Zavrieť

Porady

Dovolenkový priemer

Ako na to?


Pracovníkovi sa vypláca v zmysle par.134 ZP provízia za 1/2 rok. Základná mzda je 7.000,-Sk provízia za 1/2 roka 73921,-Sk. Odpracoval v 1.Q. 456 hodín a v 2.Q. 456 hodín.
Aký má byť postup výpočtu v takomto prípade, aby nebol skreslený výpočet?
A ako v ďalších obdobiach/ kvartáloch/
Naposledy upravil xena : 12.07.05 at 09:48
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Polročná provízia sa rozdelí na 2 štvrťroky, to zn., že sa bude brať 1/2 do priemeru za 3. štvrťrok a 1/2 za 4. štvrťrok.

    xena je offline (nepripojený) xena

    xena
    bea
    Polročná provízia sa rozdelí na 2 štvrťroky, to zn., že sa bude brať 1/2 do priemeru za 3. štvrťrok a 1/2 za 4. štvrťrok.
    Nemôžem celkom súhlasiť. Keď sa pozrieš do Zák.práce konkrétne par.134 ods.7-ten hovorí, že je potrebné urobiť výpočet tak ,aby boli zohľadnený aj podiel obdobia odpracovaného zamestanancom /viď par.134 ods.7/ ......Práve preto my to robí problém vypočítať. Celkom tomu nerozumiem.

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    V obidvoch predchádzajúcich rozhodných obdobiach odpracoval rovnaký počet hodín. Rozdelenie 1/2 ročnej odmeny pre 3.Q a 4.Q na polovicu je správne.
    Ja tomuto odstavcu v zákone rozumiem tak, že keby išlo zjavne o vyplatenie 1/2 ročnej odmeny a zamestnanec by pracoval iba v mesiacoch 4,5,6 - t.j. v druhom Q - celú výšku "polročnej odmeny" by som dala do 3.Q.2005. Ale môžem sa mýliť.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    xena
    Nemôžem celkom súhlasiť. Keď sa pozrieš do Zák.práce konkrétne par.134 ods.7-ten hovorí, že je potrebné urobiť výpočet tak ,aby boli zohľadnený aj podiel obdobia odpracovaného zamestanancom /viď par.134 ods.7/ ......Práve preto my to robí problém vypočítať. Celkom tomu nerozumiem.
    Určite máš pravdu, ja som nepopisovala presne výpočet, išlo mi len o tú províziu. Ale pripnem sem vzorový výpočet, ja to robím v jednej firme ručne, lebo v SW sa nedá ročná, príp. polročná odmena zadať. U mňa sú aj vzorce, neviem, prečo po skopírovaní zmiznú a sú tam len sumy. Ale možno Ti to pomôže. Je tam počítaný koeficient podľa skutočne odprac. hodín v období.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Tak ako Xena píše v Zákonníku práce sa uvádza v § 134ods. 7)
    " Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje
    na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje zadlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovaniapriemerného zárobku sa určí jej pomerná časťpripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti)sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemernéhozárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Priurčovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliadana podiel obdobia odpracovaného zamestnancomv rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcichobdobiach z fondu pracovného času na príslušnéobdobie."

    Preto
    aj v priemere z provízie je nutné zohľadniť odpracované hodiny v rozhodujúcom období, ktorým je predchádzajúci štvrťrok. Myslím si, že ten príklad, ktorý uviedla Bea, je O.K. <o:p></o:p>

    xena je offline (nepripojený) xena

    xena
    bea
    Určite máš pravdu, ja som nepopisovala presne výpočet, išlo mi len o tú províziu. Ale pripnem sem vzorový výpočet, ja to robím v jednej firme ručne, lebo v SW sa nedá ročná, príp. polročná odmena zadať. U mňa sú aj vzorce, neviem, prečo po skopírovaní zmiznú a sú tam len sumy. Ale možno Ti to pomôže. Je tam počítaný koeficient podľa skutočne odprac. hodín v období.
    Vďaka. Pokúsim sa použiť tento vzorec a uvidím, čo mi vyjde.

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Dobrý deň, čo robiť v prípade zvýšenia mzdy? Treba prerátať dovolenkový priemer, alebo nie? Konkrétny príklad: Zamestnacovi bola v septembri zvýšená mzda a aj v tomto mesiaci čerpal dovolenku 1 deň. Použije sa priemer za 2.Q. Ale v tedy mal ešte nižšiu mzdu. Takže príde o nejaké korunky. A tiež sa mu potom neoplatí čerpať dovolenku v 4.Q, keďže sa bude vychádzať z mesiacov júl, august, keď ešte nemal vyššiu mzdu. Takže chápem tomu dobre, keď si myslím, že aj napriek tomu sa dovolenkový priemer nepreráta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.