Zavrieť

Porady

Stravné lístky dohodárov

Prosím poraďáci, koľko by mal hodín odpracovať dohodár denne - aby mal nárok na stravný lístok?????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Nárok na stravné má pracovník, ktorý odpracoval viac ako 4 hodiny denne.
    3_8_11v.gif  

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    Ďakujem Vám za rýchle odpovede a ešte taká malá ale vážna otázka. Môže mať nárok na uhradenie časti stravného lístka zo sociálneho fondu?

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    V kolektívnej zmluve to máme zakotvené, ale práve neviem, že či mu môžem dať aj príspevok zo SF.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Dohodár, aj keď pracuje dlhšie ako 4 hodiny v pracovnej zmene, nemá automaticky nárok na príspevok na stravovanie. Nárok na príspevok vznikne, ak zamestnávateľ o tomto sa dohodne s zastupcami zamestnancov, najčastejšie v KZ, podľa § 152 ods. 5 písm. b) ZP. Je to tak, pretože dohodár pracuje mimo pracovného pomeru.
    Z odmeny dohodára sa netvorí SF, avšak prispevok na stravovanie zo SF môže dohodár dostať, ak sa o tomto dohodne v KZ v časti použitie SF. Iný predpis, čo sa týka použitia SF pre dohodára kolektívnu zmluvu nemôže nahradiť.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    No podľa mňa záleží na tom ako sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom, je to predsa odmena a nepovažujem za dôležité tie hodiny .....
    Odmenu može predsa diferencovať aj na peňažnú a plus napr. lístky....
    To je môj názor..

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    My to riešime tak, že v "Dohode o VP" máme uvedené, že zamestnávateľ umožní "dohodárovi" využívať závodné stravovanie organizácie (v zmysle ZP) - a je to.
    Alternatíva - zakotviť do KZ alebo mzdového predpisu... potom je to aj daňovo uznaný náklad.
    S tým prispievaním zo SF by som nesúhlasil nakoľko ho dohodár netvorí. SF patrí zamestnancom, ktorý ho tvoria.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    adamt
    SF patrí zamestnancom, ktorý ho tvoria.
    Pekná myšlienka. :p
    Ale prax nás každý deň presviedča o tom, že aj medzi "tvorcami" a "spotrebiteľmi" SF sú "rovní a rovnejší".

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    endrju
    Pekná myšlienka. :p
    Ale prax nás každý deň presviedča o tom, že aj medzi "tvorcami" a "spotrebiteľmi" SF sú "rovní a rovnejší".
    A nie len pri tvorbe SF...
    človiečik Vladimír Ozimý
    Takže ak sa spíše mzdový predpis a uvedie sa to do DVP že ma narok na stravné tak potom je to daňovo uznateľný náklad jestli se nepletu...Dufam že netreba mat kolektívnu zmluvu....no potrebujem si to len potvrdiť lebo práve riešim problém stravných lístkov pre dohodárov aby to bolo aj daňovo uznateľné....bolo by dobre ak nietko vie aj paragraf uviest

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    Je to § 152 ods. 5/ - zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov
    a) upraviť podmienky , za ktorých sa bude zamestnancom poskytovať stravovanie
    počas prekážok v práci,
    b) rozšíriť okruh FO, ktorým zabezpečí stravovanie alebo inou právnou formou rozšíriť alebo inou právnou formou rozšíriť osobný a vecný rozsah poskytovania stravovania.
    Pri rozšírení osobného rozsahu by mal zamestnávateľ postupovať uvážene s ohľadom
    na zákon o dani z príjmu a možnosti započítania týchto výdavkov do daňového zákla-
    du.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ved ano, ale co ak nema firma odborovu organizaciu, ci zastupcovia zamestnancov su aj samotny zamestnanec zvoli z troch zamestancov

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    my vyplacame len jednemu dohodarovi, je to dohodnute s vedenim firmy, nemame vsak ziadnu kolektivnu zmluvu /neviem co vsetko ma obsahovat, ak mate niekto vzor velmi ma to potesi an dorobenie pisomnosti aby enboli problemy neskor.../
    mam informaciu ze musi existovat vo firme neikolko clenna mzdova skupina-zamestannecka rada tkora toto schvaluje,viete mi niekto k tomu nieco z praxe povedat?

    dakujem vam.

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    Vladimír Ozimý
    no ved ano, ale co ak nema firma odborovu organizaciu, ci zastupcovia zamestnancov su aj samotny zamestnanec zvoli z troch zamestancov
    ZP § 233 hovorí pri akom počte je zamestnanecká rada a pri akom počte
    zamestnancov je zamestnanecký dôverník.
    Hronská Iveta
    Jura
    ZP § 233 hovorí pri akom počte je zamestnanecká rada a pri akom počte
    zamestnancov je zamestnanecký dôverník.
    Už len dokladujem citáciu zo Zákonníka práce:
    § 233
    Zamestnanecká rada a zamestnanecký dôverník
    (1) Zamestnanecká rada je orgán, ktorý zastupuje všetkých zamestnancov zamestnávateľa.
    (2) Zamestnanecká rada môže pôsobiť u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov.
    (3) U zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, ale najmenej päť zamestnancov, môže pôsobiť zamestnanecký dôverník. Práva a povinnosti zamestnaneckého dôverníka sú rovnaké ako práva a povinnosti zamestnaneckej rady.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Pre založenie odborovej organizácie sú potrebné najmenej 3 osoby (zákon o združovaní občanov).
    Zamestnávateľ môže poskytnuť stravovanie osobam pracujúcim mimo pracovného pomeru - DVP a DBČŠ, avšak bez dohody v KZ alebo bez súhlasu zamestnaneckej rady nie je to daňový výdavok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.