Zavrieť

Porady

nájomné a odpočet DPH

Mám dve otázky. Viete mi pomôcť, prosím!
1. Podnikateľ platí nájomné do piateho dňa kalendárneho mesiaca, ktoré ho sa týka. (napr. do 5.6.2005 za obdobie jún 2005). Počas mesiaca apríl (20-teho) sa stal platiteľom dane. Môže alikvotnú časť DPH z nájmu odpočítať alebo za tento mesiac neodpočíta a z odpočtom začne v máji?
2. Podnikateľ zaplatil vo veľkosklade za tovar v hotovosti z SKK, pričom faktúra mu bola vystavená v EURÁCH. Aký kurz by mal použiť na DPH účely a aký na účtovné účely.

Díky moc!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    1. Podnikateľ platí nájomné do piateho dňa kalendárneho mesiaca, ktoré ho sa týka. (napr. do 5.6.2005 za obdobie jún 2005). Počas mesiaca apríl (20-teho) sa stal platiteľom dane. Môže alikvotnú časť DPH z nájmu odpočítať alebo za tento mesiac neodpočíta a z odpočtom začne v máji?
    2. Podnikateľ zaplatil vo veľkosklade za tovar v hotovosti z SKK, pričom faktúra mu bola vystavená v EURÁCH. Aký kurz by mal použiť na DPH účely a aký na účtovné účely.

    Podla mna - k prvej otazke - si uplatnis odpocet prvy krat za mesiac maj. Ku dnu dodania sluzby v aprili - t.j. k 5.4. este nebol platitelom DPH, cize ziadnu si neuplatni. Neexistuje nijaka moznost alikvotizacie za pomernu cast mesiaca.
    K druhej otazke - pre ucely DPH vzdy prepocitavas kurzom NBS stred platnym v den danovej povinnosti. Ja tento kurz pouzivam aj pre uctovne ucely-mame to urcene v internej smernici.

    nájomné a odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.