Zavrieť

Porady

daňový bonus

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či k nároku na daňový bonus sa môže zrátať príjem zo závislej činnosti + príjem zo živnosti a dokopy to môže tvoriť tých 47 tis /nárok na daň bonus/ alebo len z jednej činnosti musí dosiahnuť potrebný príjem pre uplatnenie daňového bonusu. Ďakujem
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Príjem 48600.- Sk musí byť dosiahnutý buď zo závislej činnosti, alebo zo živnosti, nedá sa príjem zrátať spolu.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

§ 33 ZDP
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a l e b o
ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane .....atď

takže musí dosiahnuť požadovanú výšku podľa §5 alebo §6
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

Môžem sa troška zapliesť do tejto témy? Ja mam otázku , že môže si SZCO uplanit danovy bonus na dieťa vysokoskoláka, ktorý celý rok navševoval VS ( má potvrdenie o návšteve školy) , ale popritom podnikal a mal aj príjmy z podnikania? Je možné si uplatniť daňový bonus za dieta v takom prípade?

ďakujem vam všetkým za odpoved...a prajem príjemný den
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andyt Pozri príspevok
Môžem sa troška zapliesť do tejto témy? Ja mam otázku , že môže si SZCO uplanit danovy bonus na dieťa vysokoskoláka, ktorý celý rok navševoval VS ( má potvrdenie o návšteve školy) , ale popritom podnikal a mal aj príjmy z podnikania? Je možné si uplatniť daňový bonus za dieta v takom prípade?

ďakujem vam všetkým za odpoved...a prajem príjemný den
Áno. To, že mal príjem, nijako neoplyvňuje nárok na DB.
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

Ďakujem
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ľudkovia zlatí, mne z toho vychádza, že ak mal síce základ dane podľa §5, ale z podnikania stratu podľa §6 - tak nárok na DB nemá. Iba jej vrátia preddavkovo odvádzanú daň zo závislej činnosti ? Súhlasíte so mnou ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy tak národ na DB má + sa mu vráti aj preddavkovo zaplatená daň.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

VTerezka Pozri príspevok
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ľudkovia zlatí, mne z toho vychádza, že ak mal síce základ dane podľa §5, ale z podnikania stratu podľa §6 - tak nárok na DB nemá. Iba jej vrátia preddavkovo odvádzanú daň zo závislej činnosti ? Súhlasíte so mnou ?
Slovko alebo znamená, že podmienka je splnená, ak je splnená aspoň jedna z nich. Ak splnil podmienku podľa paragrafu 5, má nárok na daňový bonus
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
§ 33
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
má nárok na DB od 12/08 (za rok 2008)- 02/09 (toto obdobie si uplatní za rok 2009)

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
Za mesiac december má nárok na daňový bonus.
Pozri § 36 odst. 2 ZoDzP

2) Ak sa zamestnancovi narodí dieťa, dieťa si osvojí alebo dieťa prevezme do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) naň prihliadne už v kalendárnom mesiaci, v ktorom táto skutočnosť nastala, ak zamestnanec predloží doklad o preukázaní splnenia podmienok na uplatnenie daňového bonusu do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala. Rovnaký postup sa uplatní aj pri začatí sústavnej prípravy dieťaťa na povolanie.

Umrtie dieťaťa v tomto § nie je riešené. Vyžiadala by som si potvrdenie z UPSVaR, dokedy bol vyplatený prídavok na dieťa.

Ide síce o výklad pre zamestnávatelov, myslím, že platí aj v prípade, ak si zamestnanec podáva DP sám.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
ďakujem všetkým.
0 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Dobrý večer.
Môže sa uplatniť daňový bonus na dieťa do 11/08, ked štúdium na VŠ bol ukončený v novembri štátnicami (zdokladované diplomom), ale potvrdenie zo školy má na akademický rok 2007/2008, na ktorom sa ukončenie predpokladá 30.06.2008? Ďakujem.
Naposledy upravil moni : 18.03.09 at 20:14
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
beatam Pozri príspevok
§ 33 ZDP
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a l e b o
ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane .....atď

takže musí dosiahnuť požadovanú výšku podľa §5 alebo §6
Mám príjmy z dohody o vykonaní práce vo výške 18275,- sk, a príležitostné príjmy vo výške 35000,- sk, toto sa mi zráta pre uplatnenie DB na dieťa?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirhu Pozri príspevok
Mám príjmy z dohody o vykonaní práce vo výške 18275,- sk, a príležitostné príjmy vo výške 35000,- sk, toto sa mi zráta pre uplatnenie DB na dieťa?
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Tweety Pozri príspevok
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.
Vypíšem si DP typ B, a DÚ mi vráti DB , aj keď som zaplatila len daň podla par. 43 vo výške 315 sk? Alebo sa mýlim?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

moni Pozri príspevok
Dobrý večer.
Môže sa uplatniť daňový bonus na dieťa do 11/08, ked štúdium na VŠ bol ukončený v novembri štátnicami (zdokladované diplomom), ale potvrdenie zo školy má na akademický rok 2007/2008, na ktorom sa ukončenie predpokladá 30.06.2008? Ďakujem.
myslim si, ze na uplatnoovanie od jula 200á uz musi mat dalsie potvrdenie na dalsi skolsky rok, pripadne na dobu od zac. sk.roka do statnic

/pretoze teoreticky vysokoskolak moze studium ako take ukoncit, neurobit statnice a opravne moze mat az o par mesiacov
tych par mesiacov uz ale nie je studentom/
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Tweety Pozri príspevok
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.



Nie, nie je to správne. Pre uplatnenie daňového bonusu musíte mať príjmy podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6 násobku min. mzdy. Vaše spomínané príležitosté príjmy sa zaraďujú do §8 ako ostatné príjmy.

Nemáte nárok na DB.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

mirhu Pozri príspevok
Vypíšem si DP typ B, a DÚ mi vráti DB , aj keď som zaplatila len daň podla par. 43 vo výške 315 sk? Alebo sa mýlim?

Mýliš
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať