Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku za rok 2009 ak ide zamestnankyňa na materskú dovolenku

Dobrý deň,
aj ja mám dotaz na tému nárok na dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku
.
Zamestnankyňa:
- od 1.1.2009 do 13.1.2009 bola práce neschopná
- od 14.1.2009 do 15.2.2009 odpracovala 23 dní
- od 16.2.2009 do 30.8.2009 je na materskej dovolenke
- od 31.8.2009 do 3 rokov veku dieťaťa bude na rodičovskej dovolenke.
Podľa Zákonníka práce som úsúdila nasledovné, len Vás prosím o posúdenie, či som to pochopila správne, lebo z iných colných úradov mi tvrdili niečo iné.
Zamestnankyni som vypočítala, nárok dovolenky na rok 2009 = 2 dni:
- podľa § 105 Dovolenka za odpracované dni -
zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku - to znamená, že zamestnankyňa odpracovala v tomto kalendárnom roku 23 dní (23 :21 = 1), takže som jej vypočítala nárok 25 : 12 = 2,08 x 1 = 2,08 po zaokrúhlení 2 dni!.
- podľa § 101 Dovolenka za kalendárny rok -
zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
Niektoré kolegyne z iných úradov mi tvrdili, že som jej mala dať dovolenku aj počas materskej dovolenky t.j. za celé mesiace marec až júl 25 : 12 = 2,08 x 5 = 10,4 po zaokrúhlení 10 dní + 2 dni za odpracované dni = celkom 12 dní.
Kto má teda pravdu ja, alebo kolegyne z iných úradov?
Naposledy upravil Karin5 : 17.04.09 at 10:23 Dôvod: zadanie dôležitosti
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Karin5 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    aj ja mám dotaz na tému nárok na dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku.
    Zamestnankyňa:
    - od 1.1.2009 do 13.1.2009 bola práce neschopná
    - od 14.1.2009 do 15.2.2009 odpracovala 23 dní
    - od 16.2.2009 do 30.8.2009 je na materskej dovolenke
    - od 31.8.2009 do 3 rokov veku dieťaťa bude na rodičovskej dovolenke.
    Podľa Zákonníka práce som úsúdila nasledovné, len Vás prosím o posúdenie, či som to pochopila správne, lebo z iných colných úradov mi tvrdili niečo iné.
    Zamestnankyni som vypočítala, nárok dovolenky na rok 2009 = 2 dni:
    - podľa § 105 Dovolenka za odpracované dni - zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku - to znamená, že zamestnankyňa odpracovala v tomto kalendárnom roku 23 dní (23 :21 = 1), takže som jej vypočítala nárok 25 : 12 = 2,08 x 1 = 2,08 po zaokrúhlení 2 dni!.
    - podľa § 101 Dovolenka za kalendárny rok - zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
    Niektoré kolegyne z iných úradov mi tvrdili, že som jej mala dať dovolenku aj počas materskej dovolenky t.j. za celé mesiace marec až júl 25 : 12 = 2,08 x 5 = 10,4 po zaokrúhlení 10 dní + 2 dni za odpracované dni = celkom 12 dní.
    Kto má teda pravdu ja, alebo kolegyne z iných úradov?
    Vaša kolegyňa neodpracuje vrátane materskej dovolenky v roku 2009 celkovo 99 dní+9 dní PN=108 dní. Čiže dovolenka jej bude krátená o 1/12 - za prvých 100 zameškaných pracovných dní.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Karin5 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    aj ja mám dotaz na tému nárok na dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku.
    Zamestnankyňa:
    - od 1.1.2009 do 13.1.2009 bola práce neschopná
    - od 14.1.2009 do 15.2.2009 odpracovala 23 dní
    - od 16.2.2009 do 30.8.2009 je na materskej dovolenke
    - od 31.8.2009 do 3 rokov veku dieťaťa bude na rodičovskej dovolenke.
    Podľa Zákonníka práce som úsúdila nasledovné, len Vás prosím o posúdenie, či som to pochopila správne, lebo z iných colných úradov mi tvrdili niečo iné.
    Zamestnankyni som vypočítala, nárok dovolenky na rok 2009 = 2 dni:
    - podľa § 105 Dovolenka za odpracované dni - zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku - to znamená, že zamestnankyňa odpracovala v tomto kalendárnom roku 23 dní (23 :21 = 1), takže som jej vypočítala nárok 25 : 12 = 2,08 x 1 = 2,08 po zaokrúhlení 2 dni!.
    - podľa § 101 Dovolenka za kalendárny rok - zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
    Niektoré kolegyne z iných úradov mi tvrdili, že som jej mala dať dovolenku aj počas materskej dovolenky t.j. za celé mesiace marec až júl 25 : 12 = 2,08 x 5 = 10,4 po zaokrúhlení 10 dní + 2 dni za odpracované dni = celkom 12 dní.
    Kto má teda pravdu ja, alebo kolegyne z iných úradov?
    Doba materskej dov. sa posudzuje za výkon práce, a za toto obdobie vzniká nárok na dovolenku, ako keby pracovala. Na dovolenku nie je nárok pri RD.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Karin5 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    aj ja mám dotaz na tému nárok na dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku.
    Zamestnankyňa:
    - od 1.1.2009 do 13.1.2009 bola práce neschopná
    - od 14.1.2009 do 15.2.2009 odpracovala 23 dní
    - od 16.2.2009 do 30.8.2009 je na materskej dovolenke
    - od 31.8.2009 do 3 rokov veku dieťaťa bude na rodičovskej dovolenke.
    Podľa Zákonníka práce som úsúdila nasledovné, len Vás prosím o posúdenie, či som to pochopila správne, lebo z iných colných úradov mi tvrdili niečo iné.
    Zamestnankyni som vypočítala, nárok dovolenky na rok 2009 = 2 dni:
    - podľa § 105 Dovolenka za odpracované dni - zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku - to znamená, že zamestnankyňa odpracovala v tomto kalendárnom roku 23 dní (23 :21 = 1), takže som jej vypočítala nárok 25 : 12 = 2,08 x 1 = 2,08 po zaokrúhlení 2 dni!.
    - podľa § 101 Dovolenka za kalendárny rok - zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
    Niektoré kolegyne z iných úradov mi tvrdili, že som jej mala dať dovolenku aj počas materskej dovolenky áno má na nu nárok. Aj dni čerpania MD sa považujú za dni odpracované=výkon práce, vid Zákonník práce § 144 ods.4, presne tak isto ako napr. čerpanie dovolenky alebo neodpracovaný sviatok pripadajúci na prac.den, ktorý by inak odpracovala. t.j. za celé mesiace marec až júl 25 : 12 = 2,08 x 5 = 10,4 po zaokrúhlení 10 dní + 2 dni za odpracované dni = celkom 12 dní. takto sa nárok na dovolenku ráta len v prípade, že prac.pomer "netrval celý kalendárny rok" (vtedy sa ráta pomerná časť dovolenky za každy CELý mesiac TRVANIA PP, t.j. nie odpracované!!!) a nie v prípade, ak prac.pomer trval celý rok a je odpracovaných aspon 60dní. v takom prípade sa rátajú dni neodpracované a celoročná dovolenka/prípadne pomerná časť dovolenky za kal.rok (ak PP netrval celý kalend.rok) sa kráti podla § 109 Zákonník práce
    Kto má teda pravdu ja, alebo kolegyne z iných úradov?
    mne to vychádza, ža má nárok na dovolenku za r.2009 v plnej výške t.j. 25dní

    lebo má/bude mať neodpracovaných:
    - v období PN 1.-13.1.09= 9dní
    - v odbodí RD 31.8.-31.12.09 (aug. 1den + sept. 22dní + IV.Q 66dní)= 89dní
    t.j. spolu NEODPRACOVANYCH 98dní, čo je menej ako 100, takže sa jej celoročná dovolenka nekráti

    pre kontrolu: odpracovaných má
    jan.13dní
    febr. 20
    marec 22
    II.Q 65
    júl+aug. 43dní
    spolu ODPRACOVANYCH 163dní

    spolu neodpr.+odprac. 98+163 = 261, takže sedí

    lebo v r.2009 bolo dní bez sobôt a nediel 261, vid:
    http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
    Naposledy upravil brčko : 17.04.09 at 12:08

    Nárok na dovolenku za rok 2009 ak ide zamestnankyňa na materskú dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.