Zavrieť

Porady

tehotenstvo

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Som učiteľka a som tehotná, termín pôrodu mám v septembri, na MD nastupujem v auguste.
Chcela by som vedieť:
- mám nárok na plnú dovolenku, alebo mi ju krátia z dôvodu nástupu na materskú?
- koľko dní do mesiaca mám nárok na lekárske vyšetrenia, započítavajú sa tam aj bežné gynekologické vyšetrenia a vyšetrenia vyžiadané gynekológom alebo tieto patria do inej kategórie?
- ak mám nárok na plnú dovolenku alebo si ju nestihnem vyčerpať (časovo alebo z dôvodu nástupu na rizikové tehotenstvo), prenáša sa mi dovolenka o 3 roky, keď prídem po materskej?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    kedze do konca roka budes na MD /na rodicovsku nastupis niekedy vo februari bud. roka, MD sa rata ako odpracovane dni kvoli naroku na dovolenku, teda vznikne ti narok na celorocnu dovolenku /pokial nebudes viac ako 100 dni PN napr. kvoli rizikovemu teh. - vtedy sa uz dovolenka krati/
    ak si ju nestihnes vycerpat pred nastupom, mozes si ju vycerpat bud po skonceni MD pred zaciatkom RD alebo po jej ukonceni /aj o 3 roky/.
    Ak oznamis zamestnavatelovi, ze si tehotna, vysetrenia suvisiace s tehotenstvom sa nepocitaju do 7 dni plateneho "paragrafu", v podstate nie su obmedzene.

    palica77 je offline (nepripojený) palica77

    palica77
    Keď iden na lekársku prehliadku, aku "ospravedlnenku" mám mať: dovolenku, náhradné voľno alebo mám jednoducho priniesť papier od doktora s razítkom?
    Ďakujem za odpoveď.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    karpis Pozri príspevok
    Priepustku od zamestnávateľa, ktorú ti potvrdí lekár
    A kedze je to na nevyhnutne potrebny cas, je dobre, ked ti tam potvrdi aj cas odchodu.

    palica77 je offline (nepripojený) palica77

    palica77
    a nevieš mi poradiť, kde to nájdem oficiálne na papieri? Myslím nejaký zákon, aktuálny, aby mi verili. (dovolenka a lekárske vyšetrenia),
    Ďakujem

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Pozri si v Zákonníku práce č. 311/2001 Z.z. § 109 Krátenie dovolenky a § 141 Dôležité osobné prekážky v práci odst.1 a odst. 2, písm. a) 3.

    Všetko je tam vysvetlené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.