Zavrieť

Porady

Služba do zahraničia od neplatcu DPH

Som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem davat fakturu do EU bezproblemov?
Zahranicny odberatel nemusi platit zato DPH v svojej krajine?

(Zatial som nasiel na Porade otazky len pre platcu DPH.)
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Čo máš na mysli "dávať faktúru do EU" ?. Buď vykonávaš svoju činnosť na území SR (keby si bol platiteľ, tak by si platil DPH v SR ) a niekto z EU je tvojím odberateľom - tam by nemal byť problém. Alebo vykonávaš činnosť, ktorá nie je predmetom dane v SR ale naopak je predmetom dane v inom štáte EU, tak si pre daný štát zahraničná osoba a vtedy ti hrozí reálna hrozba, že sa u nich musíš zaregistrovať (závisí to od ich zákona).
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

cyberich
Som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem davat fakturu do EU bezproblemov?
Zahranicny odberatel nemusi platit zato DPH v svojej krajine?

(Zatial som nasiel na Porade otazky len pre platcu DPH.)
Napíš konkrétne či predávaš tovar, poskytuješ službu, ....
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

Johanka
Napíš konkrétne či predávaš tovar, poskytuješ službu, ....
Poskytujem sluzby (tvorba webstraniek, webhosting), a za tie vystavujem faktury pre zahranicnych odoberatelov. Poskytujem ich asi tam, neviem. Tu tu stranku urobim... oni ju pouzivaju tam, chodim tam aj na pracovne cesty, server si platim a je v Madarsku.

V pripade ze by som bol platca DPH tak musim zistit len EU danove cislo odoberatela, to dam na fakturu a vystavim mu ju bez DPH. A on si potom zaplati zato DPH v jeho krajine. To je ok. Lenze co je v tom pripade ked nie som platca DPH?
Naposledy upravil cyberich : 16.07.05 at 19:10
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 7 - ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, je miesto, kde má táto osoba sídlo, ale bydlisko.
Tvoja služba je § 15 odst. 8 písm. i

tzn., že urobiš tzv. prenos daňovej povinnosti na odberateľa /nezáleží či si , alebo nie si platiteľ DPH/

DPH odvedie do štátneho rozpočtu vo svojej krajine odberateľ, musí sa riadiť ich zákon o DPH, ale väčšinou je to takto:
Ak je platiteľ DPH - tak samozdaní, tzn. že výsledný efekt je 0
Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná
Naposledy upravil Muška : 16.07.05 at 20:48
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Súhlas s Muškou.
Len toľko. U teba podľa mňa ide o § 15 ods.7 preto, lebo robíš služby podľa §15 ods. 8 písm. i) elektronicky dodávané služby (Myslím, potvrďte to niekto).

Zaujímalo by ma ako je to, keď dodá tieto služby neplatcovi a sám je neplatca.
V § 15 nie je nič o podmienke, že druhá strana musí mať ICDPH (ako pri dodávke tovaru podľa §43), takže aj keď dodá neplatcovi , miestom dodania služby je členský štát odberateľa. (Alebo to tam nevidím ... )
LENŽE!!! Toto sa mi nezdá:

Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná

Kde je v našom zákone, že ak neplatiteľ nadobudne službu z EU s miestom plnenia v tuzemsku (SR), tak z nej odvedie DPH? Nám totiž tesne po vstupe hrozilo že sa budeme musieť registrovať v ČR práve preto, že sme takéto služby dodávali neplatcovi. Našťastie sa medzitým zaregistroval. Preto by ma naozaj zaujímalo, či nás len zbytočne nestrašili.
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

Ano, pre mna plati § 15 ods.7, lebo v ods.12 definuju tvorbu webstranok a hostovanie ako elektronicky dodavane sluzby.

Otazka je uz len to, ako vystavim fakturu, a kedy potrebujem ICDPH odberatela?

Pravdepodobne su 4 verzie:

1. Nie som platca DPH:

1.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu bez DPH
1.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH

2. Som platca DPH

2.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu s DPH
2.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

STÁLE NEVIEM, ČI PRI VARIANTE 2A SA NEMUSÍŠ REGISTROVAŤ V MAĎARSKU !!!
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

porfin
Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH
A vtom pripade ked nie som platca DPH, na fakture musim uviest ICDPH madarskeho odberatela?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

porfin
Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH
Ani v jednom prípade - viď 1a alebo 1b predsa nevystavuje FA s DPH.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Faktúru bezvystavuješ bez DPH, pretože Ty nie si registrovaný na daň. úrade a maďarskému odberateľovi musíš uviesť jeho IČ DPH (HU....), pretože je to jeho povinný údaj, nakoľko on je registrovaný pre DPH v svojom štáte v Maďarsku.
Slovenskému odberateľovi, ktorý je registrovaný pre DPH u nás, tiež uvádzaš jeho IČ DPH, pretože je to zo zákona pre neho povinné.
Ty si uvádzaš svoju adresu, IČO a DIČ.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

JanaSys
Súhlas s Muškou.
Len toľko. U teba podľa mňa ide o § 15 ods.7 preto, lebo robíš služby podľa §15 ods. 8 písm. i) elektronicky dodávané služby (Myslím, potvrďte to niekto).

