Zavrieť

Porady

daňovo uznané náklady

Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kedže to máte vo firemných priestoroch, tak to považujem za uznané.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
ichromekova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
Prináša firme akvárium ekonomický úžitok? Ak si naformuluješ dobrú odpoveď na takúto otázku kontrolóra z DU a on to bude schopný stráviť a akceptovať - tak je to v poriadku.
Ja osobne by som tieto náklady nepovažoval za daňovo-uznateľné.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ichromekova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
zdôvodnenie v texte zvýraznené považujem za dostatočné. Samozrejme závisí od kontroly, či uzná alebo nie. Príjemné prostredie určite je prostriedkom pre dosiahnutie ekonomických úžitkov.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Predstavme si, že má podnikateľ miestnosť na obchodné rokovania.
Aby miestnosť nepôsobila stroho, chce si ju trochu zútulniť.
Zariadí si ju nábytkom, sedačkou (môže látkovu za 1 000,- Eur, ale môže aj koženú 3 000,- Eur). Tu sa asi nikto nezastaví, že prečo drahšia, prečo kožená ....
Zakúpi si kvety .... už len nejaký obraz.

Môže si kúpiť veľký obraz (napr. s rybami) za 500 Eur, alebo si povie, že si tam namiesto obrazu postaví akvárium.

Podľa mňa je to o tom istom (alebo podobnom) - ide o podobný účel v hodnote 500 eur.
Obraz uznáte ?
Akvárium nie ?

Súhlasím s Kejkou. Zaúčtovala by som to ako daňovo uznaný náklad.
1 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Daňovo uznané náklady sú tie, ktoré súvisia priamo s podnikateľskou činnosťou účtovnej jednotky. Nakolko rybicky su tam len na skraslenie nedavala by som to do daňovo uznatelnych nakladov i ked mozte sa obhajovat tym, že vďaka tym rybkam sa tam klienti dobre citia Vam rastie obchod a zisk firmy a preto ste ich dali do uznanych.
Tak ako pisali predomnou - ak si najdes spravny dôvod ktory ti DU "zoberie" tak to môžes dat aj do uznanych.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Kvietocek Pozri príspevok
Daňovo uznané náklady sú tie, ktoré súvisia priamo s podnikateľskou činnosťou...........
Myslím si, že zákon o dani z príjmu vyslovene takúto striktnú formuláciu neobsahuje, § 19 zákona o dani z príjmu dáva široký priestor na zdôvodnenie takéhoto výdavku..(akvárium)
1 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
V tomto prípade 100% záleží od kontrolóra. Je to na jeho subjektívnom rozhodnutí. Osobné mám skúsenosti s nimi takú, že pokiaľ nájdu niečo podobné - kontrola sa zaoberá viac do hĺbky. Pokiaľ nájdu akvárium - ale vydokladujem ho v pripočítateľných položkách - tak majú inú predstavu o firme. Skôr sa prikloním s tomuto psychologickému efektu. Je mi jasné, že hodnota akvária ani stravy pre rybyčky by nezohrala takmer žiadnu úlohu v nákladoch.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
ekopo Pozri príspevok
Myslím si, že zákon o dani z príjmu vyslovene takúto striktnú formuláciu neobsahuje, § 19 zákona o dani z príjmu dáva široký priestor na zdôvodnenie takéhoto výdavku..(akvárium)
zalezi od kazdeho ako si to obhaji pred danovou kontrolou
0 0
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?
0 0
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

prosím, prosím o váš názor
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
osh Pozri príspevok
s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?
Daňové verzus nedaňové náklady,či výdavky, večná to dilema, večný to názorový nesúlad medzi účtovníkmi a účtovníkmi, účtovníkmi a daniarmi, etc.
Podľa môjho názoru má bezpečnostná služba zabezpečovať bezpečnosť. Má mať v pracovnom pomere zdatných mužov, či ženy, ktorí nepochybne sústavne zveľaďujú svoje bicepsy. Avšak v posilovniach na to určených, ktoré to majú vo svojej podnikateľskej činnosti. ZĽ môže na rekondíciu, či posilovanie prispievať. Podľa mňa sú to výdavky nedaňové. Ale počkaj si, určite Ti niekto príde povedať, že sú daňové.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
...a cestovné poistenie, keď ide živnostník na služobnú cestu do zahraničia je daňový náklad ?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jess Pozri príspevok
...a cestovné poistenie, keď ide živnostník na služobnú cestu do zahraničia je daňový náklad ?
Tak to Ti poviem so stopercentnou istotou. JE!
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Danila Pozri príspevok
Daňové verzus nedaňové náklady,či výdavky, večná to dilema, večný to názorový nesúlad medzi účtovníkmi a účtovníkmi, účtovníkmi a daniarmi, etc.
Podľa môjho názoru má bezpečnostná služba zabezpečovať bezpečnosť. Má mať v pracovnom pomere zdatných mužov, či ženy, ktorí nepochybne sústavne zveľaďujú svoje bicepsy. Avšak v posilovniach na to určených, ktoré to majú vo svojej podnikateľskej činnosti. ZĽ môže na rekondíciu, či posilovanie prispievať. Podľa mňa sú to výdavky nedaňové. Ale počkaj si, určite Ti niekto príde povedať, že sú daňové.
Kde sú uložené tie športové náradia ? Vo firemných priestoroch ?
Ak áno, podľa mňa sú to daňové výdavky.
Treba (môj názor) urobiť jeden zošit, v ktorom sa budú zapisovať zamestnanci, že navštevujú túto miestnosť. Hlavne preto, aby sa dokázalo, že naozaj je to pre zametnancov a nie pre iné účely.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Jedného času sme prenajímali nebytové priestory obecnej polícii. Mali požiadavku i na osobitnú miestnosť, kde by sa dala zriadiť posilovňa. U SBS to môže byť obdobne.
Ak sa nadefinuje jedna z pracovných povinností napr. stráviť v deň pracovnej smeny 30 minút v posilovni pre udržiavanie fyzickej kondície, pre firmu môže byť lacnejšie zriadiť si vlastnú posilovňu, ako preplácať zamestnancom cudzie zariadenie. Všetko závisí napr. kvalitného zapracovania problematiky do interných smerníc a dokumentov a jej úspešnej obhajoby pred daňovou kontrolou...
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

ichromekova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
Tento problém som mala u dvoch firiem pri kontrole ale každá dopadla inak - jedna firma mala akvárko so sladkovodnými rybami t.j. priemerná cena jednej rybky bola do 100,- skk druhá firma mala akvárko s morskými rybami - cena jednej od 600,- skk až do 2000,- skk . Obe firmy to mali zaúčtované v daňovo uznaných nákladoch. (Dokonca odklepnuté audítorom ! Tá istá kontrolórka lacné ryby uznala ako daňový výdaj a to drahé akvárko vyhodila z nákladov len taký šupot. Dobre sme sa pochytili, pretože obe firmy to mali tiež v miestnosti pre návštevy až na to, že jedna firma mala menší obrat ako druhá, ktorá obchodovala hlavne so zahraničím. Všetko sa vydokladovalo, ale hviezda z ďaňáku mala zrejme iný názor na "bohatšiu firmu" Každopádne po 2 mesiacoch kontroly konateľ firmy povedal, že sa na to vykašle, pretože - citujem - ľudská závisť nepozná hranice . Takže - niekedy (???) tu neplatia zákony ale všemocný kontolór . . . . Ja si však myslím, že keby sme zatlačili a odvolali sa na daňovom riaditeľstve v pohode to prejde. Ale . . .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Stefan2005 Pozri príspevok
Jedného času sme prenajímali nebytové priestory obecnej polícii. Mali požiadavku i na osobitnú miestnosť, kde by sa dala zriadiť posilovňa. U SBS to môže byť obdobne.
Ak sa nadefinuje jedna z pracovných povinností napr. stráviť v deň pracovnej smeny 30 minút v posilovni pre udržiavanie fyzickej kondície, pre firmu môže byť lacnejšie zriadiť si vlastnú posilovňu, ako preplácať zamestnancom cudzie zariadenie. Všetko závisí napr. kvalitného zapracovania problematiky do interných smerníc a dokumentov a jej úspešnej obhajoby pred daňovou kontrolou...
Opäť budem diskutovať s Tebou, ak dovolíš. Interné smernice sú dôležité, ale nie všemohúce. Potom treba pre béeskárov ešte zainvestovať do bazénov, plávanie je dôležité, do slnečných kolektorov, aby sa lacnejšie vyhrievali, pre posilnenie svalstva nejaké tie pravidelné prísuny multivitamínov a ekrazitov v plechovkách, šak čo na tom, onkológie počkajú, lebo my sme laxne účtovní aj daňoví. A naši baníci vlastne posilovne majú tam dole, tí nepotrebujú posilovať, tí podľa internej smernice vlastne ani nefungujú. Obávam sa, že žiadne poriadne vypracované smernice ani nemajú. Ty mi celkom určite prepáčiš. Moja solidarita s týmto druhom podnikateľského prostredia asi celkom bezbrehá nikdy nebude. Podnikanie nie je blahobyt, podnikanie je občas drina.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Janinkaaa Pozri príspevok
Kde sú uložené tie športové náradia ? Vo firemných priestoroch ?
Ak áno, podľa mňa sú to daňové výdavky.
Treba (môj názor) urobiť jeden zošit, v ktorom sa budú zapisovať zamestnanci, že navštevujú túto miestnosť. Hlavne preto, aby sa dokázalo, že naozaj je to pre zametnancov a nie pre iné účely.
Tak teraz som sa od srdca zasmiala. Keď budú mať esbéeskári vo firemných priestoroch nafukovaciu A..., tak to bude daňový náklad. Nevieš si predstaviť koľko radosti je už teraz v očiach majiteľov firemných priestorov. Tvoj argument by som vyhlásila za bonmot Porady.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Danila Pozri príspevok
... Moja solidarita s týmto druhom podnikateľského prostredia asi celkom bezbrehá nikdy nebude...
Chápem. Ale ja som už účtoval sbs-ku... Pocity môžeme mať akékoľvek, ale vo vzťahu ku klientovi treba vždy pristupovať s profesionalitou a bez rozlišovania. Tak ako advokáti. Tiež sa nemusia stotožniť so zločinom, a predsa obhajujú svojich klientov.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Stefan2005 Pozri príspevok
Chápem. Ale ja som už účtoval sbs-ku... Pocity môžeme mať akékoľvek, ale vo vzťahu ku klientovi treba vždy pristupovať s profesionalitou a bez rozlišovania. Tak ako advokáti. Tiež sa nemusia stotožniť so zločinom, a predsa obhajujú svojich klientov.
To áno, ale rozsudok vynesie sudca. Má v paži rovnako advokáta, ako prokurátora. Štefan, ja som voči klientovi pomysleným sudcom. Aby som ho ušetrila toho v talári.Boh ochraňuj účtovníctvo s prístupom účtovníka myslením advokáta.
P.S. milujem rozdielne názory. Fakt.
Pri dlhodobo súdenom, vyšetrovanom, populárnom M.Č. vlastne celebrity NVÚ sa dvaja psychológovia v súdnoznaleckých posudkoch nezhodli. Jeden tvrdí, že je polepšiteľný, druhý tvrdí, že je nepolepšiteľný. Nemôžeme byť lepší od psychológov? Nevadí. Všetko dobré Ti prajem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať