Zavrieť

Porady

Dochodca-prosim pomoooooc

Dobry vecer,

jeden dochodca ma poprosil o vypracovanie DP. Kedze som sa s DP pre dochodcov este nestretla som s toho trosicku viac mimo
Takze moj dochodca mi doniesol len nejake doklady o predaji dobytka v celkovej sume 93.250,-. Nepotrebujem k tomu nahodou aj vysku dochodku? Alebo ako to mam vlasne spravit?
POMOOOOOOOOC
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale asi nerozumiem ...
ak túto daň uvediem do riadku 100, potom príjem z DoVP mám uviesť do V.Oddielu - výpočet základu dane z príjmov z závislej činnosti?
Podotýkam, že je to dôchodca a ja som uvedený príjem z DoVP chcel uviesť do VIII.Oddielu - výpočet ZD z ostatných príjmov, riadok 1?
Ako je to vlastne správne?
Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem zo závislej činnosti, §5. dáš ho do riadku 33 v V. odd.
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ahojte, potrebovala by som od Vás radu, ako postupovať. Chcela by som pomôcť spraviť mamine DP, ale zistila som, že dôchodcovia sú dosť tažký oriešok - aspoň pre mňa. Mamina mala za rok 2008 nasledovné príjmy:
Zo závislej činnosti - ČZD - 353.894,- Sk, zrazené preddavky §35 - 67234,- Sk
Na dohodu podľa§5 - ČZD -10.465,- Sk, zrazené preddavky §35 - 1.988,- Sk
Jednorazova odmena v združení vlastníkov podľa §5 - ČZD 125.708,- Sk, zrazené preddavky§35 - 23.456,- Sk. V Zákone som sa dočítala, že si nemôže uplatniť nezd.čiastku, lebo má vyšší dôchodok (od r. 2007 - 14.700,-/mesiac). Keď som to rátala, tak mi vyšlo, že má preplatok 6,- Sk, ale mamina mi vravela, že min. rok v robote jej pri RZ vracali cca 20 tis. Sk. Rozmýšlala som, že či to nebolo zapríčinené tým, že nepoberala dôchodok po celý rok - no neviem. A potom ma tu v článkoch na porade trochu metú tie výpočty pri dôchodcoch o vracaní dane a tak. Ďakujem za každý postreh a pomoc pri výpočte.
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

Jamosa, pokiaľ má dôchodca priznaný dôchodok v priebehu roka má nárok na celú nezdaniteľnú časť. Ak má priznaný dôchodok od 01.01. tak má nárok len na rozdiel NČZD a výšky dôchodku.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

jamosa Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som od Vás radu, ako postupovať. Chcela by som pomôcť spraviť mamine DP, ale zistila som, že dôchodcovia sú dosť tažký oriešok - aspoň pre mňa. Mamina mala za rok 2008 nasledovné príjmy:
Zo závislej činnosti - ČZD - 353.894,- Sk, zrazené preddavky §35 - 67234,- Sk
Na dohodu podľa§5 - ČZD -10.465,- Sk, zrazené preddavky §35 - 1.988,- Sk
Jednorazova odmena v združení vlastníkov podľa §5 - ČZD 125.708,- Sk, zrazené preddavky§35 - 23.456,- Sk. V Zákone som sa dočítala, že si nemôže uplatniť nezd.čiastku, lebo má vyšší dôchodok (od r. 2007 - 14.700,-/mesiac). Keď som to rátala, tak mi vyšlo, že má preplatok 6,- Sk, ale mamina mi vravela, že min. rok v robote jej pri RZ vracali cca 20 tis. Sk. Rozmýšlala som, že či to nebolo zapríčinené tým, že nepoberala dôchodok po celý rok - no neviem. A potom ma tu v článkoch na porade trochu metú tie výpočty pri dôchodcoch o vracaní dane a tak. Ďakujem za každý postreh a pomoc pri výpočte.
A neuplatnila si pri Roč. zúčtovaní nezd.časť základu dane na manžela ?
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

mzdarka renca Pozri príspevok
Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem zo závislej činnosti, §5. dáš ho do riadku 33 v V. odd.
A keď má uvedený dôchodca ešte príjem z prenájmu hnuteľnej veci, to uvedie do VIII.oddielu, riadok 1? Alebo tento príjem nemusí uvádzať v DP, keďže je to čiastka do 12 tis.Sk. Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Dobroslava Pozri príspevok
A keď má uvedený dôchodca ešte príjem z prenájmu hnuteľnej veci, to uvedie do VIII.oddielu, riadok 1? Alebo tento príjem nemusí uvádzať v DP, keďže je to čiastka do 12 tis.Sk. Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.
Príjmy oslobodené od dane
- do výšky 25650 Sk, ak úhrn príjmov z prenájmu /§ 6 ods.3/ a z príležitostných činností nepresiehol ustanovenú sumu, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou /do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu/

Asi si myslela, že pre toto by nemusel tie príjmy z prenájmu uvádzať v DP
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

babi2 Pozri príspevok
Príjmy oslobodené od dane
- do výšky 25650 Sk, ak úhrn príjmov z prenájmu /§ 6 ods.3/ a z príležitostných činností nepresiehol ustanovenú sumu, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou /do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu/

Asi si myslela, že pre toto by nemusel tie príjmy z prenájmu uvádzať v DP
Ja už teda neviem ... Má to takto vyzerať v DP?
-úroky na BÚ-uvedie v VII.oddieli, riadok 2 /daň, ktorú chce vrátiť, uvedie v r. 101?/
- DoVP-dôchodca - uvedie v V.oddieli, riadky 33-35 /dan, ktorú chce vrátiť, uvedie v r.100?/
- príjem z hnuteľ. majetku vo výške 10 tis. Sk - nemusí uvádzať v DP
- príjem z časti nehnuteľ. majetku - nemusí uvádzať v DP?
Je to takto OK? Ďakujem.ň
0 0
lucia13 lucia13

lucia13 je offline (nepripojený) lucia13

Aj ja by som poprosila pomoc...precitala som si uz vela prispevkov o tejto teme, ale chcela by som si byt ista, ze tomu rozumiem spravne... moj pripad je: dochodca (dochodok je vyšši ako 1/2 NC) a za rok 2008 ma nasledovne prijmyz DoPC:
Prijem 57.750 Sk zdaneny preddavkovo (dan 10.970 Sk)
Prijem 2.775 Sk zdaneny zrazkovo (dan 527 Sk)

Moze si v danovom priznani upatnit "trik" p. Mihala, ze uvedie v r.32 a r.34 DP iba sumu 49 248 Sk a vypyta si dan z tejto sumy (9 357 Sk) naspat?

Dakujem za promptnu odpoved....
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ocino ešte pracuje a má ročný príjem vyšší, ako 19,2 násobok životného minima. Ďakujem všetkým za reakcie.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

lucia13 Pozri príspevok
Aj ja by som poprosila pomoc...precitala som si uz vela prispevkov o tejto teme, ale chcela by som si byt ista, ze tomu rozumiem spravne... moj pripad je: dochodca (dochodok je vyšši ako 1/2 NC) a za rok 2008 ma nasledovne prijmyz DoPC:
Prijem 57.750 Sk zdaneny preddavkovo (dan 10.970 Sk)
Prijem 2.775 Sk zdaneny zrazkovo (dan 527 Sk)

Moze si v danovom priznani upatnit "trik" p. Mihala, ze uvedie v r.32 a r.34 DP iba sumu 49 248 Sk a vypyta si dan z tejto sumy (9 357 Sk) naspat?