Zaujímalo by ma ako je to, keď dodá tieto služby neplatcovi a sám je neplatca.
V § 15 nie je nič o podmienke, že druhá strana musí mať ICDPH (ako pri dodávke tovaru podľa §43), takže aj keď dodá neplatcovi , miestom dodania služby je členský štát odberateľa. (Alebo to tam nevidím ... )
LENŽE!!! Toto sa mi nezdá:

Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná

Kde je v našom zákone, že ak neplatiteľ nadobudne službu z EU s miestom plnenia v tuzemsku (SR), tak z nej odvedie DPH? Nám totiž tesne po vstupe hrozilo že sa budeme musieť registrovať v ČR práve preto, že sme takéto služby dodávali neplatcovi. Našťastie sa medzitým zaregistroval. Preto by ma naozaj zaujímalo, či nás len zbytočne nestrašili.
Janka, § 15 hovorí o odberateľovi - podnikateľovi,
tzn., že robíš prenos daňovej povinnosti na odberateľa , a odberateľ sa musí vysporiadať s ich zákonom o DPH, tak ako som písala vyššie

Ak by urobili službu pre občana, vtedy sa musí dodávateľ zaregistrovať za platiteľa DPH v druhej krajine EU, vystaviť faktúru s DPH tejto krajiny a odviesť DPH do rozpočtu uvedenej krajiny. /a je jedno, či je alebo nie je u nás platiteľ DPH/

Opravte ma ak sa mýlim
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

No veď práve v tomto mám chaos. Ako nás školili - základným princípom DPH v EU je, že niekto tú daň odviesť musí.
Slovák ju v SR neodvedie (§15). Jasné.

A potom sa musí riadiť podľa zákona o DPH príslušnej krajiny - platca DPH je jasný, vždy sa daň preklopí.
Ak majú uvedené, že ju dodaní neplatca ( ako napr. u nás :
§ 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
tak dodaňuje každá zdaniteľná osoba - teda podnikateľ.

Ale nikde v českom zákone som takéto niečo nenašla:
§ 24 Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnosti přiznat daň při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle § 15 osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou je plátce povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění

V českom zákone sa hovorí o platcoch, nie o zdaniteľnej osobe.
platcom je:
s) plátcem osoba povinná k dani, která byla registrovaná k dani v tuzemsku podle § 95,
Okrem toho ešte majú osoby identifikované k dani, § 96.

Naozaj by som si toto ujasnila, pretože po vstupe do EU sme mali podľa §15 dodávateľ neplatcovi (podnikateľovi) a daňový poradca tvrdil, že sa kvôli tomu musíme registrovať v ČR.

Ešte som si na niečo spomenula zo školenia:
Ak poskytuješ služby, ktoré sú predmetom dane v inom členskom štáte a nemáš na koho preklopiť daň, tak tú daň musíš v tom členskom štáte odviesť sám a teda sa tam registrovať. Pre daný štát si zahraničná osoba, ktorá poskytuje plnenia, ktoré sú predmetom dane v ich štáte. (Pozor, ale každý štát môže mať ale iné podmienky pre zaregistrovanie).
Naposledy upravil JanaSys : 18.07.05 at 13:57
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

JanaSys
Ešte pár ukážok z českého zákona:

§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby ve zvláštních případech
7) Při poskytnutí služby podle odstavce 6 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, které nemají která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci, který má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo osobě povinné k dani podle § 6 odst. 1 anebo osobě identifikované k dani je místem plnění tuzemsko.

§ 15 Poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle § 10 odst. 7 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci nebo osobě identifikované k dani, jsou tyto osoby povinny daň přiznat a zaplatit podle § 108, pokud je místo plnění v tuzemsku a nejedná se o poskytnutí služby, která je osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51.
Janka myslím, že "jsou tyto osoby povinny" patrí k predchádzajúcim slovám "plátci nebo osobe identifikované k dani" , tzn. že osoby pre ktoré to bolo vykonané.

Nepoznám český zákon o DPH, ale je dosť možné, že u nich podnikateľ - neplatiteľ DPH - nemusí takto prijatú službu zdaniť.

V každom prípade my vystavujeme faktúru podľa § 73 s odvolávkou na § 15 a zaujímame sa iba či je to zdaniteľná osoba.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.
Cyberich vystaví faktúru pre maďarského odberateľa a tým to pre neho končí. On sa neriadi zákonom o DPH, nakoľko nemá registráciu. Pre neplatiteľa je zo zákona povinnosť sledovať iba obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil., ak ho prekročí, tak sa musí zaregistrovať, ak by dovážal tovar, tak sledovať hodnotu 420 tis., ak ju prekročí, tak zaplatiť daň alebo sa predtým zaregistrovať, aby si ju mohol uplatniť a ak dovezie nové auto zaplatiť daň.
Neplatiteľ je zdaniteľná osoba v prípadoch, ktoré som uviedla.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Zuzka
Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.
A vieš prečo? Lebo je tu rozbehnutých niekoľko ďalších tém s týmto problémom, tak sa to ľahko stane.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=84309
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11121

Mimochodom, nepýta sa na niekde na začiatku?
Pravdepodobne su 4 verzie:

1. Nie som platca DPH:

1.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu bez DPH
1.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH

2. Som platca DPH

2.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu s DPH
2.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH


My len rozoberáme tú možnosť 2a platca neplatcovi.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Muška
Janka myslím, že "jsou tyto osoby povinny" patrí k predchádzajúcim slovám "plátci nebo osobe identifikované k dani" , tzn. že osoby pre ktoré to bolo vykonané.
Tak, teraz len zistiť, čo sú osoby identifikované k dani podľa českého zákona. Prosím ŤA, ako pochopíš toto: (§10 ods.7 - to sú tie služby z EU). Zmiatlo ma uskutočňuje plnenia oslobodené od dane bez nároku na odpočet.
Povinná osoba k dani je asi to isté ako naša zdaniteľná osoba. Tak mi prosím ešte vysvetli, to z predchádzajúcej vety a dám Ti za pravdu.

(2) Osobou identifikovanou k dani je osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, pokud jsou jí poskytovány služby podle § 10 odst. 7 osobou registrovanou k dani v jiném členském státu nebo zahraniční osobou povinnou k dani.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Muška, ešte jednu veľkúúúúúúúú prosbu.
Môžeš sa pozrieť na téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9744&page=2&pp=10
na svoj príspevok 15 a povedať mi, prečo tam je to inak? Kľudne odpovedz v tej téme.

A pozri sa aj na 16, možno mi poradíš. Nikto sa neozval. Díky moc.
Jana
PS. Už mi chýba naozaj málo, aby si ma presvedčila, tak potom popravujem svoje príspevky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzka
Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.
Cyberich vystaví faktúru pre maďarského odberateľa a tým to pre neho končí. On sa neriadi zákonom o DPH, nakoľko nemá registráciu. Pre neplatiteľa je zo zákona povinnosť sledovať iba obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil., ak ho prekročí, tak sa musí zaregistrovať, ak by dovážal tovar, tak sledovať hodnotu 420 tis., ak ju prekročí, tak zaplatiť daň alebo sa predtým zaregistrovať, aby si ju mohol uplatniť a ak dovezie nové auto zaplatiť daň.
Neplatiteľ je zdaniteľná osoba v prípadoch, ktoré som uviedla.
Zuzka, pri službách je to podľa mňa inak ako pri tovare?
Aj keď si neni registrovaná v SR ako platiteľ DPH, akonáhle robíš službu pre EÚ už sa musíš zaujímať o to - čo s DPH. Dokonca aj na faktúru musíš písať :
Miesto dodanie : napr. ČR
Prenos daňovej povinnosti.
Môžu nastať rôzne situácie /podľa druhu služby/, ale napr.
Ak by si robila kultúrnu službu pre občana v EÚ /napr. ČR/, musíš sa zaregistrovať za platiteľa DPH v ČR, vystaviť faktúru s ich DPH, a uvedenú DPH odviesť do ich ŠR. Uvedená situácia Ti nezakladá povinnosť prihlasiť sa za platiteľa DPH doma v SR.
Naposledy upravil Muška : 19.07.05 at 14:51
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

A vraj zato sme stupili do EU lebo bude vsetko jednoduchsie, no mozno, ale ze je jednoduche to sa neda povedat ;-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať