Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monika C. Pozri príspevok
    Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.
    Musí zaplatiť daň z predaja. Nie je podstatné, že neinkasoval peniaze. Jeho chyba, že napriek 10 ročnému vlastníctvu sa dal na kataster zapísať len pred 3 rokmi.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Monika C. Pozri príspevok
    Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.
    zákon hovorí že príjmom je aj príjem formou zámeny čo je tento prípad (§ 2 písm. c) zákona o dani z príjmov)...
    ďalej oslobodené je predaj nehnuteľnosti ak od nadobudnutia ubehlo viac ako 5 rokov. Vie to deklarovať??? ak ano potom ide o oslobodený príjem
    človiečik Vladimír Ozimý
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Musí zaplatiť daň z predaja. Nie je podstatné, že neinkasoval peniaze. Jeho chyba, že napriek 10 ročnému vlastníctvu sa dal na kataster zapísať len pred 3 rokmi.
    hm nebol by som si tak istý...podľa mňa zákon o dani z príjmov sa neodvoláva na kataster nehnuteľnosti ak by právne preukázal toto nadobudnutie skôr podľa mňa oslobodenie môže aplikovať....to že si nesplnil povinnosť voči katastru mu podľa mňa nemôže upierať vlastnícke právo...to je môj názor...

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    On vlastne za tú chatu platil len to nebolo na výpis z katastra doklady o tom má, že každý rok zaplatil za tú chatu daň.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Monika C. Pozri príspevok
    On vlastne za tú chatu platil len to nebolo na výpis z katastra doklady o tom má, že každý rok zaplatil za tú chatu daň.
    no viete ale za nehnuteľnosť môže platiť daň aj dlhodobý nájomca alebo užívateľ...to nie je dôkaz vlastníctva...t.j. nadobudnutia...to je pre mňa kupno predajná zmluva...darovacia...dedičské konannie atď...

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Dokladom o vlastníctve nehnuteľnosti je platná zmluva, ktorou dotyčný nehnuteľnosť nadobudol, buď registrovaná notárom (do roku 1993), alebo potvrdená vkladom na katastri a nie zápis do katastra. Nie je mi však celkom jasné, akou zmluvou nadobudol nehnuteľnosť, keďže pre 10 rokmi sa zmluvy už vkladovali na katastri.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Má aj zápis do katastra ale len ako pozemok a chatu postavil sám len kolaudácia prebehla v roku 2004 a tak nie je tomu 5 rokov. Na DÚ mu kázali napísať na daňové riaditeľstvo.Ešte raz Vám ďakujem za pomoc a prajem Vám príjemný večer.
    Naposledy upravil Monika C. : 28.01.09 at 17:17

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZDP:

    c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak, za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

    Doporučujem sa obrátiť na daňového poradcu. Nedávno som vyvrátila jeden článok ohľadom zámeny nehnuteľností. Iné poňatie je poňatie účtovníka, iný názor má daňový poradca. S jedným prípadom som diskutovala s Milanom Benkom, pričom mojim názorom bola daň zo zámeny platiť, a Milan mal opačný názor.

    Tiež je veľmi dôležité ako máte postavenú zmluvu. či máte individuálne ocenenú nehnuteľnosť-chatu a nehnuteľnosť-pozemok.
    Brala by som to ako dve samostatné veci. Vlastníkom pozemku môžete byť dlhšie ako pať rokov, vtedy sa na príjem vzťahuje oslobodenie od dane. A druhá vec je samostatná chata. Kt. ste vlastníkom až do doby, kým nemáte LV.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    vieroslava Pozri príspevok
    Dokladom o vlastníctve nehnuteľnosti je platná zmluva...
    Mala som podobny pripad datumovo tesne 5 rokov plus minus, tak som sa obratila na pravnika a ziadala ho o nazor. Podla jeho nazoru sa vlastnikom stavas az dnom zapisu na list vlastnictva.

    betka Pozri príspevok
    ...chata. Kt. ste vlastníkom až do doby, kým nemáte LV.
    (Nepriamo) to potvrdzuje aj betka vo svojom prispevku.
    Naposledy upravil Lianka : 28.01.09 at 17:54 Dôvod: doplnenie o betkin prispevok

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Osobne si myslím, že majiteľom sa stáva odo dňa povolenia zápisu. To, že kedy sa to dostane aj na LV, je už iba administratívny krok.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Ďakujem Vám všetkým za pomoc ale Lianka a Zoli musíme s bodíkom počkať až do zajtra, zase som rozdala viac bodov a dnes už nemôžem. Zajta nezabudnem prajem každému príjemný večer.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.