Zavrieť

Porady

Ubytovanie riaditeľa - zdanenie

Pán GR - občan ČR, pracuje u nás na Slovensku , je náš zamestnanec a prespáva v hoteli.Nocľah si necháva u nás preplácať. Teraz prosím poradiť, či mu mám výšku ubytovania zdaniť ? Náklady na jeho ubytovanie sú pre nás pripočitateľná položka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja si myslim, ze ak ma pan GR v pracovnej zmluve vykon prace u vas na Slovensku, ubytovanie je jeho privatnou zalezitostou a ak mu hotel preplacate, je to pripocitatelna polozka. Nam ako zamestnancom tiez zamestnavatel neplati naklady na byvanie, dokonca ani benzin na cestu do zamestnania.

    anika je offline (nepripojený) anika

    anika
    Ahoj, zdaniť v každom prípade áno ako nepeňažný príjem zamestnanca.
    My sme hradili ubytovanie zahraničným lektorom a DÚ mám to pekne
    krásne pri kontrole dodanil.
    Anika

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    LUBIKA
    Pán GR - občan ČR, pracuje u nás na Slovensku , je náš zamestnanec a prespáva v hoteli.Nocľah si necháva u nás preplácať. Teraz prosím poradiť, či mu mám výšku ubytovania zdaniť ? Náklady na jeho ubytovanie sú pre nás pripočitateľná položka?
    Podľa toho čo má v pracovnej zmluve napísané ako miesto výkonu práce. Ak nie je totožné so sídlom firmy tak by sa mohlo postupovať inak. Ale chýba tú tá informácia.

    LUBIKA je offline (nepripojený) LUBIKA

    LUBIKA
    Miesto výkonu práce je v sídle firmy. Toto je odpoveď pre "AVO". Ale zaujala ma tá možnosť, že by mohol vykonávať prácu niekde inde. Tak čo potom?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    LUBIKA
    Miesto výkonu práce je v sídle firmy. Toto je odpoveď pre "AVO". Ale zaujala ma tá možnosť, že by mohol vykonávať prácu niekde inde. Tak čo potom?
    Ak by mal miesto výkonu práce inde ako v sídle firmy, bola by pre neho cesta do sídla firmy pracovnou cestou a v tom prípade by aj preplácanie ubytovania bolo chápané ako výdavok súvisiaci s PC. Pre pracovníka by to bol nezdaniteľný príjem, pre firmu uznateľný výdavok. Ak však väčšinu času trávi a vykonáva prácu v sídle firmy, asi by to bolo ťažko obhájiteľné. Teda ak je jeho miesto výkonu práce v sídle firmy, je to bezplatné poskytovanie ubytovania zamestnancovi a považuje sa za nepeňažnú formu zdaniteľného príjmu zo závislej činnosti.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Určite tak, ako píšu predo mnou, je to pripočitateľná položka k základu dane, je vašim zamestnacom, miesto výkonu práce ja vaša obec, tak nech si hotel platí sám, alebo to zaúčtuj ako nedaňový náklad!

    LUBIKA je offline (nepripojený) LUBIKA

    LUBIKA
    Ďakujem všetkým za odpovede. Ale problém pokračuje ďalej. Firma si prenajala byt akože pre obchodných partnerov / pre pána GR/. Je možné takýto náklad dostať nejakým spôsobom do uznateľných nákladov? A dá sa nejako dokázať kto v tom byte naozaj býva?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Iba ak by tam mal pan GR akoze kancelariu. Ale neviem, ako sa na to bude divat danovy urad.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja som mala firmu, ktorá mala sídlo v Žiline ale obrovskú zákazku ( 700 mil.Sk) 300 km od sídla firmy. Pre konateľa tam bol prenajatý jednoizbový byt, celú platbu som dala do nákladov a kontrolou mi bolo uznané. Ale to bol úplne iný prípad, nakoľko to bolo mimo sídla. V tomto prípade by to skutočne mohlo byť len sídlo, resp.kancelária gen.riaditeľa.

    LUBIKA je offline (nepripojený) LUBIKA

    LUBIKA
    Ale potom by sme si mali prenajať kanceláriu a nie byt. Nebol by to dôvod na neuznanie nákladu?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    LUBIKA
    Ale potom by sme si mali prenajať kanceláriu a nie byt. Nebol by to dôvod na neuznanie nákladu?
    Veď práve, v tej zmluve by malo byť, že prenajímate byt za účelom sídla kancelárie. Ovšem za predpokladu, že máte niekde malú kanceláriu, kde sa už miesto pre generála nenájde!

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja viem, ze to sem asi patrit nebude, ale neodpustim si poznamku,ze vzdy ma vie najedovat, ked si velki pani nevedia zaplatit za seba elementarne naklady, ktore nam obycajnym ludom ani nenapadne si narokovat.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.