Zavrieť

Porady

SZCO na RD- Vypocet preddavkov na ZP

Mohol by mi, prosim, niekto skuseny povedat, ci treba zacat platit preddavky na ZP a ak ano kolko?

SZCO sucasne poistenec statu - na rodicovskej dovolenke, Potvrdenie o poberani rodic.prisp. odovzdane do ZP, v roku 2007 ziadne prijmy, tzn. zaklad dane bol 0,- SKK, za rok 2008 nam vsak vysiel zaklad dane z prijmu 135.505,- SKK.
Kedze mam pocit, ze pojmy pre zdravotne poistenie nemaju ten isty vyznam ako pre dan z prijmov, chcem sa opytat: V tabulke p. Mihala sa uvadza: <TABLE class="stg_table tborder" cellSpacing=1 cellPadding=4><TBODY><TR class=alt1><TD>Hranica príjmu, ktorý môže dosiahnuť poistenec štátu (za celý rok) pričom nebude mať povinnosť platiť zdravotné poistenie</TD><TD>2292,84</TD></TR></TBODY></TABLE>

Hranicou prijmu je zaklad dane, alebo si ju vypocitam tak, ze zaklad dane z prijmu 135.505 = 4497,94 EUR (ziadne odvody do ZP neboli, takze nevyjmem nic) vydelim koeficientom 2,14? Ak je to s tym koeficientom, potom aj nadalej ziadne preddavky, vsak? Mylim sa, mohol by ma, prosim, niekto usmernit?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Za rok 2008 poistenec štátu nesmie prekročiť mesačne 5 361 Sk.
    t.j. za celý rok 64.332 Sk. POkiaľ prekročí túto hranicu už nie je poistencom štátu, ale musí zaplatiť zdravotné poistenie, teda je povinný podať RZZP a Ty si úplne povinná zo zákona, lebo si SZČO.
    Základ dane : 2,14 = vymer.základ (135.505 : 2,14= 63.321)
    Z vym.základu vypočítame 14 % a to je zdravotné poistné
    ( 14 % z 63.321 je 8.851,- Sk)

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Velmi pekne dakujem, ak teda pocitam spravne, tak v RZZP za 2008 vyrovna nedoplatok za rok 2008 v plnej vyske 8.851 SKK a mala by zacat platit preddavky na poistne na rok 2009 z minima - z 295,50, vsak? Zo zakona musi zacat platit preddavky na 2009 uz aj alebo az od 1.7.2009?

    Dakujem!

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    739 Sk mi vyšlo platiť preddavky od 1.7.2009. Ak si podnikala 12 mesiacov.
    135 505:12:2,14 = 5277
    14 % z 5277 je 739,- Sk

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Vychadzalo mi to rovnako, len som nevedela, ci to netreba povysit na minimalne z minima. Zacat platit tychto 739SKK treba od 1.7.2009 alebo uz aj?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Už som odpovedala , že až od 1.7.2009 (tj. do 8.8.2009 uhradiť)
    Naposledy upravil Andyke : 20.02.09 at 19:53

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    davidko Pozri príspevok

    SZCO sucasne poistenec statu - na rodicovskej dovolenke, Potvrdenie o poberani rodic.prisp. odovzdane do ZP, v roku 2007 ziadne prijmy, tzn. zaklad dane bol 0,- SKK, za rok 2008 nam vsak vysiel zaklad dane z prijmu 135.505,- SKK.
    Kedze mam pocit, ze pojmy pre zdravotne poistenie nemaju ten isty vyznam ako pre dan z prijmov, chcem sa opytat: V tabulke p. Mihala sa uvadza: <TABLE class="stg_table tborder" cellSpacing=1 cellPadding=4><TBODY><TR class=alt1><TD>Hranica príjmu, ktorý môže dosiahnuť poistenec štátu (za celý rok) pričom nebude mať povinnosť platiť zdravotné poistenie</TD><TD>2292,84</TD></TR></TBODY></TABLE>

    Hranicou prijmu je zaklad dane, alebo si ju vypocitam tak, ze zaklad dane z prijmu 135.505 = 4497,94 EUR (ziadne odvody do ZP neboli, takze nevyjmem nic) vydelim koeficientom 2,14? Ak je to s tym koeficientom, potom aj nadalej ziadne preddavky, vsak?
    V mojej tabuľke ide o parameter týkajúci sa roka 2009, nie 2008. Slovné spojenie "hranica príjmu" som zrejme nevhodne zvolil, v prípade SZČO ide o vymeriavací základ, ktorý vyjde v RZZP za rok 2009. Ten sa vypočíta ako základ dane z DP 2009 + výdavky na zdravotné poistenie uplatnené v DP 2009 a to celé deleno 2,14.

    Pokiaľ ide o RZZP za rok 2008, tam je rozhodujúca hranica 64332 Sk.

    Ak máte za rok 2008 základ dane 135505 Sk a v DP vo výdavkoch nebudú žiadne výdavky na zdravotné poisetenie, potom vymeriavací základ v RZZP za rok 2008 bude

    135505 deleno 2,14 = 63321 Sk ...a to je dobre, lebo to je pod hranicou 64332 Sk.

    To znamená, že za rok 2008 za vás platí poistné na zdravotné poistenie štát a vy nemusíte na základe RZZP nič doplácať.

    To že od 1.7.2009 budete musieť platiť preddavky na ZP, treba brať športovo, rozhodujúce bude RZZP za rok 2009.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    P.S. Máte DRAK-a, tam je to vysvetlené napr. tu:

    http://www.porada.sk/t85602-szco-doc...ok-2008-a.html

    Prípadne nakuknite sem, tu je to po lopate pre laikov:

    http://blogy.etrend.sk/mihalblog/dan...1./152175.html

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    p.Mihál dokončil v prísp. č. 8 za mňa ,že nedoplatok netreba platiť ,lebo neprekročila hranicu 64.332 Sk za rok 2008.
    Výpočet poistného som uviedla len informatívne, ale vidím, že som ju tým trošku zmiatla a nereagovala som na jej myšlienku, že chce doplácať. Týmto sa ospravedlňujem zadávateľke témy.

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Velmi pekne dakujem. Preddavky su v pohode, potrebovala som mat istotu, ci som pochopila/nepochopila vypocet "hranice". Krasny den vsetkym

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.