Zavrieť

Porady

fond reprodukcie

Dobrý deň,
sme prispevkova organizácia. Chcela by som sa opýtať či môžme z účtu 916 fond reprodukcie čerpať finančné prostriedky ak ho máme finančne krytý na financovanie opráv a údržby hmotného majetku alebo len keď robíme technické zhodnotenie majetku a či toto obstaranie máme účtovať AJ do nákladov napr. 511? Poprosila by som aj o odvolanie sa na nejaký zákon, výnos a pod.
Ďakujem J.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    Fond reprodukcie je možné použiť aj na:
    - financovanie opráv a údržby hmotného majetku ako doplnkový zdroj

    Ja to účtujem:
    oprava DM - faktúra 511 / 321
    úhrada fa 321/ 241
    financovanie z fondu r.
    prevod fin.prostr. 262 / 243
    241 / 262

    čerpanie 916 / 648

    janka303 je offline (nepripojený) janka303

    janka303
    Dobry den

    mam takto zuctovat aj 914 rezervný fond? Na 914 davame rozne sponzorske peniaze ktore pouzivame na konkretny učel. Prehnat peniaze cez náklady a výnosy?

    Ďakujem J

    Milka1 je offline (nepripojený) Milka1

    Milka1
    janka303
    Dobrý deň,
    sme prispevkova organizácia. Chcela by som sa opýtať či môžme z účtu 916 fond reprodukcie čerpať finančné prostriedky ak ho máme finančne krytý na financovanie opráv a údržby hmotného majetku alebo len keď robíme technické zhodnotenie majetku a či toto obstaranie máme účtovať AJ do nákladov napr. 511? Poprosila by som aj o odvolanie sa na nejaký zákon, výnos a pod.
    Ďakujem J.
    Nám tento problém odobrilo aj MF SR listom, v ktorom sa hovorí: Účtovanie faktúry za opravu a údržbu a úhradu tejto faktúry z účtu Fondu reprodukcie a následne zaúčtovanie fondov je v súlade s Opatrením MF SR č. 24501/2003-92 z 11.12.2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre príspevkové organizácie. Použitie fondu reprodukcie na financovanie opráv a údržby hmotného majetku ako doplnkového zdroja sa účtuje na ťarchu účtu 916 - Fond reprodukcie a v prospech účtu 648 - zúčtovanie fondov.

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    milka 1 prosím Ťa a ako to bude s rozpočtovou skladbou?
    Zostáva použitá rozpočtová skladba 635xxx aj keď je použitý fond reprodukcie?
    Díky.

    Milka1 je offline (nepripojený) Milka1

    Milka1
    Záleží na tom, či rozpočtujete výdavky z účtu FR. My sledujeme na rozpočtové položky výdavky zo všetkých bankových účtov a samozrejme z pokladníc, okrem účtu sociálneho fondu, pretože všetky účty máme vedené v Štátnej pokladnici. Tak ako plánuješ v Štátnej pokladnici výdavky na rozpočtové položky, tak o nich musíš aj účtovať.
    Rozdielny je len kód zdroja. Na rozpočtové požky z FR používame kód zdroja 41

    Milka1 je offline (nepripojený) Milka1

    Milka1
    Lenuška
    milka 1 prosím Ťa a ako to bude s rozpočtovou skladbou?
    Zostáva použitá rozpočtová skladba 635xxx aj keď je použitý fond reprodukcie?
    Díky.
    Ja som sa rozpisovala asi o tom, čo ťa vôbec nezaujímalo, samozrejme si dedukovala správne, použiješ rozpočtovú položku 635xxx a odporúčam použiť samostatnú analytiku účtu 511 k faktúram, hradeným z účtu FR na opravy a údržbu hmotného majetku, aby si mala spätnú kontrolu na účet 648.

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    Ďakujem pekne. akurát rozmýšľam na tým, ako to mám presne opísať o čo mi ide a Ty si na to prišla sama.

    Ešte raz díky. Príjemný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.