístka si hradí zamestnanec. Zamestnávateľ okrem toho môže prispievať na straný lístok zo sociálneho fondu, v zmysle zákona o Sociálnom fonde (použitie a v akej výške). V žiadnom prípade nemôže kúpiť lístok za 60,- Sk a uplatňovať si ho v hodnote 89,- Sk. Tých 89,- Sk je najvyššia (v súčasnosti, mení sa to každý rok) hranica na 1 odpracovaný deň. Vyššie hodnoty sú pri pracovných cestách - zákon o cestovných náhradách.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Takže konečný verdikt!!! nemôže či môže sa uplatniť 48,95 Sk z hodnoty stravného lístka 80,-Sk?????
0 0
Načítať ďalšie