Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo a daňové výdavky

Dobry den,
mam zopar nejasnosti ohladom uctovania a uplatnenia si daňových výdavkov. Môžete mi prosím niekto poradiť?
1. Môže si dať SZČO životné poistenie do nákladov? Ak áno, v akej výške a v ktorej kategórii ho ma účtovať?
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
3. Môže si dať SZČO do nákladov benzín, ak používa svoje súkromné vozidlo ? Ak áno, dá si do nákladov len benzín, alebo aj prejdené kilometre? Musí dokázať, ze na danej pracovnej ceste bol a ako? Musí vyplniť výpis o výdavkoch na pracovnú cestu, alebo stačí len vystaviť výdavkový pokladničný doklad na benzín?
4. Môže si dať SZČO do nákladov dôchodkové poistenie ? Ak áno ako, v akej výške a v ktorej kategórii ho má účtovať?
5. Má byť daň z prijmu zahrnutá v účtovníctve? Ak, áno ako?
6. Využitie financií na osobnú potrebu je možné úštovať v JÚ ako osobnú potrebu ? Ovplyvní to nejako hospodársky výsledok ? Keď mi niekto poslal na účet 80 000 Sk,mám to účtovať ako osobnú potrebu, alebo ako pôžičku - v tom prípade musím vydokladovať každý výdaj z danej sumy?
7. Je potreba bloky, ktoré sú dôkazom vynaloženia nákladov k pokladničným dokladom osobitne číslovať? Ak áno, kde, keď daný blok by nemal byť poškodený?

Veľmi pekne ďakujem

Petra
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Fair Jobs
Dobry den,
mam zopar nejasnosti ohladom uctovania a uplatnenia si daňových výdavkov. Môžete mi prosím niekto poradiť?
1. Môže si dať SZČO životné poistenie do nákladov? Ak áno, v akej výške a v ktorej kategórii ho ma účtovať?

Veľmi pekne ďakujem

Petra
1. Nie. Tento typ poistenia sa považuje podľa § 2 písm.u Zákona o dani z príjmov za účelové sporenie a podľa § 11 ods.1d a §11 ods.5 je nezdaniteľnou časťou základu dane.
Ešte dopĺňam : pozri si príslušné §§, nájdeš tam aj odpoveď na otázku č.4.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Fair Jobs
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
Určite nemôže.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

???
3. Môže si dať SZČO do nákladov benzín, ak používa svoje súkromné vozidlo ? Ak áno, dá si do nákladov len benzín, alebo aj prejdené kilometre? Musí dokázať, ze na danej pracovnej ceste bol a ako? Musí vyplniť výpis o výdavkoch na pracovnú cestu, alebo stačí len vystaviť výdavkový pokladničný doklad na benzín?
ODPOVEĎ
Ak používa SZČO na pracovné cesty vlastné osobné motorové vozidlo musí mať zaplatenú na toto auto daň z motorového vozidla. Na základe § 19 ods.2e Zákona o dani z príjmov uplatní do výdavkov náhradu za spotrebované PHL a sadzbu základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu( Zákon o cestovných náhradách). Teda musíš viesť evidenciu jázd.

Len poznámočka: toto všetko je tu tisíc krát rozoberané, len sa treba troška pokutať v Porade. A tie §§ ti tam píšem preto, aby si si to prečítala v príslušnom predpise čierne na bielom a aspoň sa dozvieš čo všetko má dopad na podnikanie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

???
5. Má byť daň z prijmu zahrnutá v účtovníctve? Ak, áno ako?
ODPOVEĎ
Áno, lebo jednoduché účto je o pohybe peňazí a zaplatenie dane z príjmu je pohyb (zvyčajne sa platí z účtu, občas šekom- teda v hotovosti). Je to však výdavok neovplyvňujúci základ dane.
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Ľuba
Výdavky na stravovanie možno teda od 1.11.2004 u daňovníka s príjmami zo čivnosti a s prijímami z inej samostatne zárobkovej činnosti uplatniť ako daňové, ak boli vynaložené daňovníkom v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva..

Tak potom ako mam chápať toto, keď pišete, že nemôže. Dokonca veľa ĺudí si dáva dané náklady do režijných nákladov.
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

dobre, takze dochodkove a zivotne sa nedava do nakladov. Co teraz ak som to za minuly rok dala do nakladov? A inak, kedze sa nedava do nakladov, tak sa potom odpisuje na danovom --- znizte si zaklad dane o platby zivotneho poistenie. A tkatiez dochodkove je platba do fondov, takze su to naklady.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
?
ODPOVEĎ
Tak ako si položila otázku - odpoveď je NIE. Nárok na stravné má v takom istom rozsahu ako zamestnanec na pracovnej ceste - podľa osobitného predpisu- čiže zase sme pri Zákone o cestovných náhradách. Nefunguje to tak, že si zaplatíš obed za 200 a dáš to do nákladov. Nadviažem na náhradu PHL. Ak budeš mať v knihe jázd , že si bola na pracovnej ceste napr. v Košiciach a bola si tam 6 hodín, máš nárok na stravné 80 Sk.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Fair Jobs
dobre, takze dochodkove a zivotne sa nedava do nakladov. Co teraz ak som to za minuly rok dala do nakladov? A inak, kedze sa nedava do nakladov, tak sa potom odpisuje na danovom --- znizte si zaklad dane o platby zivotneho poistenie. A tkatiez dochodkove je platba do fondov, takze su to naklady.
DDP v roku 2004 sa u FO účtovalo do nákladov. O životnom v roku 2004 sa v súvislosti s účtom a daňami iba snívalo.
V roku 2005 môžeš ako nezdaniteľnú časť uplatniť v úhrne z DDP a účelového sporenia 12000 Sk pri splnení určitých podmienok.
Dúfam, že sa bavíme o doplnkovom dôchodkovom sporení(poistení) a nie o klasickom dôchodkovom poistení, ktoré je súčasťou sociálneho poistenia.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ad. 6: Určite je lepšie ak Ti osobné príjmy nejdú na podnikateľský účet. Preto si podnikateľ tvorí účet aby tam dával príjmy a výdaje na podnikanie.

Ad.7: Čo sa týka pokladničných paragónov z ERP tak ja to robím tak, že ku každému výdavku dokladám VPD a k príjmu PPD a tie sú očíslované narastajúcim spôsobom od č. 1 podľa dátumov. Hovorí o tom Zákon o účtovníctve. Neviem čo si vysvetľuješ, že v jednom bloku majú byť nevytrhané, neviem ako... PPD a VPD môžeš pripnúť spínacím strojčekom k paragónu na jeden spoločný šmirák al. kanc. papier a po zúčtovaní do peňažného denníka založiť do šanóna.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Fair Jobs
Ľuba
Výdavky na stravovanie možno teda od 1.11.2004 u daňovníka s príjmami zo čivnosti a s prijímami z inej samostatne zárobkovej činnosti uplatniť ako daňové, ak boli vynaložené daňovníkom v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva..

Tak potom ako mam chápať toto, keď pišete, že nemôže. Dokonca veľa ĺudí si dáva dané náklady do režijných nákladov.
Tak ako písala Johanka vyššie. Tvoja otázka vyznela ako zaplatenie obedu aj pre partnerov.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Obchodné rokovania pri obede sa síce dávajú do nákladov ale na konci roku to ide do pripočitateľných položiek-je to hradené z čistého zisku.
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Jara
Ako v jednom bloku nevytrhane ...? Asi sme sa nepochopili. Vediet uctovnictvo v softveri, cize si tlacim pokladnicne doklady. Moja otazka bola ci pokladnicne bloky ziskane pri nakupe u niekoho musim cislovat? Ja to robim tak, ze vytlacim pokladnicny doklad a na ten nalepim pokladnicny blok - mnou neocislovany. Ocislovany je len pokladnicky doklad. Nepouzivam paragon, tak ani nic netrham. O tom tu nebola ani rec.

Viem taktiez naco sluzi podnikatelsky ucet, no nemozem za to, ze niekto mi omylom zaslal peniaze na firemny namiesto sukromneho. Nepotrebujem poucenie, na co je firemny ucet. To viem. Potrebujem len odpoved na otazku, ci to mozem zauctovat ako osobnu potrebu? A inak kopec ludi si rusi osobne ucty a pouziva len firemne..
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Keď Ti niekto pošle peniaze na firemný účet, môžeš to zaúčtovať ako vklad ponikateľa. Ale pri kontrolách je toto vždy problém. Ak máš vkladový lístok z banky, kde ty si vkladateľ, tak je to o.k.Ale keď je vkladateľ niekto iný, treba zdokladovať, že to nie je tvoj zdaniteľný príjem, napr. zmluvou o pôžičke.

Petra, my Ti chceme pomôcť, nie poučovať ťa. Niektoré odpovede sa nedajú napísať jednoslovne. Ja ti môžem odpovedať ano/nie a nič z toho nebudeš mať, keď nepochopíš súvislosti.
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Fair Jobs
Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?
Niekedy sa mi zdá , že sa stále obieha okolo problému , nenapíše sa pravdivo otázka a je z toho trošku potom guláš a určité veci samotnou debatou vyjdu na povrch . Mám taký pocit , že je to presne prípad " Švajčiarsko " . Sorry ale já to chápem tak .
Naposledy upravil Zita5 : 14.07.05 at 11:17
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nemusíš. Vklady podnikateľa nie sú účelovo viazané. Ak by to bola úročená pôžička, tam by som ich použila na firemné výdavky, aby som mohla dať do nákladov úrok. Ale vklad podnikateľa môžeš kľudne za hodinu vybrať, zaúčtovať ako prevod pre osobnú potrebu a použiť načo chceš.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Fair Jobs
Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?
Neviem či Tvoja konfrontačná odpoveď patrí mne, ale ak áno, tak mi je ľúto, že si mýliš poraďákov s nejakými ľuďmi ktorí jeden druhého ponižujú. O tom tá PORADA nieje. Si nová tak si myslím, že sa ešte učíš a len to Ťa ospravedlňuje.

Na diaľku naozaj človek nevie, či si vedela, že podnikateľský účet je na podnikanie, pretože Tvojich pár otázok svedčí o tom, že sa len učíš a ešte len naberáš skúsenosti.

No a môžeš dať " osobný príjem "ale nieje dobre ak sa z toho stáva pravidlo. Radím Ti z osobnej skúsenosti a to mám za sebou "len" 27 rokov praxe z účtovníctva tak aj dosť kontról z DÚ...
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Zita5
Niekedy sa mi zdá , že sa stále obieha okolo problému , nenapíše sa pravdivo otázka a je z toho trošku potom guláš a určité veci samotnou debatou vyjdu na povrch . Mám taký pocit , že je to presne prípad " Švajčiarsko " . Sorry ale já to chápem tak .
Prepacte Zita5, ale uz na zaciatku som uviedla, ze suma bola poslana na ucet. Podla mna je uplne jedno aj keby bola poslana napr z Kuby. Myslim, ze vela ludi tu veci az prilis nekonkretizuje, pretoze musia zachovat iste sukromne, ci uz obchodne tajomstvo. Nechapem teraz vlastne, co meni na situacii, ze dana suma bola zaslana zo Svajciarska.
Hmm????
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Fair Jobs
Prepacte Zita5, ale uz na zaciatku som uviedla, ze suma bola poslana na ucet. Podla mna je uplne jedno aj keby bola poslana napr z Kuby. Myslim, ze vela ludi tu veci az prilis nekonkretizuje, pretoze musia zachovat iste sukromne, ci uz obchodne tajomstvo. Nechapem teraz vlastne, co meni na situacii, ze dana suma bola zaslana zo Svajciarska.
Hmm????
Peťka , je to jedno , môže byť poslaná aj z Ameriky , ale už tým , že je zaslaná súkromná platba , alebo nebodaj omylná platba na podnikateľský účet , tak tento pohyb sa stáva podozrivý daňovej kontrole .
Skutočne ver tomu , že Ti nikto nechce radiť zle , a len Ty alebo dotyčný komu robíš účto sa musí obhájiť a preukázať , že skutočne to bola súkromná platba .

Takže kľudne môžeš účtovať o vklade a osobnej spotrebe . Osobnú spotrebu nikomu nepreukazuješ .
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Jara
Neviem či Tvoja konfrontačná odpoveď patrí mne, ale ak áno, tak mi je ľúto, že si mýliš poraďákov s nejakými ľuďmi ktorí jeden druhého ponižujú. O tom tá PORADA nieje. Si nová tak si myslím, že sa ešte učíš a len to Ťa ospravedlňuje.

Na diaľku naozaj človek nevie, či si vedela, že podnikateľský účet je na podnikanie, pretože Tvojich pár otázok svedčí o tom, že sa len učíš a ešte len naberáš skúsenosti.

No a môžeš dať " osobný príjem "ale nieje dobre ak sa z toho stáva pravidlo. Radím Ti z osobnej skúsenosti a to mám za sebou "len" 27 rokov praxe z účtovníctva tak aj dosť kontról z DÚ...
Pozrite sa Jara, to som o poradakoch nikdy nepovedala a ani si to nemyslim. Pokial si to mysli niekto iny, tak je mi luto, ze sa skryva za druhymi. Vzdy poviem to, co si myslim a skutocne keby som mala taky nazor, tak na tuto stranku ani nechodim, nezapajam sa do veci, o ktorych sa tu bavi a takisto od nikoho tu neziadam radu. Naopak si myslim, ze tato stranka je najlepsie, co sa mohlo vymysliet, ze je tu vela skusenych a vzdelanych ludi.Mozno nemam tak vela skusenosti ako Vy, ale to nikoho neopravnuje sa ku mne spravat ako by som bola vcerajsia. Prepacte, ale z Vasej odpovedi o ucte som to tak posudila. Kazdy sa ucime cely zivot a tak taktiez neberiem poznamku, ze som nova a ze sa este len ucim. Nemam zaujem tu preberat kto je ako stary a kto ma ake skusenosti, ale uz len moja 13 rocna neter vie rozdiel medzi sukromnym a firemnym uctom.
0 0
Načítať ďalšie