Zavrieť

Porady

Registrácia DPH

Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
To áno, ale do 15 dní je povinnosť vystaviť ho, a to s dátumom prijatia platby. Takže, keď ten obrat zisťujem dnes za r. 2008, tak ten daňový doklad už vystavený je. Takže tá záloha ide do obratu očistená od DPH. Je to tak?
Ak je vystavený daňový doklad do 31.12.2008 ide tam suma bez DPH.
Aby nedošlo k omylu pre istotu napíšem, ak je to len zálohová faktúra na jednu sumu , ide cela suma...
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Evina, ďakujem Vám za konzultáciu v takomto pokročilom čase a dúfam, že aj DÚ bude rovnakého názoru, aký je tu prezentovaný, lebo takýmto spôsobom som na hraničnom obrate cca 9,8 mil. Takže firma zostáva kvartálnym platcom DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
Evina, ďakujem Vám za konzultáciu v takomto pokročilom čase a dúfam, že aj DÚ bude rovnakého názoru, aký je tu prezentovaný, lebo takýmto spôsobom som na hraničnom obrate cca 9,8 mil. Takže firma zostáva kvartálnym platcom DPH.
Pre pokoj duše s nimi konzultuj ...
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Re: Registrácia DPH
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jana Acsová
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.


Janiča Pozri príspevok
Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.
Mohol by sa, prosím, ešte niekto vyjadriť k tejto problematike. Je rozoberaná od príspevku č. 35. Ďakujem.
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Konzultovala som túto problematiku telefonicky na DR SR s dvomi pracovníkmi - metodikmi a dali mi obaja jednoznačné stanovisko, ktoré korešponduje s Usmernením MF k § 4 ods. 9 zákona o DPH (uverejnené vo FS13/2004) ,v ktorom sa v skratke hovorí, že v idú do obratu príjmy bez dane, v PÚ výnosy bez dane a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou príjmy bez dane. Z toho vyplýva, že platby prijaté vopred vstupujú do obratu na účely DPH iba v JÚ a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou. Na stránke DR SR je v zovšeobecňujúcich informáciách v sekcii registrácia DPH uvedené , že "do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby". Píše sa o príjme a nie o výnosoch, a z toho vyplýva, že sa to týka JÚ a osôb, ktoré nie sú ÚJ.
Takto mi to bolo jednoznačne vysvetlené dvomi pracovníkmi DR SR.
Dúfam, že to niekomu pomôže, ja som nad tým strávila dva dni.
Do prílohy dávam Usmernenie MF.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
Konzultovala som túto problematiku telefonicky na DR SR s dvomi pracovníkmi - metodikmi a dali mi obaja jednoznačné stanovisko, ktoré korešponduje s Usmernením MF k § 4 ods. 9 zákona o DPH (uverejnené vo FS13/2004) ,v ktorom sa v skratke hovorí, že v idú do obratu príjmy bez dane, v PÚ výnosy bez dane a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou príjmy bez dane. Z toho vyplýva, že platby prijaté vopred vstupujú do obratu na účely DPH iba v JÚ a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou. Na stránke DR SR je v zovšeobecňujúcich informáciách v sekcii registrácia DPH uvedené , že "do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby". Píše sa o príjme a nie o výnosoch, a z toho vyplýva, že sa to týka JÚ a osôb, ktoré nie sú ÚJ.
Takto mi to bolo jednoznačne vysvetlené dvomi pracovníkmi DR SR.
Dúfam, že to niekomu pomôže, ja som nad tým strávila dva dni.
Do prílohy dávam Usmernenie MF.
Janiča v celej debate by malo byť jasné, že zálohy z hľadiska PÚ sem nepatria. Tie sú zaúčtované v účtovnej triede 3, a teda do výnosov nepatria.
Jedine v JÚ sa prijatá záloha /od 1.1.2008 aj nezúčtovaná/ považuje za príjem už zaplatením. Čiže to, čo povedali metodici DRSR vyplýva principiálne zo samotného zákona o dani z príjmov, ktorý definuje, čo je príjem, výnos - zákon o DPH tieto pojmy nedefinuje.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Preto pripojený § 4

Ja napríklad doteraz neviem, či účtuješ v JÚ alebo PÚ ale považovala som za samozrejmé, že sa bavíme o JÚ s prihliadnutím na vyššie uvedené....
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

To je pravda, že nikde nebolo spomenuté, že sa jedná o PÚ, a ani v príspevku p. Acsovej ,v jej doplnení, sa už nehovorilo o tom, či sa jej komentár týka JÚ alebo PÚ. Takže toto ma uviedlo do polemiky, ktorú sa, dúfam, podarilo vyriešiť. Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
To je pravda, že nikde nebolo spomenuté, že sa jedná o PÚ, a ani v príspevku p. Acsovej ,v jej doplnení, sa už nehovorilo o tom, či sa jej komentár týka JÚ alebo PÚ. Takže toto ma uviedlo do polemiky, ktorú sa, dúfam, podarilo vyriešiť. Ďakujem.
Nebolo hlavne z dôvodu, že v PU záloha nie je nikdy výnosom,. Hlavne, že sme to vyriešili
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci, mohla by som vas poprosit o radu. Manzel vedie jednoduche uctovnictvo. Od 1.2.09 je dobrovolnym platcom DPH. Fakturuje odpracovane hodiny vzdy po 2 tyzdnoch. Ked bude fakturovat obdobie od 26.1 do 8.2, tak ma toto obdobie rozdelit na dve faktury, z ktorych bude prva do 31.1 bez dane a druha do 8.2 s DPH, alebo moze cele obdobie vyfakturovat v jednej fakture a datum vzniku danovej povinnosti bude 8.2 a bude zahrnovat aj obdobie odpracovane v januari, ked este nebol platcom. A len pre ujasnenie v jednoduchom ucte je danova povinnost ked DPH vyfakturujem a ked mi fakturu uhradia, tak je to pre mna len z hladiska dane z prijmu, alebo sa ako uplny zaciatocnik s DPH mylim?
Velmi pekne dakujem vsetkym za odpovede a nazory.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať