Zavrieť

Porady

Dochodca-prosim pomoooooc

Dobry vecer,

jeden dochodca ma poprosil o vypracovanie DP. Kedze som sa s DP pre dochodcov este nestretla som s toho trosicku viac mimo
Takze moj dochodca mi doniesol len nejake doklady o predaji dobytka v celkovej sume 93.250,-. Nepotrebujem k tomu nahodou aj vysku dochodku? Alebo ako to mam vlasne spravit?
POMOOOOOOOOC
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Daj mu paušálne výdavky ak nepriniesol skutočné a ak bol dôchodca k 1.1.2008, tak nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku. Výšku dôchodku by si potrebovala len v prípade ak by mal dôchodok za rok 2008 pod hranicou nezdaniteľnej čiastky a v tom prípade by mal nárok na nezdaniteľnú čiastku v sume
98.496 - dôchodok
0 0
ketring ketring

ketring je offline (nepripojený) ketring

Paušálne výdavky vo výške 40%?
Takže si už zistím len od kedy je dochodca, ak bol uz pred 1.1.08 uplatní si odpočítatelnú 98.496,- a budem teda potrebovat aj potvrdenie o vyske dochodku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ketring Pozri príspevok
Paušálne výdavky vo výške 40%?
Takže si už zistím len od kedy je dochodca, ak bol uz pred 1.1.08 uplatní si odpočítatelnú 98.496,- a budem teda potrebovat aj potvrdenie o vyske dochodku?
AK bol dôchodcom už k 1.1.08 nemá nárok na NČ, ak nebol, má nárok na rozdiel medzi NČ a výškou dôchodku.
Naposledy upravil Tweety : 10.03.09 at 18:26 Dôvod: stratené a
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Tweety Pozri príspevok
AK bol dôchodcom už k 1.1.08 nemá márok na NČ, ak nebol, má nárok na rozdiel medzi NČ výškou dôchodku.
Ak nebol dôchodcom k 1.1.2008 (t.j. bol poberateľom dôchodku od 2.1.2008 alebo neskôr) má nárok na celú NČ bez ohľadu na výšku dôchodku, nie? Ak bol dôchodcom k 1.1.2008 vtedy má nárok na NČ z rozdielu NČ - dôchodok za r.2008.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

dadasv Pozri príspevok
Ak nebol dôchodcom k 1.1.2008 (t.j. bol poberateľom dôchodku od 2.1.2008 alebo neskôr) má nárok na celú NČ bez ohľadu na výšku dôchodku, nie? Ak bol dôchodcom k 1.1.2008 vtedy má nárok na NČ z rozdielu NČ - dôchodok za r.2008.
A o čom to je. Veď presne toto napísala Tweety.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Tweety to tak aj myslela, veď všetci vieme, že je to hlavička a fundovaná poraďáčka, len to trošičku zle napísala, "ak nebol, má nárok na rozdiel medzi NČ výškou dôchodku"
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Poradí mi niekto s takým konkrétnym príkladom : Dôchodca mal vr. 2008 živnosť, zrušená v máji 2008, príjem okolo 10000 Sk, 3 mesiace /4-6/ bol zamestnaný na zmluvu, kde mu bola zrazená preddavková daň 9000 Sk. Má si podať DP B, príp. či má nejaký nárok na vrátenie predd. dane, kedze nemá odpočítateľnú položku. Bola by som rada, keby mi niekto poradil
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte chcela by som s spýtať dôchodca má príjmi z dohody o vykonaní práce v sume 49007 z toho daň činila 9311, Koľko má nárok ako starobný dôchodca na nezd. časť na daňovníka ak bol dôchodcom už k 1.1.2008.? Viem že netreba podať DP ale nakoľko je tam vysoká daň tak má nárok na vrátenie Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte chcela by som s spýtať dôchodca má príjmi z dohody o vykonaní práce v sume 49007 z toho daň činila 9311, Koľko má nárok ako starobný dôchodca na nezd. časť na daňovníka ak bol dôchodcom už k 1.1.2008.? Viem že netreba podať DP ale nakoľko je tam vysoká daň tak má nárok na vrátenie Ďakujem
Ak jeho dôchodok je vyšší ako nezdaniteľná čiastka tak nemá na ňu nárok, z dôvodu, že bol k 1.1.2008 už staarobným dôchodcom. Ale zrazenú daň dostane späť ak podá DP a aplikuje § 46 zákona o dani z príjmov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gita Pozri príspevok
Poradí mi niekto s takým konkrétnym príkladom : Dôchodca mal vr. 2008 živnosť, zrušená v máji 2008, príjem okolo 10000 Sk, 3 mesiace /4-6/ bol zamestnaný na zmluvu, kde mu bola zrazená preddavková daň 9000 Sk. Má si podať DP B, príp. či má nejaký nárok na vrátenie predd. dane, kedze nemá odpočítateľnú položku. Bola by som rada, keby mi niekto poradil
Uveď prosím výšku príjmu zo zamestnania,
Ak jeho príjem zo živnosti /nie zisk ale tržby/ + zo zamestnania nepresiahne 1/2 NČZD, môžeš mu uplatniť v DP § 46 ZoDzP, kde neberieš do úvahy odpočitatelnú položku a DU mu zrazenú preddavkovú príp. aj zrážkovú vráti.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať máme zamestnanca dôchodcu a za rok 2008 zo závislej činnosti má príjem 53 900 ( je v tom zahrnutý aj príjem z čoho sa zráža zrážková daň) Dôchodok má vyžší ako NČ tak len sa chcem opýtať či si musí podať daň.priznanie. Dôchodca je už zopár rokov.Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať máme zamestnanca dôchodcu a za rok 2008 zo závislej činnosti má príjem 53 900 ( je v tom zahrnutý aj príjem z čoho sa zráža zrážková daň) Dôchodok má vyžší ako NČ tak len sa chcem opýtať či si musí podať daň.priznanie. Dôchodca je už zopár rokov.Ďakujem
Ak príjem, ktorý bol zdanený preddavkovo je nižší ako 49248,- Sk tak sa mu oplatí podať DP, a preddavkovo zrazenú daň ešte dostane aj späť.

Príjem zdanený zrážkovou daňou je už vysporiadaný.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ja som si teraz na tlačivách od daň. úradu vypísala daň.prizn. za dôchodcu a nevyšiel mi žiaden preplatok. Ak som tam dala len daň zrazenú preddavkovo a dôchodok má vyžší ako nezd. čiastku. Takže sa mu to ani neoplatí. Ak sa mýlim opravte ma prosím.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
Ja som si teraz na tlačivách od daň. úradu vypísala daň.prizn. za dôchodcu a nevyšiel mi žiaden preplatok. Ak som tam dala len daň zrazenú preddavkovo a dôchodok má vyžší ako nezd. čiastku. Takže sa mu to ani neoplatí. Ak sa mýlim opravte ma prosím.
Uveď výšku príjmu dôchodcu. Pri príjme do 1/2 NČZD sa neberie do úvahy výška dôchodku.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Príjem - 5 500,- Sk
poistné - 517,- Sk
preddavky na daň - 946,- Sk

ale má aj zrážkovú daň tá v tom nie je a ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
Príjem - 5 500,- Sk
poistné - 517,- Sk
preddavky na daň - 946,- Sk

ale má aj zrážkovú daň tá v tom nie je a ďakujem
Ešte doplň základ zrážkovej dane. Ak je to spolu do 1/2 NČZD, môžeš započítať aj tú.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

úhrn príjmov - 48 400,- Sk
poistné - 4557,- Sk
zrážková daň - 8322,- Sk
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Takže keď má 49007 príjmi tak má nárok na 1/2 nezd. časti na daňovníka? To je 49248 ? Prosím o odpoveď ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
úhrn príjmov - 48 400,- Sk
poistné - 4557,- Sk
zrážková daň - 8322,- Sk
Zuzka, pri upolatnení len predavkovej dane - ak využiješ § 46 a správne vyplníš DP, sa mu celá preddavková daň vráti.

P. Mihál vo svojich príspevkoch v DRAKovi radí, že sa môže uplatniť aj časť základu dane zrazeného zrážkou /k tomu pomernú časť zrážkovej dane/, aby celkový súhrn príjmov nepresiahol 1/2 NČZD.
Neskúšala som to, ak robíš DP pre niekoho z rodiny, vyskúšaj, či ti to takto na DU zoberu.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Asi sa opýtam hlúpo a ospravedlňujem sa za to, ale ako mám ten postup podľa § 46 v daň. priznaní vykonať? respektíve čo mám spraviť aby som to správne urobila. Ešte som takýto prípad nemala a neviem ako na to.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať