Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Pred nedávnom mne a mojej družke darovala jej mama svoj byt s tym,že ked bude nás syn jej vnuk dospely prepíšeme byt na neho.Najprv sme s tým nesúhlasily povedali sme jej,že ked bude náš syn dospelý nech si to prepíše potom na neho sama a ak by sa jej do v tedy niečo stalo aj tak to zdedí jej dcéra ktorá mu to može potom dat.Ale ked aj potom trvala na tom aby sa to prepísalo na nás tak v poriadku.Zavolal som právnikovy poprosil som ho o zpísanie darovacej zmluvy dal som mu vsetky podklady až na jeden jednalo sa o doklad ked,že sa jednalo o 1 izbový byt v bytovke bolo treba doložit doklad od správcu domu,že voči nemu nemá darca žiaden dhl.Ked som prisiel správcovy nastal problém dozvedel som sa,že je tam dlh cca 750Eur.Isiel som za svokru oznámyl som jej to ona sa samozrejme začala vyhovárat,že ona si všetko platý ale nokonec neuspela a tak nám povedala,že ten byt má omnoho vačšiu hodnotu aby sme dlh zaplatily mi.Ako prvé sme s dalí otázku,že ked to prepíšeme a dáme jej tam vecné bremeno doživotného užívania tak ona v byte ostane bývat a my budeme platit nájom.Nakonec sme sa dohodli,že nič prepisovat nebudeme a nech si to svokra rieši sama lebo keby sme je na dlh požičaly nikdy by nám to nevrátila.Svokre sme to oznámily a ona povedala že mozme jej verit a žiadne vecné bremeno tam nemusíme dávat.Tak dobre zmluvy sa napísali overili na matrike na kaster sa dal návrh na vklad.Len že ked toto bolo všetko urobené tak milá svokrička utekala na kataster v domienke,že ked má dlh voči správcovi bytu zaplateny,že na katasry všetko zruší na katasry si zmluvu peštudovali a zistily,že zmluvu je možné pozastavit
na základe,že nebolo presne definovane,že obdarovany 1.dostáva majetok v jednej polovici a odarovaný 2.dostáva druhú polovicu z jedného celku.Tak som volal právnikovy ten mi povedal,že toto sa v živote nestalo,že pri dvoch vlástníkoch si kataster toto vyžiadal ale dobre napísal dodatok na kataster kde bola chyba opravená tak som zavolal svokru bolo treba dodatky znovu overit svokra dodatky podpísala to som v tedy este nevedel,že ona na tom katasry sa to bola snažit zrušit a na základe toho to pozastavily co by inak podla právnika normálne prešlo.Ale jediné štastie bolo v tom,že ona si myslela,že ked podpíše tie dodatky tak nám to nepomože no mala to trošku pomotané.Dodatky so zavkladoval po nejakej dobe sme dostaly list vlastníctva tak som volal svokre,ze už je to vybavevené a,že či zaplatila do teraz nájom ako sme boli dohodnutý.Ona mi na to že čo nás po jej nájomnom,že ona je vlastík bytu ,že ona to všetko na katasry zrušila a vtedy sa prezradila že vlastne chcela spravit podvod aby jej niekdo zaplatil dlh a nie že ona bude velkodušne niekomu niečo darovat mam sa starat o seba a nie o jej nájomné tak som jej vysvetlil,že nech si ide pre list vlastnícta a nech sa mi ozve.Zistila že jej podvod nevišiel od jedu ju skoro rostrhlo a teraz sa vyhráža súdom a žiadem nájom platit nebude a ze neodide ani z bytu.Prosím poradte mi čo urobit aby nájom platila či ju mozme z bytu vyhodit ked je to darované a či jej músíme hladat náhradné ubytovanie.Vecné bremeno tam nemá.Dokonca sme jej ponúkly,že ken nám vrati všetok dlh čo sme do toho investovali tak jej byt vrátime a ona nato že sme ju okradly ona to dá na súd a nič nám nevráti.Dakujem dúfam že mi niekdo poradí
Usporiadat
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Vy ako vlastníci musíte dbať, aby bolo nájomné zaplatené. Ak by byt svokra neplatila, exekútor vám ho zoberie. Vysvetlite svokre, že ak byt platiť nebude, príde o strechu nad hlavou. Bez ohľadu na to, na koho je byt napísaný, svokra v ňom býva. Kde bude bývať potom, ak o byt prídete?
Darca môže zrušiť darovanie, ak sa obdarovaný chová k darcovi nedobre, neposkytne mu primeranú pomoc, neopatrí ho v chorobe...a prípadne vyhodí ho z bytu.
Dúfam, že máte doklad o tom, že ste dlžobu u správcu bytu zaplatili vy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
Pred nedávnom mne a mojej družke darovala jej mama svoj byt s tym,že ked bude nás syn jej vnuk dospely prepíšeme byt na neho.Najprv sme s tým nesúhlasily povedali sme jej,že ked bude náš syn dospelý nech si to prepíše potom na neho sama a ak by sa jej do v tedy niečo stalo aj tak to zdedí jej dcéra ktorá mu to može potom dat.Ale ked aj potom trvala na tom aby sa to prepísalo na nás tak v poriadku.Zavolal som právnikovy poprosil som ho o zpísanie darovacej zmluvy dal som mu vsetky podklady až na jeden jednalo sa o doklad ked,že sa jednalo o 1 izbový byt v bytovke bolo treba doložit doklad od správcu domu,že voči nemu nemá darca žiaden dhl.Ked som prisiel správcovy nastal problém dozvedel som sa,že je tam dlh cca 750Eur.Isiel som za svokru oznámyl som jej to ona sa samozrejme začala vyhovárat,že ona si všetko platý ale nokonec neuspela a tak nám povedala,že ten byt má omnoho vačšiu hodnotu aby sme dlh zaplatily mi.Ako prvé sme s dalí otázku,že ked to prepíšeme a dáme jej tam vecné bremeno doživotného užívania tak ona v byte ostane bývat a my budeme platit nájom.Nakonec sme sa dohodli,že nič prepisovat nebudeme a nech si to svokra rieši sama lebo keby sme je na dlh požičaly nikdy by nám to nevrátila.Svokre sme to oznámily a ona povedala že mozme jej verit a žiadne vecné bremeno tam nemusíme dávat.Tak dobre zmluvy sa napísali overili na matrike na kaster sa dal návrh na vklad.Len že ked toto bolo všetko urobené tak milá svokrička utekala na kataster v domienke,že ked má dlh voči správcovi bytu zaplateny,že na katasry všetko zruší na katasry si zmluvu peštudovali a zistily,že zmluvu je možné pozastavit
na základe,že nebolo presne definovane,že obdarovany 1.dostáva majetok v jednej polovici a odarovaný 2.dostáva druhú polovicu z jedného celku.Tak som volal právnikovy ten mi povedal,že toto sa v živote nestalo,že pri dvoch vlástníkoch si kataster toto vyžiadal ale dobre napísal dodatok na kataster kde bola chyba opravená tak som zavolal svokru bolo treba dodatky znovu overit svokra dodatky podpísala to som v tedy este nevedel,že ona na tom katasry sa to bola snažit zrušit a na základe toho to pozastavily co by inak podla právnika normálne prešlo.Ale jediné štastie bolo v tom,že ona si myslela,že ked podpíše tie dodatky tak nám to nepomože no mala to trošku pomotané.Dodatky so zavkladoval po nejakej dobe sme dostaly list vlastníctva tak som volal svokre,ze už je to vybavevené a,že či zaplatila do teraz nájom ako sme boli dohodnutý.Ona mi na to že čo nás po jej nájomnom,že ona je vlastík bytu ,že ona to všetko na katasry zrušila a vtedy sa prezradila že vlastne chcela spravit podvod aby jej niekdo zaplatil dlh a nie že ona bude velkodušne niekomu niečo darovat mam sa starat o seba a nie o jej nájomné tak som jej vysvetlil,že nech si ide pre list vlastnícta a nech sa mi ozve.Zistila že jej podvod nevišiel od jedu ju skoro rostrhlo a teraz sa vyhráža súdom a žiadem nájom platit nebude a ze neodide ani z bytu.Prosím poradte mi čo urobit aby nájom platila či ju mozme z bytu vyhodit ked je to darované a či jej músíme hladat náhradné ubytovanie.Vecné bremeno tam nemá.Dokonca sme jej ponúkly,že ken nám vrati všetok dlh čo sme do toho investovali tak jej byt vrátime a ona nato že sme ju okradly ona to dá na súd a nič nám nevráti.Dakujem dúfam že mi niekdo poradí
Prečítaj si v tejto téme môj príspevok č. 16. Tam je opisovaný podobný prípad, len to nadobudnutie bolo trochu inak.

