Zavrieť

Porady

Vyuctovanie za rok 2008

Dobry den. Od juna 2008 sme sa nastahovali do novostavby samozrejme ze spravcovska spolocnost nam bola zazmluvnena na jeden rok nebudem ju menovat i ked by som ju rada pridala niekde s nazvom pozor na tuto spravcovsku spolocnost.
Cely ten rok co ju mame sa potykame s neprofesionalnym pristupom je nas tu viacero obyvatelov a fakt sme zazili za ten rok snad vsetko!
Teraz nam prislo vyuctovanie a my mame vsetci dojem ze nasa spravcovska spolocnost zase nieco pokoslala skratka absolutne im nedoverujeme. Nikdy sme s manzelom neriesili vyuctovanie a uprimne poviem ze ten papier je pre nas spanielska dedina ale div sa svete aj ostatnym susedom.
Potrebovala by som radu ako sa v tom vyuctovani vysomarit
Tak napriklad este celku rozumieme vyuctovani vody my sme si odpisovali merace ale napriklad studena voda cena za m3 54,49sk nasa spostreba 40 a zrazu je tam uprava spotreby koeficientom 1,15 a nasa spotreba stupne na 46,18 a cena 2516,37.
Pri teplej vode je koeficient 1.
Najhorsie na rozuctovani je samozrejme teplo
na schodzi sme si na radu nasich spravcov odsuhlasili pomer zakladna zlozka spotrebna 30/70 vraj tak ako je vo vyhlaske no a div sa svete. My mame celkovu spotrebu odpisanu zmeraca 3416,10 oznacili ako spotrebnu zlozku v kolonke cena za GJ je vynechane a mnozstvo tepla vynechane len huuups vyratana suma neviem z coho 12193,59!
V zakladnej zlozke si dosadili cislo 31,43 opat udaje z coho vychadzali chybaju a suma 2838,70. Takze za kurenie od juna do decembra mame zaplatit spolu 15 032,29SKK. Ked sme si pozreli celkovu spotrebu za nas vchod je to suma 123 869,00SKK a nasa suma tvori 1/8 z celkoveho nakladu a to je v nasom vchode 20bytov!!!
Plus je tam naratana este polozka ohrev teplej vody
Vobec tomu nerozumieme. Zalohy mame zaplatene zhruba za 10000 za teplo podla nich este mame za kurenie doplatit 5000sk
Budem rada ked sa najde nejaka ochotna dusa a pomoze mi rozlustit tuto zahadu
Usporiadat
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

oprava malo tam byt vyuctovanie kurenie cca od septembra do decembra v juni sa nekurilo
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Studená voda: V dome je niekde fakturačný merač, majetok dodávateľa vody. Čo tento merač namerá, to musia byty uhradiť. V bytoch sú pomerové merače na základe ktorých sa rozdelí nameraná spotreba. Nameraná spotreba na fakturačnom merači je 1 150 m3. Súčet bytových pomerových je 1 000 m3. Vzniká rozdiel 150 m3. Kto zaplatí tých 150 m3? 1 150 : 1 000 = 1,15. Vaších 40 x 1,15 = 46 m3. S tých 150 m3 vy uhradíte podielom 6 m3. Ak cena za j m3 bola 54,49 x 46 = 2 506,54 Sk.

Teplá voda : Studená voda dodaná na výrobu teplej vody sa rozráta ako pri studenej vode. Na jej výrobu bolo treba energiu, Gj. Náklady za Gj. sa rozdelia 10 % podľa počtu bytov rovným dielom. Ostatných 90 % sa rozdelí podľa napočítaného stavu pomerového merača na teplú vodu.

Teplo : Málo informácii. Číslo 31,43 bude asi výmera bytu. 2 838,7 : 31,43 = 90,3181 Sk. na jeden m2. Otázne je, či máte fakturačný merač teple, len vchod alebo je to podiel z celého domu. Máte v byte určené meradlo, alebo pomerový merač na radiátore? Podľa toho by to mali byt jednotky podľa ktorých sa napočíta podiel zo 70 % 12 193,59 : 3 416,1 = 3,5694 Sk. na jednotku rozdelenia. Takže, základná zložka 2 838,7 + spotrebná zložka 12 193,59 = úhrada nákladov za teplo 15 032,29 Sk.

Náklady na jeden m2 15 032,29 : 31,43 = 478,2784 Sk. to je hodne.

Priemer na byt, 123 869 : 20 = 6 194,8. Váš nadpriemer 15 032,29 - 6 194,8 = -8 837,49 Sk. 8837,49 : 6 194,8 = 1,4265. Máte v byte aj termostatické hlavice?

Vychádza to, že ste vykúrili svoj byt a minuli toľko tepla naviac, ktorým by sa dalo vykúriť ešte 1,5 takého bytu v dome aký máte.

10 000 - 15 000 = -5 000 Sk. nedoplatok.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

nie plocha nasho bytu je 78,57
je tam kolonka Pocet jedn. na priestor ÚK vz. SZ 3416,10(to je hodnota odpisana z nasho meraca) mnozsvto GJ vynechane a suma 12193,59 pod tym je ÚK vz. ZZ 31,43 zase vynechane a suma 2838,70 nie je to plocha a pocet jednotie na priestor Zakladna zlozka.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

kazdy vchod ma svoj kotol, na chodbe ma kazdy byt samostatny merac tepla a na radiatoroch hlavice.
Vies mi prosim vypocitat kolko korun vyjde nasa spotreba?
Ake udaje k tomu potrebujes? Chcem to na porovnanie lebo v tom ich vypocte sa fakt diva svina nevyzna z coho ratali ako dosli k tym sumam?
DAKUJEM!!!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

1. 123 869 sú nákaday za váš kotol? 2. Súčet m2 všetkých bytov napojených na váš kotol. 3 Súčet jednotiek všetkých meračoch, korigovaných konečný stav na rozdelenie nákladov nakotol. Plocha vášho bytu 78,57. Počet jednotiek vášho merača 3 416,1. Dohodnutých 30 : 70 %. Všetci ste bývali od júna?

Bez tých to údajov sa nedá počítať.

Náklady:

123 869, 30 % 37 160,7 : súčet m2 vchodu x plocha vášho bytu = podiel zo základnej zložky vchodu pre váš byt.
123 869, 70 % 86 708,3 : súčet jednotiek na všetkých meračoch x počet jednotiek na vašom merači = podiel zo spotrebnej zložky vchodu pre váš byt.
Naposledy upravil sito : 17.05.09 at 12:32
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Sitečko si dobrý, ale mna zaraža, že tí vlastníci asi prvý krát bývaju v byte, vidia prvý krát vyučtovanie a hneď sa v tom nevyzná ani divá sviňa... Nuž som zvedavá ako to dopadne a či dostane potom správca ospravedlnenie...Aj mne jeden pán ING. povedal na zhromaždení, že sa nevie vyznať vo vyučt..., lebo nevidí ako sa mu menil predpis počas roka na jednotlivých položkách.On tochce mať v RV...hoci mesačný prepis bol celý rok ten istý...Len sme presunuli platby z vody na fond, aby sa nemuseli meniť príkazy v banke..A to vždy prevzal nový predpis. A ešte k tomu bol u mna v den zhromaždenia v kancelárii..nepovedal ani slova. To fakt nemá chybu, takého ING. mi je úprimne ľúto, lebo bol maximálne trapný. Keď som spýtala, kto tomu ešte nerozumie, všetci sa len uškrňali...mám asi najlepšie ročné vyučtovanie a najprehľadnejšie široko ďaleko. Takže vďaky sa nedočkáš, ani keď sa po.....

A čo takto dať si to vysvetliť správcovi...
Naposledy upravil Halli : 17.05.09 at 12:41 Dôvod: jedna veta fuč, celý rok to nebol:)
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

suma 123 869SKK je kurenie spolu za nas vchod,
plocha nasho vchodu 411,42m2
pocet jednotiek na odb.miesto:
TepTV fz.SZ 230,47
TepTV fz.Zz 11,69
TepTV vz.Sz 230,47
TepTV vz.Zz 11,69
V nasom vchode su aj neprebrate 4 byty z 20 kde sa dotahuje este developer s majitelmi mame obavy ci to spravca nerozratal tak aby sme to pokryli my co uz byvame kedze developer za neprevzate byty nic neplati!
nie vsetci sme byvali od juna ale vacsina uz bola nastahovana zaciatkom vykurovacej sezony
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Slávka, vieš ako je to. Keď nehorí, načo hasiť. Keď horí, čo to horí, nie je to náhodou naše, áno, čo teraz. Ale niekedy sú tie vyúčtovania dosť preryté. Za tie roky som videl aj dostal všeliaké. No vždy som sa s nich vysomáril. Pekný zbytok nedele.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

slavica ja viem ze si v pozicii spravcu zial nasho sme si nevyberali zazmluvnil nam ho developer vdaka nim sme uz riesili tolko pochybnych veci ze sme ani neboli prekvapeni ze vyuctovanie nema ani hlavu ani patu. Si predstav ze vdaka nim sme boli tyzden bez teplej vody lebo sa ustne dohodli u nejakeh pana na plynarni ze si nejaku platbu rozdelia ziaden papier nic zrazu sme zistili ze nie je tepla voda ked sme prisli vecer z prace plynari nas odpojili ze sme nezaplatili a nikto si nepamatal ze nas spravca sa USTNE dohodol ze budu platit na dva krat peniaze mali!!! Kym to vsetko zase vykryli a spojazdnili my sme to boli s malymi detmi bez teplej vody!
Je to dobry pristup spravcu???
Dalsia vec je spravne ze pri vyuctovani vody je kazda jedna kolkonka vypisana ci uz cena za m3 ci uz fakturacna cena a pri vyuctovani plynu su tie kolonky vynechane? ci uz cena za GJ fakturovana spotreba mnozstvo tepla GJ??? Je tam len spotreba a naklad SKK a platte!
nasich 15tis je za obdobie september, oktober, november, december to jest 4mesiace v septembri sa zacalo kurit ku koncu este stale je tych 15tis adekvatnych???
Ja sa nepotrebujem storcovat a mudrovat a hladat chyby ja tu hladam pomoc a radu lebo sa to nielen mne ale aj ostatnym obyvatelom nepozdava!!!
V priebehu ich spravcovania sme oslovili niekolkych inych spravcov a z mnohych nasich poplatkov boli prekvapeni zial nemohli sme ich cely rok vymenit su zazmluvneny na rok nasim developerom! Ale uz im odzvonilo to mi ver!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tak vidíš, aspoň Vás to k niečomu pohne a správcu vymeníte... Len ja by som asi išla najskôr za tým,kto robil to vyúčtovanie, lebo to nieje ani zďaleka tak jednoduchá vec... A ako Sito naznačil naša legislatíva -to je tá mrcha, čo tlačí správcov do toho -aby tam bolo toľko údajov, že tentokrát ti dam za pravdu- nevyzná sa niekedy v tom ani divá sviňa. Ale vždy sa dá pozrieť podklady a vysvetliť si to, lebo takto cez poradu ti nikto tvoje vyúčtovanie neurobí. Ani Sito, čo je dosť dobrý macher .
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

krater Pozri príspevok
suma 123 869SKK je kurenie spolu za nas vchod,
plocha nasho vchodu 411,42m2
pocet jednotiek na odb.miesto:
TepTV fz.SZ 230,47
TepTV fz.Zz 11,69
TepTV vz.Sz 230,47
TepTV vz.Zz 11,69
V nasom vchode su aj neprebrate 4 byty z 20 kde sa dotahuje este developer s majitelmi mame obavy ci to spravca nerozratal tak aby sme to pokryli my co uz byvame kedze developer za neprevzate byty nic neplati!
nie vsetci sme byvali od juna ale vacsina uz bola nastahovana zaciatkom vykurovacej sezony
Tak toto by bolo treba vidieť osobne a pozrieť zo všetkých strán, všetky údaje. To čo som ti poslal sú presné výpočty nepresných údajov.

