Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu

Prosím Vás o pomoc!!!


chcem Vás poprosiť o radu, keď živnostník, registrovaný pre daň z príjmu v tuzemsku, ale neplatca DPH nadobúda tovar z členského štátu - ČR od podnikateľa registrovaného v ČR ako platcu DPH, ide o nadobudnutie tovaru s miestom dodania - SR. Keby bol slovenský nadobúdateľ platcom DPH, išlo by podľa § 69 Zákona o dani z pridanej hodnoty o samozdanenie tovaru, ale keďže slovenský podnikateľ nie je platcom DPH, čo z toho vyplýva? Má nejakú povinnosť, čo sa týka DPH?

Dávala som si otázku na daňové riaditeľstvo a tam mi odpovedali toto:

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Poraďte mi prosím Vás, či by sa môjmu zákazníkovi neoplatilo registrovať sa ako platca DPH, aby mohol robiť samozdanenie a nemusel platiť daň z nadobudnutia tovaru... ale keby sa registroval, musel by zase platiť daň na výstupe, pri predaji tohoto tovaru, čo je podľa vás výhodnejšie?? Keby bol platiteľ, mohol by si tú zaplatenú daň vyžiadať v ČR??

Ďakujem

Prosííííííím poraďte mi, dosť ma to súri !!!!!!!!!!!§§
Naposledy upravil zuzanah3 : 09.04.09 at 12:21
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A za koľko ide dovážať? Je to jednorazova akcia alebo opakovane.
Aká je činnosť sk firmy?

Neda sa odpovedať paušálne.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

No bude to dovoz väčší ako tých 420,000. Oni budu dovážať oblečenie a to tak 800,000 mesačne...
Predmet činnosti je nákup tovaru za účelom predaja.. maloobchod
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

V tom prípade sa treba zaregistrovať ako dobrovoľný platca, aj tak by čoskoro presiahli hranicu.

A takto budu môcť nakupovať v zahraničí bez DPH, čiže budú potrebovať menej financii na nákup
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Ako si to myslela? Ze nebudú platiť dan z nadobudnutia, ale bude sa robit samozdanenie? Ale zase budú platiť dan na výstupe... mám v tom zmätok
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
Ako si to myslela? Ze nebudú platiť dan z nadobudnutia, ale bude sa robit samozdanenie? Ale zase budú platiť dan na výstupe... mám v tom zmätok

nakupujes v zahranici tovar za 119 €, z toho 100 je základ, 19 dan

Ked nie si platca dph, tak nakupis ten tovar za 119, t.j. na nákup 1000 kusov potrebujes 119.000,- €

Ked si platcom dph, tak na nakup 1000 kusov daneho tovaru potrebujes 100.000 €

Pri danovom priznani k dph (neviem, co je dan z nadobudnutia) pouzijes samozdanie a na vstupe aj na vystupe budes mat ciastku 19000€, t.j. danove priznanie k DPH to nijak neovplyvni.

Je samozrejme, ze ale dph budes mat aj na vsetkych ostatnych vystupoch na sk - ale zase na druhú stranu si odpocitas dph zo vsetkych (teda az na par vynimiek, ale na to treba studovat zakon) nákupov.

Vo vseobecnosti, ak chcu dovazat za 800.000 mesacne, stejne hranicu na povinnu registraciu prekrocia, takze podla mojho nie je o čom uvažovať.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

http://www.porada.sk/968719-post4.html - tu som napisala ako to je s dph a nakupom zo zahranicia :-)
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Dakujem pekne, začínam tomu chápať )
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Andrea, ak tomu správne chápem, keby sa neregistroval ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať ... Ale keby bol ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie, tým pádom dan na vstupe neplatí, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Dáška ale vieš na vstupe si neodpočíta skoro žiadnu daň, lebo všetok tovar vozí z čiech, preto bude mať daň iba na výstupe.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
Dáška ale vieš na vstupe si neodpočíta skoro žiadnu daň, lebo všetok tovar vozí z čiech, preto bude mať daň iba na výstupe.
dph je napriklad na telefonoch, pri doprave, niekedy aj pri prenájme.

Pri obrate, aký plánuje aj tak bude musieť byť platcom zo zákona. Otázka krátkej doby.
Naviac, tu dph na výstupe mu vlastne zaplatia tí, ktorí budú od neho nakupovať, koncoví zakaznici.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
Andrea, ak tomu správne chápem, keby sa neregistroval ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať ... Ale keby bol ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie, tým pádom dan na vstupe neplatí, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...

Tá vyšia cena pre zákazníka vôbec nemusí byť. Na príklade.
Nakupiš v čechách za 119€, 100 je cena tovaru 19 je DPH. Tvoj rabat je 30%

1. prípad, nie si platca dph, takze vyslednu cenu pocitas z celkovej ceny 119€
vysledna cena s 30% rabatom = 119*1,3= 154,7 €
2. si platca dph
vysledna cena s 30% rabat a 19% dph - vychádzaš samozrejme z ceny bez DPH.
100*1,3=130*1,19= 154,7

Iné by bolo, keby si v zahranici nakupovala u neplatci DPH, tam by sa to predrazilo.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

nákup sa robí u platcu, ale dodávateľ to fakturuje bez DPH, lebo je to vývoz do zahraničia, miesto dodania je SR.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
nákup sa robí u platcu, ale dodávateľ to fakturuje bez DPH, lebo je to vývoz do zahraničia, miesto dodania je SR.
no ale ak ty nebudes platca dph na sk, tak ti nemoze fakturovat bez DPH.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

no on asi bude fakturovať bez DPH ale ja budem znášať DPH tak, že budem platiť daňovému úradu 19 % z dovozu ... aj ked budem neplatca..

oprav ma ak sa mýlim ...

díky
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
no on asi bude fakturovať bez DPH ale ja budem znášať DPH tak, že budem platiť daňovému úradu 19 % z dovozu ... aj ked budem neplatca..

oprav ma ak sa mýlim ...

díky
no to sa mýliš, ak nie si platca, oni ti musia fakturovat s dph, teda v mojom priklade im budeš platit 119€. So slovenskym danovym uradom, kym nie si platca dph, ohladom dph nic nemas. Sme v unii.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

to som si aj ja myslela, a ked som písala na danové riaditeľstvo, odpísali mi toto:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Už tomu vôbec nechápem ((
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
to som si aj ja myslela, a ked som písala na danové riaditeľstvo, odpísali mi toto:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Už tomu vôbec nechápem ((

no to platí v prípade, že dovezieš za rok za viac ako 13941,45, po starom 420tisíc.

Jednoducho v tvojom prípade, ked sa jedná o tak vysoké dovozy ako si uvádzala, absolutne nie je dôvod uvažovať o tom, že nebudete platci DPH. Od začiatku.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Ďakujem, si zlatá, vieš, vôbec nemám skúsenosti s DPH, čo sa týka zahraničia, preto možno toľko otázok stále dokola :

Takže, ak tomu chápem:

1, ak by boli neplatcovia, tak pokiaľ by dosiahli dovoz za 13. 941,45 museli by zaplatiť DÚ na Slovensku 19 %, ktoré by si nemohli odpočítať.. ako mi to napísali aj z riaditeľstva

2, ked budú platcovia, tak sa urobí samozdanenie - efekt 0 ?
A z predaného tovaru samozrejme odvedú daň na výstupe

Ale chcela by som ešte vedieť ako to je s daňou u toho českého dodávateľa... keďže je to vývoz do krajiny EU, je to oslobodené u neho od dane, nie? V akom prípade by on musel vyfakturovať s daňou?? ešte tomuto nechápem... to by bolo vtedy, keby sme my nepresiahli dovoz za tých 13.941,45 €? a daň by musel znášať on??

Díky moc za trpezlivosť
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zuzanah3 Pozri príspevok
Ďakujem, si zlatá, vieš, vôbec nemám skúsenosti s DPH, čo sa týka zahraničia, preto možno toľko otázok stále dokola :

Takže, ak tomu chápem:

1, ak by boli neplatcovia, tak pokiaľ by dosiahli dovoz za 13. 941,45 museli by zaplatiť DÚ na Slovensku 19 %, ktoré by si nemohli odpočítať.. ako mi to napísali aj z riaditeľstva

2, ked budú platcovia, tak sa urobí samozdanenie - efekt 0 ?
A z predaného tovaru samozrejme odvedú daň na výstupe

Ale chcela by som ešte vedieť ako to je s daňou u toho českého dodávateľa... keďže je to vývoz do krajiny EU, je to oslobodené u neho od dane, nie? V akom prípade by on musel vyfakturovať s daňou?? ešte tomuto nechápem... to by bolo vtedy, keby sme my nepresiahli dovoz za tých 13.941,45 €? a daň by musel znášať on??

Díky moc za trpezlivosť
ked vy budete platcovia dph na slovensku, tak oni vam musia fakturovat bez dph. Uvadzajú to vo svojom výkaze dph. A do ŠR sa cez vás dostane na slovensku.

Ak vy nie ste platitelia dph na sk, oni musia fakturovat s DPH - dan zaplatíte vy a oni ju odvedú do českého ŠR.

Ale výraz že daň by musel znášať on je trochu divný - daň by ste mu zaplatili vy a putovala by do českého štátneho rozpočtu.
0 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

Díky, konečne tomu chápem, ale pokiaľ by bol dovoz vyšší ako tých 13.941,45, tak by ony fakturovali bez dane, nie?
0 0
Načítať ďalšie