Zavrieť

Porady

DPH - miesto dodania služieb - Praha

Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
Naposledy upravil Mata1 : 19.07.05 at 10:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Socha je offline (nepripojený) Socha

    Socha
    My tiež robíme čosi podobné. Dodávame kovové konštrukcie aj s montážou a montáž v zahraničí (väčšinou EU) nám robí slovenská firma. Fakturujú nám to bez DPH. Minulý rok mala tá firma za november daňovú kontrolu a mali tam aj jednu takúto faktúru. Daňováci sa dlho trápili a skúmali, či je to v poriadku alebo nie. Ide o to, že tie práce musia byť vykonávané na nehnuteľnosti, resp. dodávka musí byť pevou súčasťou nehnuteľnosti v zahraničí. Nám robia reklamné konštrukcie k budovám a tieto sú pevnou súčasťou daných nehnuteľností, takže to tej firme uznali, že je to v poriadku.
    Zhrnutie: pokiaľ ide o služby, ktoré sú pevnou súčasťou nehnuteľností, resp. sa jej týkajú, tak bez DPH.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Mata1
    Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
    Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
    Mala by si upresniť, či tá slovenská firma pre ktorú pracujete je registrovaná pre daň v SR alebo aj v ČR. Pod akým IČ DPH si objednala elektroinštlačné práce. Myslím si, že aj to je dôležité.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Mata1
    Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
    Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
    MIESTO DODANIA JE SR, len ak by objednávateľom bols firma z ČR !
    Takže fa musí byť s DPH. Tvoj slovenský odberateľ si DPH odpočíta a fakturovať bude do ČR bez DPH. Teda predpokladám, že konečným odberateľom je firma z Česka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Daňovaci sa pomýlili v prospech firmy, fajn, niekedy sa to stáva. Gratulujem.



    Socha
    My tiež robíme čosi podobné. Dodávame kovové konštrukcie aj s montážou a montáž v zahraničí (väčšinou EU) nám robí slovenská firma. Fakturujú nám to bez DPH. Minulý rok mala tá firma za november daňovú kontrolu a mali tam aj jednu takúto faktúru. Daňováci sa dlho trápili a skúmali, či je to v poriadku alebo nie. Ide o to, že tie práce musia byť vykonávané na nehnuteľnosti, resp. dodávka musí byť pevou súčasťou nehnuteľnosti v zahraničí. Nám robia reklamné konštrukcie k budovám a tieto sú pevnou súčasťou daných nehnuteľností, takže to tej firme uznali, že je to v poriadku.
    Zhrnutie: pokiaľ ide o služby, ktoré sú pevnou súčasťou nehnuteľností, resp. sa jej týkajú, tak bez DPH.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Lida
    MIESTO DODANIA JE SR, len ak by objednávateľom bols firma z ČR !
    Takže fa musí byť s DPH. Tvoj slovenský odberateľ si DPH odpočíta a fakturovať bude do ČR bez DPH. Teda predpokladám, že konečným odberateľom je firma z Česka.
    Pozor, slov.firma vykonáva práce pre inú slov. firmu ale v Čechách. Tam nie je český odberateľ. (aspoň tak som rozumela otázke)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    (2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť
    vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov
    a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
    správne Liba2, ospravedlňujem sa. Ja som automaticky myslela na §15 ods.7,8

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Mata1
    Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
    Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
    Miesto dodania služby podľa § 15 ods. 2 - je ČR
    DPH z dodanej služby musí byť odvedená do českého ŠR.
    V danom prípade je slovenský subjekt - zhotoviteľ, povinný sa v ČR registrovať ako platiteľ DPH a odviesť príslušnú DPH platnú v ČR - faktúru pre slovenskú firmu vystaví s českou DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž .... babo, raď! presne tak som si to myslela, ale potom som akceptovala fa bez DPH, teraz Muška znova hlási opak. Vie to neikto stopercentne?

    KatkaZ je offline (nepripojený) KatkaZ

    KatkaZ
    Mata1-mám podobný problém ako vy ohľadom DPH.Som platiteľ DPH.Vykonávam zváračské práce preslovenskú firmu /platiteľa DPH/, ale miestom dodanie je Nemecko.Sú to práce na stavbe.Ako ste nakoniec vystavili faktúru?Pomôžte prosím.

    misa je offline (nepripojený) misa

    misa
    Tak k tomuto som dostala konkrétnu a jednoznačnú odpoveď z daňového riaditeľstva v BB. Pokiaľ fakturuje slovenská firma platca DPH slovenskej firme tiež platcovi DPH za tovar s montážou alebo inštaláciou v zahraničí, povedzme v ČR, miestom dodania je ČR, DPH prináleží ČR. Slovenský dodávateľ sa musí registrovať v čechách ako platiteľ a faktúru vystaví slovenskému odberateľovi s českou DPH.

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    A ako je to s DPH v tomto prípade?
    firma A je slovenská firma plátca DPH a vykoná na Slovensku pre Českú firmu B /registrovanú pre DPH v ČR/- poradenskú činnosť /službu/ možných spôsobov predaja českých výrobkov na území SR,
    alebo - firma A poskytuje firme B informácie o potencionálnych distribučných kanáloch v SR. Dík.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Tiež by som rada prispela otázkou:

    Slovenská firma uverejnila svoju prezentáciu na www stránke - niečo ako reklamu, a zaplatila ročný príspevok za registráciu.
    Slovenská firma je platiteľom DPH. Dodávateľ služby uvedený na faktúre je rakúska firma - platiteľ DPH. Rakúšania majú vytvorené niečo ako kanceláriu v ČR - táto kancelária zabezpečovala registráciu na www stránke. (základná www stránka je rakúska www.xxxx.at, ale slovenská firma je zaregistrovaná na www.xxxx.cz). Česká kancelária vystavila faktúru na slovenský subjekt s rakúskym dodávateľom v SKK s DPH 20% - rakúska (tiež je vyčíslená v Skk).
    Z toho vyplýva, že posúdili, miesto dodania služby je Rakúsko.

    Podľa nás ide o reklamné služby, kde sa posudzuje miesto dodania služby podľa sídla odberateľa - malo by to teda byť SR.
    Aký je Váš názor na DPH v tomto prípade? (ak má byť vystavená fa?)

    Ďakujem veľmi pekne.

    (mám pocit, že s DPH pri dodávkach medzi členskými štátmi EÚ je taký galimatiáš)

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    misa
    Tak k tomuto som dostala konkrétnu a jednoznačnú odpoveď z daňového riaditeľstva v BB. Pokiaľ fakturuje slovenská firma platca DPH slovenskej firme tiež platcovi DPH za tovar s montážou alebo inštaláciou v zahraničí, povedzme v ČR, miestom dodania je ČR, DPH prináleží ČR. Slovenský dodávateľ sa musí registrovať v čechách ako platiteľ a faktúru vystaví slovenskému odberateľovi s českou DPH.
    Slovenská firma sa v čl. štáte ako platca DPH zaregistruje až po prekročení obratu?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Janiela
    Slovenská firma sa v čl. štáte ako platca DPH zaregistruje až po prekročení obratu?
    Treba si pozrieť konkrétny zákon o DPH platiaci v danej krajine.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Vlastas
    A ako je to s DPH v tomto prípade?
    firma A je slovenská firma plátca DPH a vykoná na Slovensku pre Českú firmu B /registrovanú pre DPH v ČR/- poradenskú činnosť /službu/ možných spôsobov predaja českých výrobkov na území SR,
    alebo - firma A poskytuje firme B informácie o potencionálnych distribučných kanáloch v SR. Dík.
    Mám podobnú otázku.
    Slovenská firma je výhradným obchodným zástupcom českej firmy na Slovensku. Za predaj výrobkov im fakturuje svoju províziu. Má sa fakturovať s DPH alebo bez?
    Moja mienka: Miestom dodania tejto služby je ČR podľa §15 ods.7 a teda Fa bez DPH. Je to správne?
    A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lydka R
    Mám podobnú otázku.
    Slovenská firma je výhradným obchodným zástupcom českej firmy na Slovensku. Za predaj výrobkov im fakturuje svoju províziu. Má sa fakturovať s DPH alebo bez?
    Moja mienka: Miestom dodania tejto služby je ČR podľa §15 ods.7 a teda Fa bez DPH. Je to správne?
    A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?
    Províziu považujem za odmenu za sprostredkovanie. (viď §16/6)

    Ak je česká firma platiteľom DPH v ČR, postupuješ správne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Lydka R
    ......................
    A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?
    dňom vystavenia - recipročne druhá strana týmto dátumom dodaňuje...
    Slovenská firma, pre ktorú tie práce na budove v ČR iná firmy z SR robí, zrejme už je registrovaná v ČR pre DPH a práce objednala pod českým ID. SK dodavateľ by to jej mal fakturovať bez DPH a ona by z toho mala DPH v ČR odviesť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lajdáčik
    Slovenská firma, pre ktorú tie práce na budove v ČR iná firmy z SR robí, zrejme už je registrovaná v ČR pre DPH a práce objednala pod českým ID. SK dodavateľ by to jej mal fakturovať bez DPH a ona by z toho mala DPH v ČR odviesť.
    To je iba dohad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.