Zavrieť

Porady

Zahraničná faktúra-súrne

Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ľudkovia pomôžte mi súrne.Teraz prišiel majiteľ,potrebuje rýchlo,rýchlo fa do zahraničia.Auto je už na hranici.
Na čo nemám zabudnúť pri vystavovaní zahraničných faktúr.Neviem absolutne nič o zahraničných fa. Tovar išiel do Talianska.
Usporiadat
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

ahoj, v každom prípade odporúčam držať sa zákona o DPH, t.j. zahraničná faktúra musí obsahovať okrem základných adries dodávateľ - odberateľ, IC DPH obidvoch strán, dodacie podmienky (EXW,DDU...čo máte dohodnuté) a vyhlásenie, že faktúra je oslobodená od DPH podľa §43!

Citujem zo zákona - fa musí obsahovať:
1. meno a adresu sídla, miesto podnikania a IC DPH dodávateľa
2. meno, adresa, IC DPH odberateľa,
3. členský štát, do ktorého sa tovar dodáva
4. poradové číslo fa
5. dátum dodania tovaru
6. dátum vyhotovenia fa
7. množstvo a druh tovaru
8. cena tovaru, jednotková cena bez dane, zľavy a rabaty
9. odkaz na §43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od DPH
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Musíš mať číslo pre DPH odberateľa (naše SKxxxxxx - také máš aj odberateľa), musíš uviesť na faktúre deň vystavenia dokladu, dodania tovaru, splatnosti, tiež je dôležité uviesť číslo Vášho účtu a hlavne IBAN Vášho účtu a všetky Vaše nacionále, vrátane čísla SKxxxx !!!!, kam Vám zaplatia, musíš uviesť že tovar je pôvod SLOVENSKO, miesto dodania tovaru, prípadne číslo objednávky odberateľa - ak je. Ak mu fakturuješ aj prepravu, tak ju uviesť ako samostatnú položku na faktúre. A samozrejme názov tovaru, mernú jednotku, množstvo cenu a súčty. Je dobré dať tam, že tovar je podľa zákona 222/2004 Z.z. o Dani z pridanej hodnoty § 43 od dane oslobodený s nárokom odberateľa na odpočet.
asi všetko. držím palec!!!
0 0
Adela Adela

Adela je offline (nepripojený) Adela

A ešte doklad o tom, že tovar bol prevezený do iného štátu EU. Napr. CMR, alebo dodací list, ktorý sa Ti vráti podpísaný od Talianskej firmy, alebo ak si prepravujú tovar sami, prehlásenie o tom, že tovar vyviezli.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ja ani neviem či je platiteľ DPH.Ako to zistím? Možno blbá otázka,ale v akom jazyku mám fa,vystaviť?

Vôbec som nemala čas nachystať sa na takúto fa. Teraz na porade čítam,že zahran.fa.musí mať odkaz na par.43 zákonna o DPH.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Bendži, on tam nenapísal, že to vezie platcovi DPH! Ak má jeho ICDPH, nech si ho najprv overí na internete a až potom to vystaví bez DPH s odkazom na §43.

Aké auto je na hranici? Vaše alebo máte prepravcu? Ak Vaše, nezabudni s ním poslať potvrdenie o prevzatí tovaru v tovaru, ktoré ti potvrdí, ten kto to preberie v tom Taliansku. Ak cez prepravcu, musí ti vrátiť jednu kópiu CMR.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

či je platitel DPH najlepšie je sa opýtať priamo jeho, potom viem že stránky DRSR majú niečo, ale neviem, či nie len na overovanie IC DPH...

fa odporúčam vystaviť v angličtine, to máš medzinárodné a bez problémov, ale do vlastného účtovníctva si ju musíš založiť aj v slovenskom jazyku.

Ten odkaz som ti uviedla aj ja, ten píšeš ak je odberateľ platcom DPH, teda má to IC DPH. Ak to nemá, musíš tovar vystaviť cenu aj s DPH a tento odkaz nepíšeš.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Luna
Ja ani neviem či je platiteľ DPH.Ako to zistím? Možno blbá otázka,ale v akom jazyku mám fa,vystaviť?

Vôbec som nemala čas nachystať sa na takúto fa. Teraz na porade čítam,že zahran.fa.musí mať odkaz na par.43 zákonna o DPH.
Veď s ním máte nejakú zmluvu! Jeho povinnosťou je to číslo Ti poskytnúť, inak si nebude môcť odpočítať DPH. Keď ti ho nedal (spýtaj sa šéfa), vystav mu ju s DPH. Ak je platca, uvidíš ako rýchlo sa ozve a bude chcieť prerobiť FA.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

JanaSys
Bendži, on tam nenapísal, že to vezie platcovi DPH! Ak má jeho ICDPH, nech si ho najprv overí na internete a až potom to vystaví bez DPH s odkazom na §43.

Aké auto je na hranici? Vaše alebo máte prepravcu? Ak Vaše, nezabudni s ním poslať potvrdenie o prevzatí tovaru v tovaru, ktoré ti potvrdí, ten kto to preberie v tom Taliansku. Ak cez prepravcu, musí ti vrátiť jednu kópiu CMR.
Ja neviem či je plátca DPH.Mám len nejaké číslo PIVA:00XXXXXXXXX
Auto už prechádza cez hranice.Majiteľ faxoval dodací list.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Luna
Iban vášho účtu myslíš, či máme devizák?
Každý účet má svoju medzinárodnú verziu (máš ju na výpise). Ak mu ju nenapíšeš, peniaze prídu ale stiahnu riadne poplatky.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Luna
Ja neviem či je plátca DPH.Mám len nejaké číslo PIVA:00XXXXXXXXX
Auto už prechádza cez hranice.Majiteľ faxoval dodací list.
Hlavne sa neplaš! FA môžeš vystaviť do 15 dní. Radšej pomaly, s Talianmi je problém, ak im to pošleš zle, už to neopravíš.

To číslo by malo byť IT a 11 číslic. Skús na www.drsr.sk naťukať to tvoje s IT a nie s PIVA. Je to Talian. Niekedy vypľuje aj názov firmy, tak si potom vytlač a máš doklad, že je platca.

A šéfovi povedz, že FA vystavíš dodatočne, lebo ešte nemáš potvrdené prevzatia tovaru.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Bolo to také rýchle vystavovanie fa.Majiteľ chcel vystaviť fa.bez DPH. Vystavila som ju v anglickom jazyku.Potom telefonovali ,že dodák má byť bez ceny a faktúra v EUR.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

JanaSys on fa.už zobral.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tak či tak si over to ICDPH. Kvôli našemu DU.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ako majú v zahraničí označené že sú platiteľmi DPH? Lebo ako som už písala ja mám len nejaké číslo napr. PIVA 003335638.Vôbec neviem čo je to za číslo.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

A aký kurz som mala dať? Včera zobral tovar,ja som dala včerajší kurz.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Taliani musia mať číslo IT xxxxxx, ako my SK xxxxx
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

A čo je nejaké PIVA???
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Už som ti písala - skús zadať IT a to číslo. Možno to PIVA znamená ICDPH.
Ak ti to pomôže tak ICDPH sa u nich povie "Il numero di registrazione IVA".
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Luna
A aký kurz som mala dať? Včera zobral tovar,ja som dala včerajší kurz.
na tomto linku niekto pripojil metodický pokyn - je to tam aj s príkladmi....

http://www.porada.sk/showpost.php?p=92188&postcount=1
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

sway
na tomto linku niekto pripojil metodický pokyn - je to tam aj s príkladmi....

http://www.porada.sk/showpost.php?p=92188&postcount=1
Dík akurát som to čítala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať