Zavrieť

Porady

exekučné zrážky

Potrebujem prosím poradiť v tejto veci:
Zamestnancovi bolo vypočítané odstupné pri výpovedi z organizačných dôvodov.
Je možné z tohoto odstupného zraziť všetky zákonné zrážky ako sú exekúcie, výživné a pod.? Na exekučných príkazoch je uvedený termín aby zamestnávateľ vykonával odo dňa doručenia príkazu
" zrážky z jednej tretiny mzdy"povinného..
takéto exekučné príkazy sú dva, okrem nich je ešte Žiadosť o zrážky zo mzdy od ďalšieho veriteľa ku ktorej bola spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov medzi zamestnancom a veriteľom.
Zákonník práce v § 118 odst.2 uvádza
-za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných usatnovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné....atď..
Aký je Váš názor prosím????
Naposledy upravil Luboš : 07.07.04 at 11:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    tento problem mam aj ja ale s tým že ma len mzdu 4 dni a ostatné dni je dovolenke a má zrázku na základe súdneho rozhodnutia.
    No ja mam na tom súdnom rozhodnutí uvedené " zrážka zo mzdy a iných príjmov - nároku na mzdu ND. Takže ja mu možem urobiť zrážku.
    Naposledy upravil McMarti : 07.07.04 at 12:59

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ak je zamestnancovi vyplatené odstupné áno nie je to za výkon práce ,ale je to predsa jeho zdaniteľný príjem a nevidím dôvod nerobiť zrážky zo mzdy.A ak ani po tejto zrážke zo mzdy nebude mať zrazenú celú čiastku na základe rozhodnutia oznámite to exekútorovi, že dochádza k zmene zamestnávateľa. Niekedy nesmiete tak síciť so zamestnancom , nevedia to doceniť. /nie vždy/
    Napr.ak by chcel soc.dávky - aký by bol jeho príjem ?
    Veľa zdaru.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Prvotná otázka Ľuboša znie : Je možné z odstupného vykonať exekučné zrážky ...? . § 131 ZP hovorí, že zrážky sa vykonávajú zo mzdy a podľa § 118 ods. 2 ZP odstupné sa za mzdu nepovažuje a teda exekucia by sa z neho nemala zrážať. Namietka, že podľa toho istého paragrafu ani náhrada mzdy nie je mzdou a zrážky z náhrad vykonávame , je poriešená v § 132 ZP, z ktorého môžeme vyčitať , že pre účely vykonávania zrážok sa náhrada mzdy považuje za mzdu /nie za iný príjem/. Za iný príjem pre tieto účely sa považuje napr. nemocenské, materské, dôchodok, štipendium, podpora v nezamest. a pod. . Pekný deň.

    Ekonomko je offline (nepripojený) Ekonomko

    Ekonomko
    mam aj ja otazku k teme
    do spolocnosti prisla vyzva exekucia na mzdu zamestnanca ale ked som si pozeral obciansky sudny poriadok kde je vypocet kolko musi zamestnancovi ostata a porovnal som jeho mzdu vyslo mi ze mu nemozem nic strhnut a tak som aj urobil je to spravne?

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Prosím Vás napíšte približne koľko mal netto , koľko detí , manželku ,iné zrážky len ak by ste pre ukážku ako ste to počítali .Ak máte právoplatné rozhodnutie, a máte tam účty ,organizáciu ktorej poslať zrážku, mali by ste sa spojiť a upozorniť na skutočnosť ,že nemáte z čoho vykonať zrážku a teda ani odviesť,

    Ekonomko je offline (nepripojený) Ekonomko

    Ekonomko
    nepamatam si presne vypocet ale zamestnanec ma min mzdu nie je zenaty nema deti ak si zoberiem jeho cistu mzdu a odratam z nej 1600 SK sumu na zamestnanca s ktorou sa nemoze hybat dostanem sa pod zivotne minimum ak sa nemylim a tym padom nemozem nic odviest je to spravny postup? Dakujem za objasnenie

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ekonomko ja som si to dala do kalkulačky a nedá mi reagovať
    máme netto mzdu 5265 -1600 = 3665 nad 3000 zrážame všetko t.j.665 a 3000/3= 1000 ,1000,1000 ak má 1/3 zrážky tak potom 665 +1000= 1665 sme mali odviesť toľko v skratke.Neviem čo pod životným minimom ste rozumeli lebo jemu ostane 3600Sk,- .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.