Aj keď nie ste so správcom moc za dobre, neostáva Vám iné len ho požiadať o vysvetlenie.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

skoda. samozrejme ze za spravcom pojdeme ale tazko sa s niekym o niecom porozpravas ked tomu nerozumies
a este nas spravca je totalne neschopny ale v argumentacii preco to tak je alebo preco to tak museli spravit su najlepsi
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tých 123 869 ti musia vydokladovať faktúrami.

Dohodli ste sa na 30 : 70 %, pýtaj sa ako a aký podiel ti napočítali z každej zložky na váš byt. Možno by nebolo na škodu dať si do kopy všetky vyúčtovania tých, ktorí tam už bývajú a zaujať spoločné stanovisko. Viac hláv, viac rozumu, no hlavne viac informácii ako postupoval správca. Správca je povinný zo zákona Vám to vysvetliť.

Dovolí Vám developer zmeniť správcu, ak nemá ešte vysporiadané štyri byty? Žiadosť o zrušenie zmluvy o výkone správy ste už niekomu predložili? Ak nie, tak za rok budú problémy znovu. Všetko je o tom , čo máte v zmluvách a vašej ochote, schopnosti sa postarať o svoj majetok. Každý začiatok je ťažký, ono to prejde, ale treba chcieť a všetci.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Kraterka, nehnevaj sa, ale postupuješ presne takým istým spôsobom ako všetci vlastníci ktorým príde čo i len koruna, euro nedoplatku vo vyúčtovaní. Tá sviňa predseda, tie svine správcovia, debilní účtovníci, chcú nás okradnúť atď. atď. Každý jeden predseda, správca takéto "ctihodné pomenovania" počúva v apríli či máji rok čo rok. Kiežby patrili fakt tým, čo si to skutočne zaslúžia.
Zaráža ma, že popritom sama priznávaš, že nemáte o spôsobe rozúčtovania ani šajnu. Zamyslite sa nad sebou a potom nadávajte. Nakoniec, keď už budete múdrejší zistíte, že to nebolo s tým vyúčtovaním až také zlé a pochopíte čo všetko je potrebné ovládať, poznať a vykonať aby také vyúčtovanie vôbec vzniklo. A nepredpokladám, že pôjdete za správcom s ospravedlnením alebo sa tu verejne ospravedlníte správcovi.
Prosím berte to viacmenej všeobecne. OK?
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste a i ked sa to tu vola porada a ja som si na zaciatku davala pozor aby som si pytala radu od kompetentych nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba. Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!
Olizujte si tu svoje rany a ranky

PS: SITO dakujem za profesionalny nezaujaty pristup a ochotu pomoct velmi si to vazim
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

krater Pozri príspevok
Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste a i ked sa to tu vola porada a ja som si na zaciatku davala pozor aby som si pytala radu od kompetentych nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba. Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!
Olizujte si tu svoje rany a ranky

PS: SITO dakujem za profesionalny nezaujaty pristup a ochotu pomoct velmi si to vazim

súhlasila som aj s tebou aj s Petonom, neviem čo máš za problém, ale opakujem, tu ti nikto vyúčtovanie neurobí. Reakcie treba prijať aj iné, keď si už založila tému a ešte tým duplom, keď niekto povie, že to treba brať aj všeobecne a hlavne si to nechať vysvetliť tým, čo RV robil...Ale to ty počuť nechceš. škoda...

PS : vy ste nájomcovia ?...bývate v prenájme ?

A ešte niečo, ja by som si netrufla na výpočty, čo ti skúsil Sito, je to vyslovene tápanie v tme...ale dávam mu bod za statočnosť
A odpovedz mi prosím : rozumela si tomu, čo ti Sito napísal? ďakujem.
Naposledy upravil Halli : 17.05.09 at 22:26
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

krater Pozri príspevok
Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste
Ani vtedy, ak vysvitne, že vyúčtovania boli vypracované správne a v zmysle zákonov?

krater Pozri príspevok
nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba.
Vidíš, ani ma nepoznáš, a už som vzťahovačný a ukrivdený správca. A toto je Tvoj problém, že si nabrúsená ani sama nevieš na čo a prečo. Apropo pre Tvoju informáciu nie som ani predseda, ani správca. Som vlastník bytu, ktorý sa o dianie v dome zaujíma a bez zbytočného osočovania predsedu, pretože to robia len neznalí pomerov.

krater Pozri príspevok
Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? .
Verím, a je len poľutovaniahodné, že sa nenájde nikto, kto by za správcom skočil po vysvetlenie.

krater Pozri príspevok
Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!.
Nič také som si nemyslel ani som nepovedal. Napísal som to všeobecne, aby si aj ostatní čitatelia a hundrajúci vlastníci uvedomili fakty a nepodceňovali už aj tak nevďačnú prácu predsedov či správcov.
Ale ako sa hovorí "trafená ..." Pa.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
súhlasila som aj s tebou aj s Petonom, neviem čo máš za problém, ale opakujem, tu ti nikto vyúčtovanie neurobí. Reakcie treba prijať aj iné, keď si už založila tému a ešte tým duplom, keď niekto povie, že to treba brať aj všeobecne a hlavne si to nechať vysvetliť tým, čo RV robil...Ale to ty počuť nechceš. škoda...

PS : vy ste nájomcovia ?...bývate v prenájme ?

A ešte niečo, ja by som si netrufla na výpočty, čo ti skúsil Sito, je to vyslovene tápanie v tme...ale dávam mu bod za statočnosť
A odpovedz mi prosím : rozumela si tomu, čo ti Sito napísal? ďakujem.
Slávka, ja som netápal v tme, tie čísla sú napísané jasne, nejasne je čo tie čísla vyjadrujú. Keď napísala 30 : 70, 2 800, 12 200, 31, 3 416. Logicky, tie menšie čísla som pridelil k základnej zložka a vyššie k spotrebnej zložke. Prepočítal som a tým som povedal svoj názor, vlastne som sa jej opýtal, či to tak je . Odpoveď bola nie. Keď upresnila, že byt má 78 m2 a stav prebratých bytov 16 , štyri neprebraté. Tak som napísal, že by som to potreboval osobne vidieť, takže cez poradu to nepôjde. Doporučil som jej na čo sa má pýtať.

Je vyhláška 630/2005, legislatíva je mrcha, ale platí.

Dohodli sa, odsek 1, 30 : 70 %.

Odsek 2, výpočet podielu pre konečného spotrebiteľa, vzorec : KS = Zz : pm2D x pm2B. Odsek 10, umožňuje tento vzorec nahradiť iným vzorcom. Príklad : KS = Zz : pjedD x pjedB, teda podľa výsledku jednotiek pomerového merania, korigovaných podľa dohody v dome.

Odsek 1, vyžaduje, že súčet podielov základnej zložky všetkých bytov musí byť v tomto prípade 30 % nákladov domu. A to bude aj pri prvom a aj pri druhom vzorci. Len si vybrať, prípadne spraviť kombináciu vzorcov, ale ta tiež musí mať výsledok 30 % nákladov domu. Vyhláška je perfektná v tejto veci. Odobraté teplo je majetok vlastníkov a vlastníci rozhodujú. Radiť môže každý, platiť musia len oni.

Spotrebná zložka pre konečného spotrebiteľa, vzorec : KS = Sz : pjedD x pjedB. Súčet všetkých podielov bytov zo spotrebnej zložky musí byť 70 % nákladov domu, plus základna zložka 30 % je 100 % nákladov domu.

Predpokladám, že aj Ty to tak robíš. Možno nespomínaš možnosť zmeniť vzorec v odseku 2. Inak to asi nejde, jedine podľa fazuľiek, ak vlastníci tak rozhodnú.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Oukéééj , prepáč netápal si v tme . Si fakt dobrý.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

krater .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať