Zavrieť

Porady

daňovo uznané náklady

Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Kavi, ak máte v kancelárii nejaké rastliny v črepníkoch už zaevidované (je jedno, či umelé alebo živé, ale aspoň v krátkodobom majetku resp. v operatívnej evidencii), prečo by si tie kvetináče nemohla priradiť k nim ? Inak ved aj u Vás sa kludne už mohli medzičasom rozbiť....
Zaúčtovať na spotrebovaný materiál alebo ak máš tak na analytiku 501XXX spotreba materiálu-drobný HaNIM....

V tomto prípade ma ale napadlo, prečo ste to tomu Vášmu zamestnancovi nezosobnili, ked predsa sám priznal, že škodu urobil u zákazníka on a to rozbitím 3 kvetináčov.....normálne ako náhradu škody. Príjem od neho by bol v rovnakej výške ako suma za kvetináče a daňový dopad nulový....to len tak ma napadlo
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača. Používa ho na vystavovanie faktúr a tiež si v ňom vedie účtovníctvo. Nie je si istý, pretože počítač samotný neslúži k dosahovaniu jeho príjmov (teoreticky by mohol vystavovať faktúry aj viesť účtovníctvo "ručne") Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evinka33 Pozri príspevok
Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača. Používa ho na vystavovanie faktúr a tiež si v ňom vedie účtovníctvo. Nie je si istý, pretože počítač samotný neslúži k dosahovaniu jeho príjmov (teoreticky by mohol vystavovať faktúry aj viesť účtovníctvo "ručne") Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?
ÁNo, je to VOZD- veď ho potrebuje k podnikaniu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
evinka33 Pozri príspevok
Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača.... Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?
Mohol.
Obstál by (ledaže by ste pri dan. kontrole neprehlásili niečo iné).
0 0
NefroniK NefroniK

NefroniK je offline (nepripojený) NefroniK

Rád by som sa opýtal úplne základnú otázku. Mám živnosť v ČR (voľná, ohlasovaná) a nie som platca DPH. Chcel by som vedieť ako je to z položkami uznateľných nákladov, resp. s nákupom predmetu. Je nutné pri kúpe (napr. objednávka cez eshop) udávať, že ide o podnikateľa a uvádzať IČ? Alebo si do nákladov môžem dať aj niečo, čo mám zakúpené ako FO/nepodnikateľ? Samozrejme by bola faktúra už v danom období.

Ide mi nasledovné: Práve som si založil živnosť a chystám sa kúpiť notebook. Mám notebook kupovať s uvedením IČ alebo nie? Aká je výhoda/nevýhoda nákupu na IČ? Okrem toho, že pri nákupe ako podnikateľ nemám výhody bežného spotrebiteľa (zo zákona zárkua 2 roky, zákonná lehota 30 dní na reklamáciu ...).
Môže byť výdajová faktúra aj taká, na ktorej nie je moje IČ? Malo by to byť potom platené z podnikateľského účtu (dobrovoľne založený pre lepší poriadok)?

Pripomínam, že mám živnosť v ČR (voľná, ohlasovaná) a nie som platca DPH.

Vopred ďakujem za odpovede a rady. Nič k tomu nákupu na IČ bez IČ som nenašiel a vlastne ani neviem ako to hľadať.

Ešte by som rád doplnil otázku mimo tému: Môžem na podnikanie používať veci (notebook, fotoaparát atď.) ktoré som zakúpil pred tým ako mi živnosť vznikla? (Tu samozrejme neplánujem dávať to do nákladov, ani zriaďovacích, sú to veci kúpené ešte pred rokom 2011.)
Je tam teda nejaký súvis čo môžem používať a čo nemôžem na účely podnikania prípadne potom aj súkromne?
Naposledy upravil NefroniK : 06.03.12 at 21:21
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Kedysi som boli proti živým kvetom ako daňovému nákladu (okrem výnimiek). Ešte raz sa chcem poradiť, či nemožno dať do nákladu nákup trávnej zmesi, letničiek, zeminy a kvetináčov a tiež živých tují v baloch, pokial je firma v prenajatých priestoroch, ale o okolie ktoré je pred bránou sa stará prenajímateľ, firma sa straá len o čistotu a údržbu pred vchodom do budovy.....otázka je, či daňová kontrola uzná nákup spomínaných položiek v tomto prípade-firma si chce skrášliť priestory seyónnou výsadbou do kvetináčov a truhlíkov a tiež trvalou výsadbou tují pred bránou (ale tie sa samozrejme ani nemusia ujať ) Že či by ste uznali takéto položky ako daňový náklad a či by ste z nich aj uplatnili odpočet DPH na vstupe. Ja som zatial proti. Potrebujem argumenty alebo postrehy z praxe.
Vďaka všetkým za info..
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Betina2 Pozri príspevok
... pokial je firma v prenajatých priestoroch, ale o okolie ktoré je pred bránou sa stará prenajímateľ, firma sa straá len o čistotu a údržbu pred vchodom do budovy.....
vyššie uvedenému nerozumiem... teda kto o čo sa stará, a či sa pýtaš z pohľadu nájomcu či prenajímateľa.

Ale ak je v nájomnej zmluve ošetrená starostlivosť o prenajatý priestor napr. nájomcom, nevidím dôvod na nezahrnutie do daňových nákladov včítane odpočtu dph.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Stefan, v nájomnej zmluve to práveže nie je presne popísané, kto sa o čo stará. Iba, že pred priestorom firmy XY (nájomca) sa má udržiavať čistota atd...nie je písané, kto zabezpečí kosenie trávy pred vstupnou bránou do areálu a pod....pýtam sa z pohľadu nájomcu, teda nie vlastníka. Ja mám za to, že pokial by šlo o vysadenie 2 ks tují do nejakých prenosných alebo aj stabilných kvetináčov, ktoré by boli umiestnené pri vchode do budovy (už v areáli) tak by sa to mohlo uznať u nájomcu. Inak tam v blízkosti ani nie je žiadna zeleň. V podstate ide o prevádzku malého autoservisu, takže do kancelárie prichádzajú bežní klienti - občania aj zástupcovia firiem objednať opravy, takže čo sa týka vnútornej výzdoby rastlinami, tak to riešim tak, že uznávam len kvetináčové rastliny, rezané nie. A takéto v podstate izbové rastliny (fikusy a pod) v kvetináčoch aj pre istotu evidujem ako drobný majetok v operatívnej evidencii. Samozrejme sa po minimálnej dobe z evidencie vyradia, ved nemusia žiť na večnosť.....mám totiž zlú skúsenosť z predošlej práce, kde sa dávalo do nákladu veľa takýchto položiek, a pri kontrole DPH nám to kompletne vyhádzali z odpočtu s argumentom, že to nie je opodstatnený nákup a že ak chceme mať nejakú výzdobu, musíme kúpiť kvety umelé... samozrejme to by potom ani nesmel byť daňový náklad, ked si nesmiem odrátať DPH....a to bola pritom projekčná a realizačná firma a chodili k nám na konzultácie aj lepšie postavení klienti, aj obrat bol dosiahnutý dostatočný si myslím a napriek tomu nám to vyhodili......viem, že je to na tom ako si to kto obháji, velký predajcovia áut a autoservisy s tým nemajú problémy, dokonca si aj platia za údržbu a výzdobu najatého aranžéra a floristu a bežne sa im to uznáva, lenže sú vo vlastných priestoroch, nie prenajatých a to je podla mňa zásadný rozdiel...my sme však drobní podnikatelia a ako je nám známe, KO sa vybúria najmä na nás....často.
Takže by ma zaujímal Váš názor z pohľadu prevádzkovateľa (nájomcu)....pretože prenajatú máme len kanceláriu, dielňu a priestor pred nimi síce máme k dispozicii, ale nejako yvlášť to nie je ošetrené....a priestor pred vstupnou bránou do areálu ani neviem koho je , ale my zaň neplatíme...

Stefan2005 Pozri príspevok
vyššie uvedenému nerozumiem... teda kto o čo sa stará, a či sa pýtaš z pohľadu nájomcu či prenajímateľa.

Ale ak je v nájomnej zmluve ošetrená starostlivosť o prenajatý priestor napr. nájomcom, nevidím dôvod na nezahrnutie do daňových nákladov včítane odpočtu dph.
Naposledy upravil Betina2 : 22.04.12 at 19:48
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

...a ešte jena vec, ak mám v prenájme kanceláriu o rozlohe 25 m2 a nakúpim napr. 30 ks sadeníc letničiek a k tomu 10 ks hrantov a zeminu, no ja neviem ako toto obhájiť.....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Betina2 Pozri príspevok
...a ešte jena vec, ak mám v prenájme kanceláriu o rozlohe 25 m2 a nakúpim napr. 30 ks sadeníc letničiek a k tomu 10 ks hrantov a zeminu, no ja neviem ako toto obhájiť.....
... my sme každoročne takto vyzdobovali schodište vedúce do kancelárie
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dovolím si citovať príspevok z Porady :

DMK
02-10-07 04:28 PM

Re: Kvety do nákladov?

Som prekvapená, že o kvetoch v kvetináčoch sa vedie taká dlhá diskusia.
Ja čo si pamätám (viac ako 20 rokov), vždy kvety v kvetináčoch boli daňovo uznané náklady a rezané živé kvety do váz, tie boli daňovo neuznané. Takýto výklad používali aj kontrolórky z daňového úradu.
Kvety v kvetináčoch sa účtovali na 501 a živé kvety na 513.
4 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Indeed Pozri príspevok
Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom

... navrhujem, aby sa k otázkam z účtovníctvu a daní zásadne vyjadrovali ľudia mimo fachu; posunie nás to k novým métam a do vyšších levelov poznania.
5 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Indeed Pozri príspevok
Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom
Ak máš problém s touto diskusiou, tak sa k nej prosím nevyjadruj a neurážaj diskutujúcich (aj ked na Tvoj príspevok sa asi nedokážem uraziť ). Ja sa len snažím pristupovať k problematike poctivo a nesnažím sa robiť všetko chvatne a unáhlene s pocitom, že mi to môže byť ukradnuté a že to predsa nie je môj problém, ale problém firmy....žial mala som takú skúsenosť s kontrolou ako som napísala a viem, že všetko je o obhájení si svojej pravdy, preto som sa pýtala na argumenty resp. na §, o ktoré sa dá v prípade napadnutia kontrolou oprieť .... Asi som fakt "blbá", ked beriem svoju prácu poctivo a snažím sa ju robiť maximálne zodpovedne a riadne a som naozaj sklamaná z prístupu niektorých ľudí, ktorí nepochopili princíp porady. Keby som sa v tejto téme pýtala na to, či mám k tým kvetom dať zeminu na muškáty alebo obyčajnú záhradnú zmes, tak nič nepoviem, ale ja som sa pýtala k téme. Indeed, neviem, čo robíš, ale ak si účtovník, tak sa nad svojim prístupom prosím zamysli. Zrejme máš ľudí, ktorí rozmýšlajú za Teba, ked Ty nad jednoduchými vecami nemusíš.

....no aha ! zo zvedavosti som si klikla na Tvoj profil, a vidím, že som sa vôbec nemýlila ! Tvoj postoj zodpovedá tomu, že si na "inej manažérskej pozícii". Viac sa k tomu už vyjadroovať hádam netreba. Máš o účte zrejme takú šajnu ako ja o jadrovej fyzike.
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ešte k vysvetleniu mojich pochybností - otázka je či ide o náklady vynaložené na dosahovanie a udržanie daňových príjmov ..... lebo ak je firma v strate alebo je zisk velmi nízky (darmo DPH platí každé obdobie), tak mi príde neprimerané, ak nakupuje permanentne podobné položky a ja viem, že to nie je iba do kancelárie a firemných priestorov pri tom množstve....keby bol dosahovaný primeraný zisk a neboli by v strate, tak by som zrejme bola k takýmto nákladom benevolentnejšia....a že je ich docela dosť.
na inom fóre som v príspevkoch našla argumenty typu - ved je to na spríjemnenie pracovného prostredia zamestancov - áno to je pravda, ale potom by sa to asi nemalo účtovať na 501, či? A čo porovnanie s vytváraním image firmy - to je zas dilema, či to potom nie sú náklady na reprezentáciu a 513.....
další argument - rozdiel je či som vo vlastných priestoroch firmy alebo prenajatých, či som živnostník alebo PO....či tie priestory slúžia výlučne na podnikanie alebo aj na bývanie.....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betina2 Pozri príspevok
Ešte k vysvetleniu mojich pochybností - otázka je či ide o náklady vynaložené na dosahovanie a udržanie daňových príjmov ..... lebo ak je firma v strate alebo je zisk velmi nízky (darmo DPH platí každé obdobie), tak mi príde neprimerané, ak nakupuje permanentne podobné položky a ja viem, že to nie je iba do kancelárie a firemných priestorov pri tom množstve....keby bol dosahovaný primeraný zisk a neboli by v strate, tak by som zrejme bola k takýmto nákladom benevolentnejšia....a že je ich docela dosť.
na inom fóre som v príspevkoch našla argumenty typu - ved je to na spríjemnenie pracovného prostredia zamestancov - áno to je pravda, ale potom by sa to asi nemalo účtovať na 501, či? A čo porovnanie s vytváraním image firmy - to je zas dilema, či to potom nie sú náklady na reprezentáciu a 513.....
další argument - rozdiel je či som vo vlastných priestoroch firmy alebo prenajatých, či som živnostník alebo PO....či tie priestory slúžia výlučne na podnikanie alebo aj na bývanie.....
Betina prečítaj si nasledovné (viem, že Ti ide predovšetkým o názor poraďákov ) ale ...

Príklad č. 3:
Izbové kvety v kanceláriách
Skúsení pracovníci v zamestnaní (najmä naše milé dámy) vedia, že spríjemnenie a skultivovanie ich kancelárií kvetmi síce spríjemní atmosféru, ale múdry zamestnávateľ s tým súhlasí zvyčajne len vtedy, ak si tieto kvety donesú ako vlastné zamestnanci. V roli zamestnávateľa totiž taká firma XY, s. r. o. – ktorá vykonáva špedičnú činnosť – vie, že takýto výdavok by veľmi ťažko obhajovala pred kontrolou daňového úradu ako naozaj nevyhnutný daňový výdavok na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Diametrálne iný vnem a postoj by mohli mať stále izbové kvety v ordinácii pracovného psychológa, ktorý by mohol dôvodiť, že uňho je to nutný daňový výdavok k lepšiemu okysličeniu ordinácie, k navodeniu atmosféry uvoľnenia, k povzbudeniu dôvery a umocneniu pozitívnej energie k rokovaniu citlivých medziľudských a pracovných vzťahov zo zdravotného hľadiska (napr. duša a pozitívne myslenie) atď.
Zdroj: http://www.epi.sk/456/Niektore-polem...u-I_34233.aspx

Napriek uvedenému , ja keď riešim taký problém a viem že je to 50:50 tak zvažujem cenu , či vôbec suma stojí za to..... presvedčiť resp.nepresvedčiť niekoho argumentami , že firme záleží na tom, aby jej okolie a aj vnútorné priestory boli pre oko klienta príjemné,nakoľko aj celkový vzhľad a dojem firmy je o biznise a tým aj o dosahovaní príjmov .
6 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Betina2 Pozri príspevok
...žial mala som takú skúsenosť s kontrolou ako som napísala a viem, že všetko je o obhájení si svojej pravdy, preto som sa pýtala na argumenty resp. na §, o ktoré sa dá v prípade napadnutia kontrolou oprieť ....
Len pokojne. Nie je dôvod ... aký prašť, taký uhoď ... lebo bude z toho perpetummobile. A zábavný je len ten "výhodniarsky"

Uvažujete presne a aj argumenty si viete obhájiť sama. Len účtovník na "tvári miesta" vidí nielen nákup, ale aj jeho primeranosť. A v tomto prípade máte pravdu. Mám za to, že primeranosť by tu mala byť. Odôvodniť si ju viete od predmetu podnikania a podobne. Presne tým smerom sa uberajú argumenty, ktoré som si tu prebehla. Čiže opierať sa o uvedené a aplikovať si ju na podmienky firmy, v ktorej predmetné nákupy riešite.

Nikto Vám nepovie, že je to OK, ani že to OK nie je. A takú odpoveď by ste ani nemali čakať. Ešte raz si zrekapitulujte nákupy a následne prediskutujte (na firme), ak v tom vidíte "háčik". Je možné, že odpoveď bude jednoznačná a povedie Vás k riešeniu. Často mi subjekt v praxi povedal argument, ktorý ma presvedčil. No a často aj nie ...
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

...ešte ma napadla jedna vec...Vy nákup takýchto rastlín okrem bločku aj nejako preukazujete ? Myslím tým napr. foto zasadených letničiek pred vstupom a pod., lebo na jeseň už nebudú tie rastliny existovať ...v bývalej práci od nás napr. k faktúre od reklamných letákov žiadali vždy 1 ks priložiť...alebo k dokladom od inzercie v dennej tlači pripnúť výstrižok z novín s danou inzerciou....asi sa Vám budem zdať už na hlavu, ale skutočne po rokoch sa nebude bez zdokladovania vedieť, kam sa tie tuje, planty, kúpilo 10 tují ale použilo sa len 5...a kde je zvyšných 5 ? v nedaň nákladoch bez odpočtu DPH....nuž čo už mi z toho zašibkáva
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betina2 Pozri príspevok
...ešte ma napadla jedna vec...Vy nákup takýchto rastlín okrem bločku aj nejako preukazujete ? Myslím tým napr. foto zasadených letničiek pred vstupom a pod., lebo na jeseň už nebudú tie rastliny existovať ...v bývalej práci od nás napr. k faktúre od reklamných letákov žiadali vždy 1 ks priložiť...alebo k dokladom od inzercie v dennej tlači pripnúť výstrižok z novín s danou inzerciou....asi sa Vám budem zdať už na hlavu, ale skutočne po rokoch sa nebude bez zdokladovania vedieť, kam sa tie tuje, planty, kúpilo 10 tují ale použilo sa len 5...a kde je zvyšných 5 ? v nedaň nákladoch bez odpočtu DPH....nuž čo už mi z toho zašibkáva
S hrubo označeným mám skúsenosť.... a k tomu foteniu rastlín a tují .....odfoť budeš spokojná Však nalep do Kroniky firmy no robím si možno srandu, ale nikdy nevieš kedy sa Ti to hodí.
Naposledy upravil Zita5 : 24.04.12 at 16:05 Dôvod: Opravila som gramatickú chybu chybne Z správne S:)
2 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

len aby všetko papierovo sedelo
zato sa robia aj dvojvrstvové toaletné papiere predsa,
jedna kópia ide na daňový úrad

ja tiež všetko prefocujem, skenujem, fotím, zálohujem aby nevznikol o pár rokov nejaký problém
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať