Zavrieť

Porady

Vyuctovanie za rok 2008

Dobry den. Od juna 2008 sme sa nastahovali do novostavby samozrejme ze spravcovska spolocnost nam bola zazmluvnena na jeden rok nebudem ju menovat i ked by som ju rada pridala niekde s nazvom pozor na tuto spravcovsku spolocnost.
Cely ten rok co ju mame sa potykame s neprofesionalnym pristupom je nas tu viacero obyvatelov a fakt sme zazili za ten rok snad vsetko!
Teraz nam prislo vyuctovanie a my mame vsetci dojem ze nasa spravcovska spolocnost zase nieco pokoslala skratka absolutne im nedoverujeme. Nikdy sme s manzelom neriesili vyuctovanie a uprimne poviem ze ten papier je pre nas spanielska dedina ale div sa svete aj ostatnym susedom.
Potrebovala by som radu ako sa v tom vyuctovani vysomarit
Tak napriklad este celku rozumieme vyuctovani vody my sme si odpisovali merace ale napriklad studena voda cena za m3 54,49sk nasa spostreba 40 a zrazu je tam uprava spotreby koeficientom 1,15 a nasa spotreba stupne na 46,18 a cena 2516,37.
Pri teplej vode je koeficient 1.
Najhorsie na rozuctovani je samozrejme teplo
na schodzi sme si na radu nasich spravcov odsuhlasili pomer zakladna zlozka spotrebna 30/70 vraj tak ako je vo vyhlaske no a div sa svete. My mame celkovu spotrebu odpisanu zmeraca 3416,10 oznacili ako spotrebnu zlozku v kolonke cena za GJ je vynechane a mnozstvo tepla vynechane len huuups vyratana suma neviem z coho 12193,59!
V zakladnej zlozke si dosadili cislo 31,43 opat udaje z coho vychadzali chybaju a suma 2838,70. Takze za kurenie od juna do decembra mame zaplatit spolu 15 032,29SKK. Ked sme si pozreli celkovu spotrebu za nas vchod je to suma 123 869,00SKK a nasa suma tvori 1/8 z celkoveho nakladu a to je v nasom vchode 20bytov!!!
Plus je tam naratana este polozka ohrev teplej vody
Vobec tomu nerozumieme. Zalohy mame zaplatene zhruba za 10000 za teplo podla nich este mame za kurenie doplatit 5000sk
Budem rada ked sa najde nejaka ochotna dusa a pomoze mi rozlustit tuto zahadu
Usporiadat
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ak za tých 9 mesiacov sa neminula vôbec voda a všetka sa minula len za tie 4 mesiace?? - tak vodu máš skoro vyriešenú.
Čo sa týka tepla na vykurovanie - tak to je zložitejšie, lebo ak by sa v byte nekúrilo, tak by to vplývalo na celkové náklady domu za teplo a to by vyúčtovanie bolo úplne iné.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Lotarka Pozri príspevok
Ak za tých 9 mesiacov sa neminula vôbec voda a všetka sa minula len za tie 4 mesiace?? - tak vodu máš skoro vyriešenú.
Čo sa týka tepla na vykurovanie - tak to je zložitejšie, lebo ak by sa v byte nekúrilo, tak by to vplývalo na celkové náklady domu za teplo a to by vyúčtovanie bolo úplne iné.
V byte sa nebývalo, ani nekúrilo. A voda nieje veľká položka. Nevie mi nikto poradiť, ako by sa cca malo vyúčovanie rozdeliť na 9 mesiacov, keď sa tam nebývalo a 4, v ktorých sa bývalo?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak chceš vyúčtovanie "deliť" mal byť fyzicky vykonaný odpis. A ten mal byť vykonaný na základe nahlásenia predchádzajúceho a nastávajúceho majiteľa, bývajúceho. Takto to môžeš robiť len odhadom a dohadom a to nie je legislatívne stanovené. Takže odhaduj a dohaduj. To je vyúčtovanie, ktoré je veľmi dobre napadnuteľné pred súdom. Inak, robíš sama to vyúčtovanie? Máte PRVN?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Iwett Pozri príspevok
V byte sa nebývalo, ani nekúrilo. A voda nieje veľká položka. Nevie mi nikto poradiť, ako by sa cca malo vyúčovanie rozdeliť na 9 mesiacov, keď sa tam nebývalo a 4, v ktorých sa bývalo?
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Blankake Pozri príspevok
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.
Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov?
Sorry, prevzala som to z predchádzajúceho príspevku
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov?
Pardon, samozrejme 8+4
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ak chceš vyúčtovanie "deliť" mal byť fyzicky vykonaný odpis. A ten mal byť vykonaný na základe nahlásenia predchádzajúceho a nastávajúceho majiteľa, bývajúceho. Takto to môžeš robiť len odhadom a dohadom a to nie je legislatívne stanovené. Takže odhaduj a dohaduj. To je vyúčtovanie, ktoré je veľmi dobre napadnuteľné pred súdom. Inak, robíš sama to vyúčtovanie? Máte PRVN?
Čo je PRVN? To sú len také teoretické otázky, sú to bratia, nejde o nič, niejú to hádky, a nebodaj súdy Len si to nepoodpisovali, tak chceme vychádzať z toho, že sa tam 8 mesiacov nebývalo a platil to jeden, 4 mesiace bývalo a platil to druhý. Nevedia si spravodlivo podeliť ten preplatok. Tak sa chcem trošku približne dopátrať, kolko by sa vrátilo za byt keby sa v ňom vôbec nebývalo....nemám sa čoho chytiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Blankake Pozri príspevok
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.
No trafila si! Presne takýto odhad, %, alebo dohodu, len nemám absolútne šajn, ako by to bolo najspravodlivejšie.
A ja bývam v rodinnom dome, tak nemám predstavu ako to mám podeliť Kolko z toho sa platí aj keď sa nebýva...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Iwett Pozri príspevok
No trafila si! Presne takýto odhad, %, alebo dohodu, len nemám absolútne šajn, ako by to bolo najspravodlivejšie.
A ja bývam v rodinnom dome, tak nemám predstavu ako to mám podeliť Kolko z toho sa platí aj keď sa nebýva...
Z vyúčtovania by mali byť jasné preplatky/nedoplatky jednotlivých položiek (teplo, voda, fond opráv, správna réžia, výťah...). A tiež by ste mali mať rozpis mesačných záloh, kde je presne uvedené, koľko sa platí mesačne do ktorých fondov. (Napr. do správnej réžie 100 Sk, fond opráv 400 Sk, upratovanie 60 Sk...). Či v byte niekto býva alebo nie, do tých fondov sa musí prispievať. Čiže spočítaj mesačný predpis povinných fondov (to sú vlastne paušálne mesačné platby) a tie rozdeľ v pomere 8 : 4. No a vodu a teplo už len odhadom, prípadne len tomu bratovi, ktorý v byte býval...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Iwett Pozri príspevok
Čo je PRVN? To sú len také teoretické otázky, sú to bratia, nejde o nič, niejú to hádky, a nebodaj súdy Len si to nepoodpisovali, tak chceme vychádzať z toho, že sa tam 8 mesiacov nebývalo a platil to jeden, 4 mesiace bývalo a platil to druhý. Nevedia si spravodlivo podeliť ten preplatok. Tak sa chcem trošku približne dopátrať, kolko by sa vrátilo za byt keby sa v ňom vôbec nebývalo....nemám sa čoho chytiť.

Hmm... PRVN je bežný a správny výraz pre pomerové rozdeľovanie vykurovacích nákladov. To nie sú teoretické otázky keďže ide o vyúčtovanie. Odpis má robiť kompetentná osoba určená správcom tak ako to je zvykom v dome. Určite by som vodu doúčtovala tomu ktorý v predmetnom byte býval. Čo sa týka tepla... tak záleží od toho či je dom s odsúhlasenými prestupovými koeficientami. Aj keď je byt neobývaný nie je premrznutý. A to je práve prestupmi tepla. Nemáš sa čoho chytiť. Legislatíva (opakujem) takéto prípady nerieši. Je to len na dohadoch a odhadoch. Tak ako som uviedla vyššie.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Blankake Pozri príspevok
Z vyúčtovania by mali byť jasné preplatky/nedoplatky jednotlivých položiek (teplo, voda, fond opráv, správna réžia, výťah...). A tiež by ste mali mať rozpis mesačných záloh, kde je presne uvedené, koľko sa platí mesačne do ktorých fondov. (Napr. do správnej réžie 100 Sk, fond opráv 400 Sk, upratovanie 60 Sk...). Či v byte niekto býva alebo nie, do tých fondov sa musí prispievať. Čiže spočítaj mesačný predpis povinných fondov (to sú vlastne paušálne mesačné platby) a tie rozdeľ v pomere 8 : 4. No a vodu a teplo už len odhadom, prípadne len tomu bratovi, ktorý v byte býval...
Ďakujem, skúsim to pozrieť v tom vyúčtovaní, či budem trochu múdrejšia, lebo absolútne som mu nerozumela.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Hmm... PRVN je bežný a správny výraz pre pomerové rozdeľovanie vykurovacích nákladov. To nie sú teoretické otázky keďže ide o vyúčtovanie. Odpis má robiť kompetentná osoba určená správcom tak ako to je zvykom v dome. Určite by som vodu doúčtovala tomu ktorý v predmetnom byte býval. Čo sa týka tepla... tak záleží od toho či je dom s odsúhlasenými prestupovými koeficientami. Aj keď je byt neobývaný nie je premrznutý. A to je práve prestupmi tepla. Nemáš sa čoho chytiť. Legislatíva (opakujem) takéto prípady nerieši. Je to len na dohadoch a odhadoch. Tak ako som uviedla vyššie.
Súhlasím, a viem ako to malo byť. Ani nič nechcem riešiť, lebo sa to nedá, len taký odhad som potrebovala...cca plus mínus autobus, nech nieje nikto z nich veľmi ukrivdený
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, skúsim to pozrieť v tom vyúčtovaní, či budem trochu múdrejšia, lebo absolútne som mu nerozumela.
Prípadne môžeš sem prilepiť oskenované vyúčtovanie (samozrejme, že osobné údaje nás nezaujímajú ) a je tu plno odborníkov na Porade, ktorí Ti potom budú vedieť konkrétnejšie poradiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Blankake Pozri príspevok
Prípadne môžeš sem prilepiť oskenované vyúčtovanie (samozrejme, že osobné údaje nás nezaujímajú ) a je tu plno odborníkov na Porade, ktorí Ti potom budú vedieť konkrétnejšie poradiť.
No tak to by bolo uplne super, vyskúsam ked sa dostanem k sceneru. Ďakujem ešte raz
0 0
vierabbb vierabbb

vierabbb je offline (nepripojený) vierabbb

Iwett, prečo to neriešiš priamo so spracovateľom rozúčtovania??? a správcom??? Mali by ti dať vysvetlenie do puntíku. Neviem ako to tu na porade chodí, ale ak sa dá poslať v "utajenom" mailíku oscanované vyúčtovanie za teplo a ak chceš, tak mi ho pošli, skúsim sa ti na to pozrieť,V.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

vierabbb Pozri príspevok
Iwett, prečo to neriešiš priamo so spracovateľom rozúčtovania??? a správcom??? Mali by ti dať vysvetlenie do puntíku. Neviem ako to tu na porade chodí, ale ak sa dá poslať v "utajenom" mailíku oscanované vyúčtovanie za teplo a ak chceš, tak mi ho pošli, skúsim sa ti na to pozrieť,V.
Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mareko Pozri príspevok
Žiaľ, vodomery na TV sa menili cca pre 2 týždňami. Chceme ešte vyskúšať, či sa nedá zistiť na tom starom či nebol porušený. Najhoršie je, že s predsedom nikto z rady nechce chodiť kontrolovať vodomery. Tie antimagnetické vodomery sa neodsúhlasili, väčšina bola proti. Uvidíme či sa s tým bude dať dačo urobiť. Ďakujem za odpoveď.
Je škoda, že nie sú antimagnetické. Ak ho pri výmene nechali vlastníkovi v byte, ťažko niečo zistíš. Ak má predseda záujem riešiť problém a nikto mu nechce pomôcť, to mení situáciu.

Pokiaľ bolo vlastníkom vysvetlené, na čo sú antimagnetické vodomery a oni sú proti, znamená to, že všetci chcú kradnúť vodu pomocou magnetu, ktorý priložia na zadnú časť vodomeru. Ak sa vám bude dariť a niekedy dosiahnete koeficient 1,5, možno sa rozhodnete všetci pre antimagnetické vodomery. Ty sám s tým nič nespravíš. Ostatní, až keď to pocíti väčšina ako mínus v peňaženke, prv nie.

Ak ste viac domov napojených na výrobňu teplej vody a budeš poctivo merať , budeš doplácať nie len na susedov ale aj na vlastníkov vo vedľajších domov. Pri teplej vode. Ak máte v dome fakturačný merač na studenú vodu, tak len na svojich spoluvlastníkov domu.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
Iwett písala, že ona býva v rodinnom dome (preto vôbec nerozumie vyúčtovaniu) a chce nejaké vyúčtovanie dvoch bratov (možno sú to jej bratia), ktorí bývali v jednom byte pomôcť "spravodlivo" rozdeliť... aspoň tak nejako to chápem ja.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
Ja som vyúčtovanie nerobila dievčatá. Je to čisto rodinná záležitosť, neodpisovali sa merače ani nič, len byt požičal brat bratovi, lebo bol neobývaný. A nedomyslelo sa čo na konci roka s preplatkom. Nič iné za tým nieje, ani nebudem volať správcovi, lebo nemám dôvod. Chcú sa len spravodlivo podeliť o preplatok. Teda ani nie oni ale ja. Tí bratia sú moji synovia. A ja ako účtovník by som chcela im predložiť nejaký výsledok... a nemám potuchy čo všetko sa v takom vyúčtovaní nachádza. Musím sa priznať, nerozumiem mu aj keď som sa snažila tuho.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať