Zavrieť

Porady

PREDAJ NEHNUTELNOSTI

UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ava je offline (nepripojený) ava

    ava
    Kto mi pomoze.Mame budovu,kde volne priestory prenajimame.Polovicu tejto budovy sme v na zaklade kupno-predajnej zmluvy v maji predali.Zmena do katastra nehnutelnosti vsak prebehla az v juni.Kto mi poradi kedy mam posledne zdanitelne plnenie za najom /vyfakturovat najomnikom najomne/. V maji pri podpise zmluvy, alebo az v juni do datumu zmeny v KN.Moc dakujem.

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Myslím, že k dátumu uvedenom v zmluve, pretože vtedy sa skutočne budova predala a odvtedy je vlastníkom kupujúci. Co na to ostatní?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Vlastnícke právo nadobúda kupujúci až zápisom do katastra nehnuteľností, ale užívať nehnuteľnosť môže aj pred týmto zápisom. Kedy budovu prevzal?

    ava je offline (nepripojený) ava

    ava
    Budovu prevzal datumom podpisu zmluvy, len preberaci protokol nemam.Cize spravne som najomnikom fakturovala za najom posledny krat v maji?Dakujem.

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Ak s tým nový majiteľ budovy súhlasí, že on nedostane peniaze, tak správne. Predstav si situáciu, že zápis do katastra prebehne za tri mesiace. Budeš mať peniaze od nového majiteľa aj o nájomníkov?

    Aj mne by sa to páčilo.

    ava je offline (nepripojený) ava

    ava
    Ale aj novy majitel je platcom DPH, a ak nevystavil faktury neodviedol ani DPH.A mam dojem, ze DPH moze uctovat u najomnikov len od datumu vkladu do KN.V tomto mam chaos.Kto vlastne ma zaplatit DPH.Cauko

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ava, vy ste neprepisovali nájomné zmluvy ? Faktúrovať by mal ten, kto je v danom momente prenajímateľ.

    ava je offline (nepripojený) ava

    ava
    Ved prave, ze nie.To je tak, nas pravnik je sefov brat, kupujuci zase zat a doklady v nedohladne. Super robota, ze? Co maaaam robit? Odpoved na moje otazky co,kde,ako je: nebojte ved vsetko bude.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja tiež niekedy urobím po svojom a dotyčnému predložím ako treba napísať zmluvy. V opačnom prípade by som sa nedožila ...

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Situácia je všade rovnaká . . .
    Podobný problém som tiež riešila. Ale musíš si ich predstaviť ako cudzích ľudí. Ja som pripravila štandardné zmluvy a oznam nájomcom, že sa mení majiteľ a od nasledujúceho mesiaca fakturuj do druhého podniku. A keď nie tak nech spravia zmluvu o správe nehnuteľnosti a Ty máš pokoj. Fakturuješ všetko po starom.

    dunaj je offline (nepripojený) dunaj

    dunaj
    urs
    Ak s tým nový majiteľ budovy súhlasí, že on nedostane peniaze, tak správne. Predstav si situáciu, že zápis do katastra prebehne za tri mesiace. Budeš mať peniaze od nového majiteľa aj o nájomníkov?

    Aj mne by sa to páčilo.
    Kupovali sme budovu s najomnikmi od spravcu konkurznej podstaty. Zaplatili kupnu cenu a behali denne na kataster. Do zapisu inkasoval vsetky najmy spravca, t.j. zmena majitela nastala zapisom do katastra. Ci sa mu to pacilo neviem, ale bolo to v zmysle zakona.

    kubranka je offline (nepripojený) kubranka

    kubranka
    Chcela by som poprosiť všetkých, ktorí majú nejaké skúsenosti s účtovaním predaja budovy v JÚ, keby mi poradili. Mám takúto situáciu:
    Budovu sme kúpili v r. 1995 od súkromnej osoby (bez DPH). V nasledujúcich dvoch rokoch sme vykonali technické zhodnotenie, pričom sme si ako platcovia DPH uplatňovali odpočítanie DPH z nakúpeného materiálu. Budovu sme odpisovali zrýchlenými odpismi.
    Tento rok (30.11.) sme podpísali zmluvu o predaji tejto budovy (bez DPH) podnikateľovi (platcovi DPH) a podali návrh na vklad do KN. Vklad bol vykonaný dnes, avšak s kupujúcim sme sa dohodli, že nehnuteľnosť prevezme a začne užívať až 01.01.2007. Kúpna cena bola zaplatená len čiastočne. Zvyšok bude doplatený v januári 2007.
    A teraz moje otázky:
    1. Čo s DPH: musíme vrátiť DPH uplatnenú z technického zhodnotenia? Prípadne, ako sa táto transakcia dotkne, resp. ovplyvní DPH?
    2. Daň z príjmu: máme ešte nárok na uplatnenie odpisu za rok 2006 alebo mám do výdavkov zahrnúť zostatkovú cenu budovy a do príjmov čiastočne zaplatnú kúpnu cenu a doplatok kúpnej ceny až do príjmov roka 2007?
    Viem, že je to zamotané, ale ja si s tým neviem dať rady. Už som toho prečítala až-až, no už som si neni istá ničím.
    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.