http://www.porada.sk/t96813-zrusenie...jomnikovi.html


A inak kataster má pravdu, v darovacej zmluve musí byť uvedené, akým podielom darca obdarúva obdarovaných. Lebo je rozdiel, či dá každému 1/2, alebo či dá jednému 1/4 a druhému 3/4. Takže konanie pozastavil oprávnene, keď v darovacej zmluve neboli uvedené podiely.
Naposledy upravil Chobot : 30.03.09 at 06:47
0 0
samuelovic samuelovic

samuelovic je offline (nepripojený) samuelovic

Ja by som jej byt vrátil, s tým nech mi podpíše , že som za ňu zaplatil nájomné, a nech mi podpíše , že tá splátka nájomného bola vlastne pôžička. a potom by si to mohol vymáhať od nej aj súdnou cestou, uveĎ si tam splatnosť + úroky.
Milej svokričke by som zaželal šťastné a vesele a nech sa viac ku nám neobťažuje. Ak nebude chcieť zaplatiť tak sa dohodnuť na splátkach.
Alebo ak tam nemá doživotné právo bývať , a ty platíš nájom tak má na výber druhú možnosť nech sa odsťahuje kam chce.
Nech si vybere. ale ja by som jej ho vrátil.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Prečítaj si v tejto téme môj príspevok č. 16. Tam je opisovaný podobný prípad, len to nadobudnutie bolo trochu inak.
v ktorej téme ? / link? /
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hanelie Pozri príspevok
v ktorej téme ? / link? /
Už som doplnil...
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Mozem vobec od svokry ak nám to darovala a nemá tam doživotné užívacie pravo pýtat od nej za nájom tak,že tým neporuším žiaden zákon.Prípadne snou uzavriet nájomnú zmluvu ako z niekym cudzím?
0 0
samuelovic samuelovic

samuelovic je offline (nepripojený) samuelovic

Neviem aky zákon máš na mysli.
Ty si vlastník bytu.
A teda je TVOJ.
Môžeš jej bez jej suhlasu zrušiť trvalý pobyt.Ak chceš sprav s ňou nájomnú zmluvu. Len ak budeš mať dáky zisk tak by si ho mal zdaniť asi.
Inak je byt TVoj a čo s nim robíš je Tvoja starosť.
Ak nebudeš platiť po kom pôjde exekutor, po svokre alebo po Tebe?
Ale ja by som jej ho vrátil a mal svätý pokoj.
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Ja by som jej ten byt najradcej vrátil ale zase nedostanem od nej naspet dlh co so za nu zaplatil spravcovy náklady za pravnika a podobne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
Ja by som jej ten byt najradcej vrátil ale zase nedostanem od nej naspet dlh co so za nu zaplatil spravcovy náklady za pravnika a podobne.
Myslím, že je to svokra na nezaplatenie.....

AK ti sama nič nedá, ťažko od nej niečo vysúdiš. AK by si bol veľmi drzý a bezcharakterný, tak ju z toho bytu surovo vyhodíš. Ale ber to tak, že si získal byt pre budúcnosť, tak sa na tie platby nejako poskladajte.
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Začaly sme splácat nájomné za nu ale napriek tomu aby sme ju troška postrašily dali sme je zrušit trvalý pobyt.Z mestkého úradu nám prišlo doporučene,že dna 27.3.2009 im bola doručená žiadost a že nakolko bolo začaté konanie na Katastrálnom úrade v Bratislave,spáva katastra v Pezinku o úprave vlastníckých práv k predmetnej nehnutelnosty nam zastavuje našu žiadost až do rozhodnutia a až po ukončený konania bude znova posúdená.
Neviete mi poradit ako je to možné mohla to sposobit svokra?
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Chobot Pozri príspevok
Myslím, že je to svokra na nezaplatenie.....

AK ti sama nič nedá, ťažko od nej niečo vysúdiš. AK by si bol veľmi drzý a bezcharakterný, tak ju z toho bytu surovo vyhodíš. Ale ber to tak, že si získal byt pre budúcnosť, tak sa na tie platby nejako poskladajte.
Začaly sme splácat nájomné za nu ale napriek tomu aby sme ju troška postrašily dali sme je zrušit trvalý pobyt.Z mestkého úradu nám prišlo doporučene,že dna 27.3.2009 im bola doručená žiadost a že nakolko bolo začaté konanie na Katastrálnom úrade v Bratislave,spáva katastra v Pezinku o úprave vlastníckých práv k predmetnej nehnutelnosty nam zastavuje našu žiadost až do rozhodnutia a až po ukončený konania bude znova posúdená.
Neviete mi poradit ako je to možné mohla to sposobit svokra?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
Začaly sme splácat nájomné za nu ale napriek tomu aby sme ju troška postrašily dali sme je zrušit trvalý pobyt.Z mestkého úradu nám prišlo doporučene,že dna 27.3.2009 im bola doručená žiadost a že nakolko bolo začaté konanie na Katastrálnom úrade v Bratislave,spáva katastra v Pezinku o úprave vlastníckých práv k predmetnej nehnutelnosty nam zastavuje našu žiadost až do rozhodnutia a až po ukončený konania bude znova posúdená.
Neviete mi poradit ako je to možné mohla to sposobit svokra?
Pravdepodobne svokra dala podnet na KÚ o neplatnosti prevodu. Nevieme, čo bolo obsahom podnetu, uvidíš, keď KÚ dá vyjadrenie. Prípadne sa spýtajte na KÚ, o čo ide.

Nechápem, prečo ohlasovňa pobytu pozastavila zrušenie, veď vlastníkom by si mal byť predsa ty. Oni nemajú prečo skúmať, že niekde bol nejaký podnet na vysporiadanie vlastníctva.

A čo vám vlastne pozastavili? Zrušenie trvalého pobytu? Alebo prevod tej nehnuteľnosti?
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Chobot Pozri príspevok
Myslím, že je to svokra na nezaplatenie.....

AK ti sama nič nedá, ťažko od nej niečo vysúdiš. AK by si bol veľmi drzý a bezcharakterný, tak ju z toho bytu surovo vyhodíš. Ale ber to tak, že si získal byt pre budúcnosť, tak sa na tie platby nejako poskladajte.
Pozastavily na mestkom úrade zrušenie pobytu ked som sa pital na katastry oničom nevedely tak som si vypítal aktualny výpis za 3 eura isiel som na mestký úrad treskol som im to na stol narobil som kriku kde som sa nakoniec dozvedel že kataster s tým nemá nič a že darkyna priniesla na mestký urad kopiu žiadosti zo súdu to potrvrdenie čo na súde na podatelny vytlačia z PC kde je žiadost o vrátenie daru len voči mojej osobe a vlastníci sme dvaja ja a družka a dokonca nebol zaplatený ani poplatok a na základe toho zastavily zrušenie pobytu.Darkyna žiada na základe to že som je vynadal v sms lebo som zistil že neplatý nájom o vrátenie daru.Su sms použitelné na súde.Inak som s nou nemal žiaden konflikt
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
Pozastavily na mestkom úrade zrušenie pobytu ked som sa pital na katastry oničom nevedely tak som si vypítal aktualny výpis za 3 eura isiel som na mestký úrad treskol som im to na stol narobil som kriku kde som sa nakoniec dozvedel že kataster s tým nemá nič a že darkyna priniesla na mestký urad kopiu žiadosti zo súdu to potrvrdenie čo na súde na podatelny vytlačia z PC kde je žiadost o vrátenie daru len voči mojej osobe a vlastníci sme dvaja ja a družka a dokonca nebol zaplatený ani poplatok a na základe toho zastavily zrušenie pobytu.Darkyna žiada na základe to že som je vynadal v sms lebo som zistil že neplatý nájom o vrátenie daru.Su sms použitelné na súde.Inak som s nou nemal žiaden konflikt
Na to, aby uspela na súde so žalobou o vrátenie daru, tak by musela jednoznačne preukázať, že ste sa k nej hrubo správali a hrubo porušovali mravy. Pozri si niektoré témy na porade o vrátení daru a hrobom porušení dobrých mravov.

To, že si jej v SMS vynadal, absolútne nie je porušenie dobrých mravov. Ak na súde navyše preukážeš, že si za ňu platil nejaké to nájomné alebo vyrovnal dlh na bývaní, tak verím tomu, že súd jej žalobu zamietne. Bohužiaľ, zatiaľ asi budeš musieť počkať s tým zrušením, aj keď nie som si istý, či by ohlasovňa skutočne mala to pozastaviť. Možno majú predbežné opatrenie zo súdu o nerušení trvalého pobytu, vtedy je to v poriadku.

Som zvedavý, ako bude svokra argumentovať, že sa k nej hrubo správate... Pre tvoju info, dokonca ani to, že sa s darcom nestýkaš, nenavševuješ ho, nepovažuje súd za porušenie mravov. Musel by si naozaj urobiť niečo výnimočné (napr. často ju fyzicky týrať, biť, okrádať ju, alebo keby si ju nechal so zlomenými nohami hladovať 2 týždne, hoci by si o tom vedel, kým by neprišla sociálka), aby to súd kvalifikoval ako porušenie dobrých mravov. Takže nemusíš jej byť vďačný a denne jej za to ďakovať.

Pozbieraj čo najviac dôkazov, čo si pre ňu urobil a prípadne si zaobstaraj pár svedkov.

Nie je vylúčené, že aj ona tu čerpala rozumy ohľadne zrušenia darovacej zmluvy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
a že darkyna priniesla na mestký urad kopiu žiadosti zo súdu to potrvrdenie čo na súde na podatelny vytlačia z PC kde je žiadost o vrátenie daru len voči mojej osobe a
Myslím, že na základe takéhoto dokumentu nemajú právo pozastaviť zrušenie TP. Ak majú len toto, tak to namietni písomne.
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Chobot Pozri príspevok
Myslím, že na základe takéhoto dokumentu nemajú právo pozastaviť zrušenie TP. Ak majú len toto, tak to namietni písomne.
Velmy pekne dakujem za rady a dam vediet ako to dopadlo.
0 0
rasbal rasbal

rasbal je offline (nepripojený) rasbal

Z tým zrušeným TP to dopadlo asi tak,že som zašiel na Mu do evidencie obyvatelstva z pani ktorá mi to zamietla narobil som tam strašný krik vysvetlil som jej že ma oklamala že konanie na katastry je nezmysel tak isto ako aj ten papier z podatelne súdu čo mi ukázala ako druhý argument zreval so po nej nech to okamžite zruší povedal som jej že dám stažnost a že to zverejním treskol som dverami a išiel som preč a za 2 dni mi bolo doporučene odoslané že mojej žiadosti je vyhovené.Dokonca mi odpovedal aj pravnik z MU na emai ktorý som mu ohladom toho zaslal a povedal mi že uznáva že kolegyna konala nekorektne a že jej to osobne povedal.Potom som ešte podal na podatelny písomnú stažnost a išiel som spokojný domov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rasbal Pozri príspevok
Z tým zrušeným TP to dopadlo asi tak,že som zašiel na Mu do evidencie obyvatelstva z pani ktorá mi to zamietla narobil som tam strašný krik vysvetlil som jej že ma oklamala že konanie na katastry je nezmysel tak isto ako aj ten papier z podatelne súdu čo mi ukázala ako druhý argument zreval so po nej nech to okamžite zruší povedal som jej že dám stažnost a že to zverejním treskol som dverami a išiel som preč a za 2 dni mi bolo doporučene odoslané že mojej žiadosti je vyhovené.Dokonca mi odpovedal aj pravnik z MU na emai ktorý som mu ohladom toho zaslal a povedal mi že uznáva že kolegyna konala nekorektne a že jej to osobne povedal.Potom som ešte podal na podatelny písomnú stažnost a išiel som spokojný domov.
Tak vidíš, zase si bol múdrejší, než pani, ktorá to mala vedieť. Bola asi príliš iniciatívna. Takže gratulujem aspoň k takémuto úspechu. Dúfam, že svokra pochopí a uzná svoje chyby a prestane do toho rýpať (aj keď tomu neverím, lebo si uvedomila, že vlastnou hlúposťou sa pripravila nechtiac o byt). Verím, že ak teda skutočne podala žalobu, tak jej to zamietnu.
0 0
fighter.rk fighter.rk

fighter.rk je offline (nepripojený) fighter.rk

Poprosil by som o radu. Babka mne ako vnukovi chce darovat svoj byt lenze jej syn s tym nesuhlasi. Akou formou by bolo vhodne byt na mna prepisat aby to nebolo z jeho strany pravne napadnutelne ? (darovacou zmluvou alebo kupno-predajnou?) A este by som rad vedel ze ak by mi darovala byt darovacou zmluvou ci o tom dedici musia byt vopred oboznameny. Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fighter.rk Pozri príspevok
Poprosil by som o radu. Babka mne ako vnukovi chce darovat svoj byt lenze jej syn s tym nesuhlasi. Akou formou by bolo vhodne byt na mna prepisat aby to nebolo z jeho strany pravne napadnutelne ? (darovacou zmluvou alebo kupno-predajnou?) A este by som rad vedel ze ak by mi darovala byt darovacou zmluvou ci o tom dedici musia byt vopred oboznameny. Dakujem
Môže ti to kľudne darovať darovacou zmluvou. Zo strany jej syna (síce neviem, v akom príbuzenskom vzťahu je k tebe, ale na tom veľmi nezáleží) darovacia zmluva nemôže byť napadnutá. Jediné čo môže urobiť je, že pokiaľ by po smrti babky dedil on aj ty, tak môže požadovať, aby hodnota bytu bola zohľadnená pri delení zvyšného dedičstva (keby mala ešte okrem tohto darovaného 3 byty, tak on by mohol požadovať zdediť 2 a aby si ty dostal 1).

Dedičia nemusia byť informovaní o darovaní. Darovanie je dobrovoľný akt - prejav slobodnej vôle vlastníka a môže darovať komukoľvek bez toho, aby príbuzenstvo (nepoužívam slovo dedič, lebo ešte nie sú dediči, tí budú až po jej smrti) informoval.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať