Zavrieť

Porady

Obrat pre účely DPH

Prosím o vysvetlenie, veľmi veľa člankov som si prečítala ohľadne registrácie DPH, ale stále neviem 35 000 € je suma na registráciu čiže obrat za posledných 12 mesiacov. Chcela by som vediet, že obratom sa rozumejú výnosy/príjmy/ bez dane - čiže bez DPH, to znamená že vystavená fa. celková hodnota je 252,-€ , základ dane bude 204,12€ DHP 47,88 €. To znamená že do obratu budem počítať sumu 204,12 €. Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    zadala som dopyt na drsr a toto mi prišlo:


    Dobrý deň.
    Na účely zákona o DPH podľa § 4 ods. 9 zákona o DPH sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemskuokrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Ministerstvo financií Slovenskej republiky v záujme zabezpečenia jednotného postupu pri uplatňovaní § 4 ods. 9 zákona o DPH vydalo usmernenie č. MF/12 860/2004 -73. Usmernenie je zverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 13/2004 z 26. 11. 2004. Z uvedeného vyplýva : Obrat = + všetky výnosy aj platby vopred - príjmy z oslobodených činností (§ 28-36, § 40-42)
    + príjmy poisťovacie, finančné, prenájom nehnuteľností - poisťovacie a finančné služby doplnkové (§ 37,§ 39) - príležitostný predaj hmotného a nehmotného majetku okrem zásob. Bližšie informácie získate na stránke www.drsr.sk, daňové informácie, pokyny a iné predpisy , DR SR, DPH, Pokyn k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 4 a § 7 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty .......... Podľa § 31 zákona o DPH od dane sú oslobodené výchovné a vzdelávacie služby, ktoré poskytujú:
    - Súkromné školy na základe osobitného oprávnenia, ako aj súkromné strediská praktického vyučovania, ktorých postavenie upravuje školský zákon č. 245/2008 Z.z-
    - Vysoké školy podľa zákona č.131/2002 Z.z.
    - Školské zariadenia podľa zákona č. 245/2008 Z.z.
    - Vzdelávacie zariadenia zabezpečujúce rekvalifikáciu podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.
    - Výchovné a vzdelávacie služby, ak ich poskytuje subjekt, ktorý spľňa charakteristiku neziskovosti podľa § 30 ods.2 zákona o DPH.
    Od dane nie sú oslobodené výchovné a vzdelávacie služby poskytované podnikateľom na komerčnej báze ( na účely dosahovania zisku).


    S pozdravom

    ***************
    Ing. Eva Nemkyová
    KCFO
    Odbor služieb pre verejnosť


    eva.nemkyova@financnasprava.sk

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Magda Pozri príspevok
    Prosím o vysvetlenie, veľmi veľa člankov som si prečítala ohľadne registrácie DPH, ale stále neviem 35 000 € je suma na registráciu čiže obrat za posledných 12 mesiacov. Chcela by som vediet, že obratom sa rozumejú výnosy/príjmy/ bez dane - čiže bez DPH, to znamená že vystavená fa. celková hodnota je 252,-€ , základ dane bude 204,12€ DHP 47,88 €. To znamená že do obratu budem počítať sumu 204,12 €. Ďakujem za pomoc
    Áno....počíta sa obrat bez DPH 2/2008 - 1/2009
    Monika Kováčová
    jamis Pozri príspevok
    Áno....počíta sa obrat bez DPH 2/2008 - 1/2009
    prosím pekne a vystavuje neplatiteľ DPH faktúry s daňou?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Tiez som sa nad tym pozastavila... ale nasla som to tak aj v zakone:

    §4
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Lianka, prečo si sa pozastavila?

    §4 ods. 9 definuje obrat nielen pre povinnosť registrácie, ale na účely celého ZDPH, t.j. aj pre určenie zdaňovacieho obdobia ( § 77) a zrušenie registrácie ( § 81).
    Je samozrejmé, že neplatiteľ, ktorý si sleduje obrat kvôli povinnosti registrácie započítava do obratu celé svoje výnosy (príjmy) lebo tieto sú u neplatiteľa bez DPH.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ak SZCO ktorá k 17.10.2008 prerušila živnosť v 7/08 presiahla obrat pre DPH či mala byť uz platcom DPH. Resp. on vystavuje FA v CZK do ciech, či sa to ma počítat do obratu pre DPH. ďakujem

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Započítava sa do obratu neziskovej organizácie aj prijaté dotácie na hlavnú činnosť n.o.?

    Obrat pre účely DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.