Dakujem za promptnu odpoved....
Zaujímavý trik....
0 0
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Poraďte mi prosím. Moja mamina poberala dôchodok celý rok a jeho výška presiahla sumu 98.496,- a počas roka mala ešte príjmy zo živnosti ktoré nepresiahli sumu 49248,-. Má podávať daňové priznanie, alebo stačí čestné prehlásenie, že jej príjmy nepresiahli sumu 49248,-?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

RenaH Pozri príspevok
Poraďte mi prosím. Moja mamina poberala dôchodok celý rok a jeho výška presiahla sumu 98.496,- a počas roka mala ešte príjmy zo živnosti ktoré nepresiahli sumu 49248,-. Má podávať daňové priznanie, alebo stačí čestné prehlásenie, že jej príjmy nepresiahli sumu 49248,-?
nemá povinnosť podať DP, pokiaľ nebola v strate a nemala žiadne výdavky.

nemusí DÚ oznamovať nič.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Podľa mňa nemusí podať DP, ale DÚ ju tiež môže vyzvať na preloženie DP
0 0
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Ďakujem.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prijemny den - viem ze je toho vela chcem sa len uistit.... ak je danovnik invalidny dochodca od septembra 2008 ma narok na celu nezdanitelnu ciastku, ze?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tinka111 Pozri príspevok
Prijemny den - viem ze je toho vela chcem sa len uistit.... ak je danovnik invalidny dochodca od septembra 2008 ma narok na celu nezdanitelnu ciastku, ze?
Áno, má.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Dobrý deň aj ja Vás poprosím o radu. Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere si požiadal o predčasný starobný dôchodok. Neprišiel mu však ešte výmer, ale so spätnou platnosťou by to malo byť niekedy od konca apríla.
A teraz ??? čo s nezdaniteľnou časťou , mám mu ju naďalej vo výplate zohladňovať ?????alebo ju prestať vyplácať.
A koniec roku? Robí zamestnávateľ RZD alebo je už zamestnanec - dôchodca si povinný podať DP sám? A potom typ A?
Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

maska4 Pozri príspevok
Dobrý deň aj ja Vás poprosím o radu. Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere si požiadal o predčasný starobný dôchodok. Neprišiel mu však ešte výmer, ale so spätnou platnosťou by to malo byť niekedy od konca apríla.
A teraz ??? čo s nezdaniteľnou časťou , mám mu ju naďalej vo výplate zohladňovať ?????alebo ju prestať vyplácať.
A koniec roku? Robí zamestnávateľ RZD alebo je už zamestnanec - dôchodca si povinný podať DP sám? A potom typ A?
Ďakujem.
Nie, má nárok ešte tento rok na NČZD, nakoľko na začiatku (1.1.09) zdaňovacieho obdobia nebol ešte predčasný starobný dôchodca. Nárok na uplatnenie NČZD nebude mať až od budúceho roku. T.z., že mu kľudne môžeš vykonať RZD za rok 2009 na základe žiadosti.....
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

mzdarka renca Pozri príspevok
Nie, má nárok ešte tento rok na NČZD, nakoľko na začiatku (1.1.09) zdaňovacieho obdobia nebol ešte predčasný starobný dôchodca. Nárok na uplatnenie NČZD nebude mať až od budúceho roku. T.z., že mu kľudne môžeš vykonať RZD za rok 2009 na základe žiadosti.....
Ďakujem za radu. A v RZD nezohladním potom výšku už vyplateného dôchodku? NČZD- Dôchodok?
A od roku 2010 mu teda NČZD nebudeme vyplácať? Dúfam, že to chápem dobre, je už pokročilá hodina..
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

maska4 Pozri príspevok
Ďakujem za radu. A v RZD nezohladním potom výšku už vyplateného dôchodku? NČZD- Dôchodok?
A od roku 2010 mu teda NČZD nebudeme vyplácať? Dúfam, že to chápem dobre, je už pokročilá hodina..
Nie, za rok 2009 jeho dôchodok je bezpredmetný. Čo sa týka roku 2010, tak ťa bude zaujímať jeho dôchodok len vtedy, ak výška jeho dôchodku bude nižšia ako NČZD v roku 2010. Nárok na NČZD v roku 2010 mať nebude. Pri RZD za rok 2010 sa môže stať, že jeho ročný dôchodok bude nižší ako ročná NČZD. Potom rozdiel medzi NČZD a dôchodkom bude jeho NČZD.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať